Oldukça özgün tarzı ve gotik karakterleri ile öne çıkan başarılı yönetmen Tim Burton’ın “Dumbo”, “Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları” ve “Alice Harikalar Diyarında” filmleri.

Tim Burton Kimdir?

Asıl adı Timothy Walter "Tim" Burton olan başarılı yönetmen, 25 Ağustos 1958 tarihinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelmiştir. Çocukluğunda oldukça içine kapanık bir çocuk olan Burton, yaşıtlarının yanı sıra çocukluğunu sıra dışı karikatürler çizip korku filmleri izleyerek geçirir.

Lise yıllarında California Institute of the Arts'a gitmek için Disney'den burs kazanan Burton, bu okulda 3 yılını geçirdikten sonra Disney stüdyolarına amatör çırağı olarak girmeyi başarmıştır. Birçok filmde yönetmen ve yapımcı olarak çalışan Burton, genellikle gotik karakterler ve stop-motion animasyon tekniği ile çekilen filmleri ile öne çıkarak sinema sektöründe önemli bir başarı yakalamıştır.

Tim Burton Filmleri nelerdir?

Dumbo

2019 yılında vizyona giren bu film aslında Disney’in eski animasyon filmlerini live-action’a dönüştürme projesi içerisinde yer alıyor. Eva Green, Michael Keaton, Colin Farrel ve Danny DeVito gibi başarılı isimlerin yer aldığı filmin IMDB puanı ise 6.3'tür. Tim Burton’ın yönetmen koltuğunda bulunduğu filmin senaryosu ise Ehren Kruger’a ait.

Dumbo Filminin Konusu

Film, Dumbo’nun annesinden koparılma ve sirklerde zalimce çalıştırılmasını konu ediniyor. Özel yeteneklere sahip olan Dumbo, doğduğu ilk anda yalnızca olması gerekenden fazlasıyla büyük kulaklara sahip olan bir fil olarak görülür ve sirk sahibinin memnuniyetsizliği üzerine annesine geri verilir. Sonrasında bu kulaklar sayesinde Dumbo’nun uçabildiğinin keşfedilmesi ile Dumbo, sirk sahibinin hedefi haline gelir.

Masum bakışları ile herkesi etkileyen minik fil, sirkte oldukça kötü şartlar altında çalıştırılır. Bir yandan da annesinden ayrı bırakılır. Onu korumaya çalışan annesinin sirke zarar vermesi sebebiyle sirkten başka bir yere götürülen Dumbo’nun annesine tekrar kavuşabilmesi için ise sirk sahibi Max Medici’nin Dumbo için işe aldığı eski yıldız Holt Farrier ve çocukları Milly ile Joe pek çok maceraya girişecektir.

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları

2016 yılında vizyona giren filmin IMDB puanı ise 6.7 olarak karşımıza çıkar. Başrollerinde Eva Green, Asa Butterfield ve Samuel L. Jackson gibi birbirinden başarılı oyuncuların bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton bulunmaktadır. Ransom Riggs'in 2011 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu ise Jane Goldman’a aittir.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları Filminin Konusu

Filmin başrollerinden Jacob, dedesi Abe Portmanın hikayeleriyle büyümüş bir çocuktur. Jacob bu hikâyelerle büyümüş olsa da çevresindeki insanların bunlara peri masalı gözüyle bakarak dalga geçmesi sebebiyle bu hikâyelerin gerçek olabileceğine hiç inanmamıştır. Bir gün ipuçlarını takip ederek gizemli bir adaya giden Jacob, bu adada Miss Peregrine's Home For Peculiar Children (Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocuklar Evi) adında bir evin kalıntılarını bulur.

Burada Jacob, kendi gibi pek çok tuhaf yeteneğe sahip çocuklarla karşılaşır. Bu öksüz çocuklar Bayan Peregrine’in koruması altında yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu birbirinden farklı özel yeteneklere sahip olan çocukların peşinde ise korkunç yaratıklar vardır. Jacob ise yeni keşfettiği yetenekleri sayesinde dost olacağı bu çocukları korumaya çalışacaktır.

Alice Harikalar Diyarında

2010 yılında vizyona giren, yönetmen koltuğunda Tim Burton’ın bulunduğu bu filmin IMDB puanı ise 6.4’tür. Filmin kadrosunda Burton’ın filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız Johnny Depp ve Helena Bonham Carter gibi olağanüstü yetenekleri ile öne çıkan isimlerin yanı sıra “Şeytan Marka Giyer”, “Sefiller” gibi pek çok başarılı yapımda oynayan ve kusursuz performanslar sergileyen Anne Hathaway’i görmekteyiz. Lewis Carroll’ın aynı adlı kitabından uyarlanan filmin senaryosu ile “Malefiz”, “Güzel ve Çirkin” gibi yapımlarla öne çıkan Linda Woolverton’a aittir.

Alice Harikalar Diyarında Filminin Konusu

Film, kitapta da olduğu gibi, Alice’in beyaz bir tavşanı takip ederek ağacın altındaki bir tünele düşmesi ve kendisini Harikalar Diyarı’nda bulması ile başlar. On yıl öncesinde yine aynı yeri ziyaret ettiğini hatırlamayan Alice, Harikalar Diyarı’nda ilk olarak pek çok kapı bulunan bir yerde bulur kendisini.

Kapıdan geçmek için birden fazla yol deneyen Alice, en sonunda sihirli iksiri içmesi ile buradan kurtulur. Alice, bu fantastik dünyada birçok karakterle karşılaşırken bizler ise bir yandan Kırmızı Kraliçe ile Beyaz Kraliçe’nin birbirlerine olan düşmanlıklarına diğer yandan Alice ile Şapkacı’nın dostluklarına ve Kırmızı Kraliçe’den kurtulma amacıyla yaşadıkları maceralarına tanık oluruz.  

Birbirinden başarılı projelere imza atan Tim Burton, gerek fantastik tarzı gerek alışılmadık karakterleri ile sinema dünyasına ismini yazdıran en önemli isimlerden biridir. Helena Bonham Carter, Eva Green, Johnny Depp ve Anne Hathaway gibi bu alanda kendilerini kanıtlamış, muhteşem yetenekli oyuncularla birlikte çalışan Burton’ın “Dumbo”, “Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları” ve “Alice Harikalar Diyarında” filmleri ise film listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz filmlerden.

Eğer sizler de Alice’in “Eğer kendime ait bir dünyam olsaydı, her şey saçmalıktan ibaret olurdu.” sözlerini duyduğunuzda başını sallayıp onaylayanlardansanız Burton’ın fantastik ve alışılmadık dünyasının kapılarını ardına kadar açmakta geç kalmamalısınız!

Kaynakça

Link 1: https://tr.wikipedia.org/wiki/Tim_Burton

Link 2: https://www.imdb.com/title/tt1014759/?ref_=nv_sr_srsg_0

Link 3: https://www.imdb.com/title/tt3861390/?ref_=nv_sr_srsg_0

Link 4: https://www.imdb.com/title/tt1935859/?ref_=nv_sr_srsg_0


BENZER YAZILAR

Bembeyaz (Pure White)- 2021

Necip Çağhan Özdemir'in ilk filmi Bembeyaz, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda.

10 Gençlik Filmi Önerisi

İzlerken keyifli vakit geçirebileceğiniz hem yabancı hem de Türk yapımı filmler.


Paylaş