Crew Dragon roketi ile uzaya giden sanat eseri "Human Kind" ve sanatçı Tristan Eaton.

NASA astronotları Dog Hurley ve Bob Behnken, Kennedy Uzay Merkezi'nden Crew Dragon adlı uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatıldı. NASA, Elon Musk'ın şirketi SpaceX ile anlaşması doğrultusunda en son 2011'de astronot gönderdiği Uluslararası Uzay İstasyonu'na 9 yıl sonra tekrar astronot gönderdi. Astronotlar NASA tarihinde ilk kez özel bir şirketin kapsülü ile uzaya gitti. Olumsuz hava koşulları sebebiyle birkaç gün önce gerçekleşmesi planlanan fırlatma işlemi, başlamasına 16 dakika kala durdurulmuştu. 30 Mayıs'ta uzaya araç gönderme işlemi başarıyla tamamlandı. Bu önemli olayı bizler de evlerimizde canlı izleyebildik.

Uzay bilimi açısından önemi bir yana, sanat tarihi açısından da önemli bir işbirliği gerçekleşti: Bir sanat eseri de astronotlarla beraber Crew Dragon kapsülündeydi.

"Human Kind"

SpaceX tarafından kendisine bu uçuş fırsatı sağlandıktan sonra Tristan Eaton, altın, pirinç ve alüminyumdan yapılmış “yok edilemez” bir resim yarattı ve “Human Kind” (İnsanlık Türü) adını verdi. Sanatçı, gerçek anlamda “dünya sınırlarını aşan” eserini şöyle yorumluyor:

“Bir sanatçı olarak dünyaya “büyük resme odaklan” felsefesi ile bakmaya çalışıyorum. Hiç kimse dünyamızı ISS'deki cesur astronotlarımızdan daha büyük göremez. SpaceX benden uzayda bu astronotlara katılmak için bir sanat yaratmamı istediğinde, ilham verici bir şey yapmak istedim. Bu küçük gezegende tüm insan türünü birlikte görmek için uzaydan aşağıya bakmak, ne kadar büyük bir tarihe ve potansiyele sahip olduğumuzu hatırlatabilir. Yine de daha gidecek çok yolumuz var. Bunu göz önünde bulundurarak, insan türünün geçmişimizin ve geleceğimizin ikiliklerini temsil etmek için altın, pirinç ve alüminyumdan yapılmış bir dizi yıkılmaz, çift taraflı resim yarattım. Nezaket, umut ve bilim ile insan türü dünyayı birçok kez değiştirdi. Daha iyi bir gelecek için tekrar yapabiliriz.

Metal plakalar; bir şempanze ve yavrusu dahil olmak üzere bilimden de ilham alan kültürel sahnelerin montajını tasvir ediyor. Resimde Satürn V Ay roketinin fırlatılması, nükleer fizyonun temsili, uzanmış bir el ve bir güvercin de var. "Human Kind"ın diğer unsurları arasında nilüferler, parmak izi, barış sembolü, nautilus kabuğu, gülen yüz, Amerikan bayrağı ve SpaceX'in Crew Dragon kapsülü yer alıyor.

Tristan Eaton Kimdir?

1978, Los Angeles doğumlu Tristan Eaton, sokak sanatına çok genç yaşlarında başladı. Yaşadığı şehirler Londra, Detroit ve New York'un sokaklarında reklam panolarından çöplüklere kadar her şeyi boyamasıyla bilinirdi.

18 yaşında Fisher-Price için ilk oyuncağını tasarladı ve kısa süre sonra oyuncak tasarımcıları çevresinde önde gelen bir isim oldu. Ünlü Dunny ve Munny sanat oyuncakları da dahil olmak üzere Kidrobot için yaptığı çalışma, onu sürekli büyüyen bir hayran kitlesine ulaştırdı. Kısa zamanda da uluslararası bir üne kavuşturdu.

2004 yılında New York'ta Thunderdog Studios adında bir kreatif ajans kurduktan sonra reklam ve ticari-sanat sektöründe lider oldu. Nike, Versace, RedBull gibi sektör devi markalar ile çalışıyor ve hatta Barack Obama'nın seçim kampanyası posterlerini de tasarlamıştır.

Eaton, bugün çalışan en önemli sokak sanatçılarından biridir. Eaton’ın büyük ölçekli duvar resimleri, benzersiz kişisel stiliyle karıştırılmış, hepsi devasa bir ölçekte serbest sprey boya ile resmedilmiş, titiz pop-art kolajı içeriyor. Şimdi ise, Paris'ten Şangay'a kadar dünyanın dört bir yanındaki düzinelerce şehirde bulunan büyük ölçekli duvar resmi çalışmalarına odaklanıyor. Eaton’ın çalışmalarını, New York'ta Modern Sanat Müzesi'nin daimi koleksiyonunda da görebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://tristaneaton.com/about

https://www.space.com/spacex-tristan-eaton-human-kind.html

http://verynearlyalmost.com/dev/2014/06/pow-wow-x-tristan-eaton-x-versace/


BENZER YAZILAR

Brothers Hayata Karışan Kadınlar Platformu'nda Başvurular Başlıyor

Brothers Hayata Karışan Kadınlar Platformu geleceğin mesleklerinde temsiliyet dilimini büyütmek için tüm kadınları ücretsiz eğitimlere davet ediyor.

Dijital Fenomen: Lil Miquela

Sosyal medyada fenomen olan sanal bir isim, yer aldığı çalışmalar ve pazarlama dünyasının geleceği


Paylaş