1951 yılında çekilen ve o dönem birçok ülkede çok ses getiren Bollywood filmi Avare'nin konusu, fragmanı, izleyici yorumları, ve hakkında bilinmeyenlerini sizler için derledik.

AWAARA (Avare) – 1951

Avare Filmi Hakkında

Bollywood filmi olan  Awaara 1951 senesinde çekilmiştir, üç saat on üç dakika uzunluğunda sürmektedir. 2012 senesinde Time dergisi tarafından tüm zamanların En iyi 100 filmi kategorisinde 20.sırada yerini almıştır. Yapıtın müziği Shankar Jaikishan tarafından bestelenmiştir. Awaara filmi Bollywood tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Yapıt Hindistan'ın yanı sıra Güney Asya'da bir gecede sansasyon yaratmıştır ve yurtdışında Sovyetler Birliği, Doğu Asya, Afrika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa'da daha da büyük başarı elde etmiştir. Ayrıca 1953 yılında  Cannes Film Festivali'nde Büyük Ödül'e aday gösterilmiştir. Avare’nin 100 milyonu Çin'de ve yaklaşık 100 milyonu Sovyetler Birliği'nde olmak üzere denizaşırı ülkelerde 200 milyonun üzerinde bilet sattığı tahmin edilmektedir.

Avare Filmi Konusu

Zengin bir bölge yargıcı olan Raghunath Leeela adlı genç bir kadınla evlidir. Yargıç iyi insanların iyi olarak doğduğuna kötülerin ise kötü olarak doğduğuna ve bunun değişmeyeceğine inanmaktadır. Bu yüzden bir suçlunun oğlunu tecavüz suçu ile yetersiz delil ile mahkum etmiştir. Oğlunun intikamını almak isteyen Jagga isimli baba yargıcın karısını kaçırır. Leeela’nın kaçırıldığı sırada bayılması ile hamile olduğu ortaya çıkar. Jagga ona hiçbir şey yapmaz ve geri bırakır, ama farklı bir planı vardır. Raghunath hamileliği öğrenince içine bir kurt düşer, bebeğin kendinen olduğuna inanmaz ve karısını ona yalvarmasına rağmen  sokağa atar. Oğlu Raj doğar. Gecekonduda yaşarlar ve çok fakirlerdir. Raj okulda arkadaşı Rita ile tanışır. O dönem çok sessiz ve sakin bir çocuktur. Rita taşınır, Raj’da okuldan atılır. Açlıktan bitkin düşen annesini kurtarmak için Raj çalmak zorunda kalır. Bu arada Jagga’da onları bulur. Leela’nın ( Raj’ın annesi) Jagga’dan haberi yoktur. Raj büyür ve bir suçluya dönüşür. Birkaç kez hapse girip çıkmıştır. Raj bu hayattan kurtulup yeni bir sayfa açmak istesede çalıştığı yerdeki insanlar hapse girdiğini öğrenince kovarlar. Yıllar sonra Raj ile Rita yeniden karşılaşırlar. Rita ise babasının ölmesi ile Raghunath ile yaşamaya başlamıştır ve onun gibi yargıç olmak istemektedir. Rita ile karşılaşması Raj’ı babası ile de karşı karşıya getirir.

Yönetmen: Raj Kapoor

Tür: Müzikal/ Dram/ Bollywood

IMDb: 7.8/10

Beyazperde: 4.1/5

Sinemalar: 8.5/10 

AVARE FİLMİ FRAGMANI

AVARE FİLM OYUNCULARI

Raj Kapoor – Raj Raghunath

Nargis – Rita

Prithviraj Kapoor – Justice Raghunath

K.N. Singh – Jagga

Baby Zubeida – Young Rita

Leela Chitnis – Leela Raghunath

Cuckoo – Bar Dancer

B.M. Vyas – Dubey (Rita's Father)

Shashi Kapoor – Young Raj(as Shashiraj)

Avare Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Klasik bir Bollywood draması. Raj Kapoor ve Nargis’in birlikte çalıştığı 5. Film. Raj Kapoor yönetmen olarak çok iyi bir iş çıkarmış. Baştan sona tekrar tekrar  izlediğimde beğendiğim film. Müzikallerde çok keyifliydi. Yapılmış en iyi Bollywood filmlerinden biridir. (yusufpiskin19)

Oyuncuların performansları ve uyumları çok iyi. Yalnızca bir klasik değil aynı zamanda ticari olarak da çok başarılar elde etmiş. Bollywood seviyorsanız kesinlikle bir şans verin. (jmathur_swayamprabha)

Basit bir hikaye ama eğlenceli. Hint filmlerini seviyorum. (theskulI4211)

Avere Filmi Hakkında Bilinmeyenler 

Avare – 1964

Türkiye’de 1964 yılında Avare filmi uyarlanmıştır. Başrollerinde ise Erol Taş, Sadri Alışık ve Ajda Pekkan yer almıştır. IMDb puanı ise 6.5 ‘tir. Yapıt orjinaline kıyas ile daha kısadır yaklaşık bir saat yirmi beş dakikadır. Konuları aynıdır. Orjinal film ile müzikleri de çok benzemektedir. 

Sadri Alışık'ın Seslendirdiği Avare Şarkısı

 


BENZER YAZILAR

Éric Rohmer ve Altı Ahlak Hikayesi

Fransız Yeni Dalgası'nın temsilcilerinden Éric Rohmer'in ikili ilişkilere odaklandığı ve karakterlerini anlamaya çalıştığı serisi Altı Ahlak Hikayesi'ndeki filmler ve konuları.

Çizgili Pijamalı Çocuk Film İncelemesi

Yetişkinlerin kirlenmiş dünyasında, iki masum çocuğun arkadaşlık hikayesini anlatan Çizgili Pijamalı Çocuk filminin konusu ve film incelemesi.


Paylaş