NASA neden binlerce astreoid arasından Dünya’dan 320 milyon km uzaktaki Bennu isimli bu taşa bir uzay aracı gönderdi?

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) uzay aracı OSIRIS-REx yolladığı sinyaller ile 500 metre genişliğindeki asteroide numune toplamak üzere iniş yaptığını doğruladı. NASA neden binlerce astreoid arasından Dünya’dan 320 milyon km uzaktaki Bennu isimli bu taşa bir uzay aracı gönderdi?

Bu yazımızda,

-NASA’nın neden Güneş Sistemi’ndeki binlerce astreoid arasından Bennu isimli bu asteroide bir uzay aracı gönderdiğini,

 -Bu asteroidin neden bu kadar önemli olduğunu, 

-"Bennu" isminin nasıl verildiğini ele alacağız.

Asteroid nedir? NASA neden Bennu astreoidine örnek toplaması için bir uzay aracı gönderdi?

Astereoidler Güneş Sistemi’mizde dolaşmakta olan gök taşlarıdır. Gezegenler kadar büyük değillerdir bu yüzden gezegen sınıfına alınmamışlardır. Güneş Sistemi’mizin oluşumundan kalan taşlar olduğu sanılmaktadır. Genellikle Mars ve Jupiter arasında kalan Asteroid Kuşağı olarak adlandırılan bölgede bulunurlar.

NASA, Bennu isimli bu astereoide bir uzay aracı göndermesinin sebebi ise ondan numune toplamak. Çünkü bu asteroidin üzerinde Güneş Sistemi’mizin nasıl oluştuğunu çözmemize yarayabilecek organik bileşikler olduğu tahmin ediliyordu.

Fakat OSIRIS-REx astreoide yaklaştığında yüzeyinin pürüzsüz değil, irili ufaklı kayalarla dolu olduğu, dolayısıyla uzaktan göründüğünden çok daha tehlikeli olabileceği fark edildi. Daha sonra OSIRIS-REx aracı 1 yıldan uzun bir süre bu asteroidin etrafında dönerek onun ayrıntılı bir haritasını çıkardı.

Tehlikeli bir yüzey olduğundan dolayı bu uzay aracı yüzeye indikten sonra zaman kaybetmeden gerekli örnekleri toplayıp hızlı bir şekilde geri yükseldi. Çocukların birbirlerine dokunup kaçtığı ebelemece oyunu gibi.

Astereoid Bennu neden bu kadar önemli?

1999 yılında Arecibo Gözlemevi, Güneş Sistemi’ne yaklaşmakta olan yaklaşık 500 metre çapındaki bu asteroidi keşfetti. Daha sonra adına "Bennu" adı verilen asteroidin Dünya’ya çarpma ihtimalinin çok yüksek olduğu belirlendi. Bazı sitelerde en tehlikeli ikinci asteroid olarak da gösterildi.

Takip ettiği yörünge ve hızına göre, 2000’de 1 ihtimal ile 2175 ile 2199 yılları arasında Dünya’ya çarpacağı öngörülüyor. OSIRIS-REx aracının bir başka görevi de bunu engellemek. Ebelemece oyunu gibi "Dokun ve Git (Touch and Go/TAG)" adını verdikleri, daha önce denenmemiş bu yöntem ile asteroidin yönünü değiştirmeye çalışıyor.

Bennu İsmi Nereden Geliyor? Neden Bu Asteroide Bennu İsmi Verildi?

Eskiden Arap Yarımadası’nda yaşayan balıkçıl bir kuşun adıymış Bennu. İnsan boyutlarındaymış fakat soyu tükenmiş. Bizim bildiğimiz Zümrüdüanka Kuşu ile bazı benzerlikleri var. Bennu da yeniden doğabiliyor.

Mısırlıların inandığı diriliş tanrısı Osiris ile ilişkilendirildiği için hikayelerde Dünya’nın yaratılışında bir rol alıyor. Asteroide Bennu ismini veren ise bir ortaokul üçüncü sınıf öğrencisi.

Bildiğiniz üzere bazı bilim insanları, Dünya’daki canlı yaşamın milyarlarca yıl önce gezegenimize çarpan bir asteroid sonucunda oluştuğunu düşünüyor. Aynı asteroid bugün aynı şeyi yapsa, Dünya üzerinde var olan yaşamı tümüyle yok edip, yeni bir yaşamın tohumlarını ekebilir. Zümrüdüanka gibi yeniden doğabilen, hem ölümü hem doğumu simgeleyen bir kuşun ismi Bennu.

Özetle,

NASA Bennu asteroidine yolladığı araç ile Dünya’nın milyarlarca yıl önce nasıl oluştuğuna dair ipuçları arıyor. OSIRIS-REx uzay aracının 2023 yılı içerisinde Dünya’ya döneceği tahmin ediliyor.

İsmi kadar anlamlı olabilecek bu asteroidin, bilimin bu konuda bir adım daha ilerlemesine ve Dünya’nın nasıl oluştuğunu anlamamıza çok fazla katkısı olacağı düşünülüyor.

Kaynaklar: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54625987, https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/bennu-top-ten, https://edition.cnn.com/2020/10/26/world/asteroid-bennu-earth-orbit-age-scn/index.html, https://www.cnnturk.com/dunya/nasa-duyurdu-osirix-rex-araci-asteroide-basarili-bir-sekilde-temas-etti


BENZER YAZILAR

Haftanın Gelişmeleri 13-19 Eylül 2021

Marvel'ın Emmy'deki ilk başarısı, 28. Altın Koza Film Festivali, iPhone 13'ün satış fiyatları, Instagram'ın yeni özelliği ve İstanbul'da metro simgesinin değişmesi ile ilgili haftanın güncel haberleri.

3D Yazıcılar

Sanal ortamdaki tasarımların katı bir formda basılmasını sağlayan 3D yazıcılar nedir, nasıl ortaya çıktı, kullanım alanları nelerdir?


Paylaş