Fark etmeden "ötekileştirdiğimiz" hayatları anlatan bir dizi incelemesi.

Gerçek, kendin olmak, eşitlik, ötekileştirmek... Bir başkadır sayesinde içsel bir yolculuğa çıkmak oldukça mümkün.

Bir Başkadır Yazarı, Oyuncular Kimler? Nereden İzlenir?

Bir Başkadır, Berkun Oya'nın kaleminden çıkma, 1 sezon 8 bölümden oluşan bir Netflix dizisi. Başrollerinde Öykü Karayel ve Fatih Artman yer alıyor.

Dizinin konusuna ve alt metinlere değinmeden önce oyunculuklardan bahsetmek gerekiyor. Oyuncu kadrosu çok başarılı. Alışılagelmiş bir dizi akışından biraz uzak, gündelik hayata çok daha yakın. Oyuncular diziyi sırtlanmış ve seyirciyi kendilerine hayran bırakıyor. Özellikle Öykü Karayel tüm yeteneğini gözler önüne sermiş bu diziyle. Karakterin durumunu, düşüncesini, hislerini içinizde çok çok derinlerde hissetmenizi sağlamış. 

Bir Başkadır Konusu Nedir, Neyi Anlatıyor?

Gerçeklerimizi. Hayata kendi penceremizden bakarken, ister istemez kendimize yeni bir evren yaratıyoruz. Bu evren bizim doğrularımız ve yanlışlarımızla dolu. İşte bu dizi sizin panjurlarınızı indirerek başka hayatların pencerelerinden bakmanızı sağlıyor. Bilerek ya da bilmeyerek dokunduğumuz hayatları, bunların sonuçlarını gözler önüne seriyor.

Türkiye motiflerini ustalıkla işlemeyi başarmış bir dizi. Kendi gerçeklerimizi bizlere izletiyor. Ötekileştirdiğimiz hayatlara dönüp bakma şansı tanıyor. Baskılamak... Baskıcı bir toplum. Bu toplumda kendini kanıtlamaya, en önemlisi var olmaya çalışan karakterler, verdikleri hayat mücadelelerini anlatıyor. Alt metinleri çok başarılı, eğer seyirci kabullenmeye ve yüzleşmeye hazırsa gerçekler işte orada, ötekileştirdiğimiz hayatlarda.

Bir Başkadır Resmi Fragmanı

Bir Başkadır Dizisi Neden Bu Kadar Sevildi?

Evet dizinin anlattıkları çok açıktı ve basit bir dille yansıtılmıştı. Ancak seyircinin kafasında yüzlerce soru türemesine sebep oldu. Bu soruların cevabı kendi içimizde, yarattığımız kişiliğimizde. Belki vicdan muhasebemizi yaparken belki geriye dönüp kendimizi sorguladığımızda verebileceğimiz cevaplar bunlar.

Dizide İşlenen Kavramlar: Saygı Duymak, Anlamak Ve Anlaşmak

Özellikle bu günlerde psikologların yer aldığı çok sayıda dizi görüyoruz. İnsan psikloijisine neden bu kadar yer veriliyor? Toplum olarak cevabını bulmamız gereken bir soru da bu olabilir mi?

Bu diziler kolay yolla saygı duymamız, karşımızdakini anlamamız, onunla anlaşmamız, sadece "benci" bir bireyselleşme ile hayatımıza devam etmememiz gerektiğinin sinyallerini veriyor olabilir mi?

Bir Başkadır, kavram olarak dolu dolu bir dizi. Duygusal hafızalarımızı yoklayarak biraz da karakterimizi oturtmak için verdiğimiz bu savaşa ışık tutmayı başarabilmiş. Ancak 'monotonluk' yok değil. Kötü bir monotonluk değil bu. Dizi hızlı bir dizi değil. Yavaş bir akışı olan, alt metinleri görebilmemiz ve sindirebilmemiz için süre tanımış gibi bir dizi. Kendi hayatlarımızdan parçalar görebileceğimiz samimiyette çekilmiş, bu yüzden bazen fazla monoton gelebiliyor.

Dizide Öne Çıkanlar: Yolların Kesişmesi

Birbirinden farklı sosyal hayata, ekonomik duruma sahip olan insanların yollarınının nasıl kesiştiğini görüyoruz. Farklı hayatları, yaşayışları olan bir grup insanın birbirlerinin kaderlerine dokunuşuna tanık oluyoruz. Kader motifine yer verilmiş bir dizi. Doğduğun evin bireyin kaderinin şekillenmesine zemin hazırladığını, ailenin, çevrenin, düşüncelerin zaman içerisinde zeminin üzerine eklenerek çıkılmaz bir motife dönüştüğünü gözlemlemek mümkün. 

Dizide hiçbir detay izlenme kaygısı ya da klasik dram için verilmemiş. Bizlere uzak karakterler de değil, hepsi aynaya baktığımızda bizi yansıtan karakterler. Gerçek, karakterlerin gözlerine işlenmiş. Bu karakterler süper kahraman değil, biziz, sadece yolları tesadüfi olarak kesişmiş.

Yazarı kimdir? Anlatıyı Nasıl Güçlendirmiş?

Berkun Oya anlatıyı güçlendirmek için şarkıları işlevselleştirmiş. Dizinin sonlarında yer alan Ferdi Özbeğen kayıtları, izleyiciyi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarmakla kalmamış, o bölümün duygularını bir şarkıyla yansıtmayı başarmış. Dizinin kapanışında bile aldığınız mesajlar bir başka, farklı ve bir o kadar da beğenilmesini sağlayan etkenlerden.

Kaç sezon, kaç bölüm? Bölümleri kaç dakika?

Netflix dizisi olarak yayınlanan Bir Başkadır 1 Sezon 8 Bölüm ve her bölümü 40-45 dakika aralığında. Bölümlerin ikinci sezonunun gelip gelmeyeceği merak konusu.

Diziyle ilgili farklı inceleme yazılarını buradan okuyabilirsiniz:

M. Serdar Kuzuloğlu: https://www.mserdark.com/otekinin-baskaligi/ 

Güvenç Atsüren / FilmLoverss: https://filmloverss.com/bir-baskadir-gorunmez-duvarlar/ 

Şenay Aydemir / Evrensel Gazetesi: https://www.evrensel.net/yazi/87539/bir-baskadir-bir-baska-oldugu-kesin-de 

Yavus Genç / Kronos: https://kronos34.news/tr/bir-baskadir-netflix-turkiyenin-zirvesinde-dizi-neden-bu-kadar-cok-tutuldu-elestirmenler-ne-diyor/

 


BENZER YAZILAR

Türk Sinematek Derneği

1965'te kurulup 1980'da kapatılan Türk Sinema Derneği ve Yeni Sinematek Sinemaevi hakkında bilgiler.

Anna Karenina (2012)

Tolstoy'un ölümsüz eserinden uyarlanan Anna Karenina film incelemesi.


Paylaş