Noel zamanının ışıltısı ve gerçek aşkın sıcaklığıyla içimizi ısıtacak olan CAROL filmine detaylarıyla daha yakından bakalım.

Noel zamanlarının yaklaştığı şu günlerde hepimizin aklına bu dönemde izlediğimiz ve bizde çok özel bir yere sahip olan o filmler gelir.

CAROL hem Noel zamanının getirdiği ışıltılarla hem de derin ve anlamlı bir aşkın bizde uyandırdığı sıcaklıkla özel bir yere sahip olan filmlerdendir. Şimdi detaylarıyla bu özel filme daha yakından bakalım.

Carol Filminin Karakterleri Kimlerdir?

Carol Aird, orta yaşlarda, oldukça seçkin bir kesime ait, sosyetenin tanınmış simalarından zengin bir kadındır. Dışarıdan bakıldığında herkes tarafından imrenilen bir yaşama sahip olsa da Carol’ın sahip olduğu bu yaşamdan mutlu olduğu pek de söylenemez. Eşi Harge ile boşanma evresinde olan Carol’ın hayatı, Noel zamanı kızı için bir oyuncak bebek aramaya gittiği seçkin bir butikte Therese ile karşılaşmasıyla değişecektir.

Therese Belivet, Carol’a göre oldukça farklı bir yaşamı olan genç bir kadındır. Henüz yolun başında olan Therese, hayatını yeni yeni şekillendirmeye girdiği bir dönemde, bir arayıştadır. Carol’ın oyuncak bebek almak için geldiği butikte geçici mağaza görevlisi olarak çalışan Therese’in film boyunca bir yandan da fotoğraf sevgisi öne çıkar.  

Carol Filminin Konusu Nedir?

1950’lerin başında Amerika’da geçen bu film, önceden de belirttiğimiz gibi Carol ve Therese adında, birbirinden oldukça farklı yaşamlara sahip iki kadının aşkını anlatır. Karşılaştıkları butikte Carol’ın eldivenlerini unutması sayesinde başlayan ilişkileri, iki kadının da hayatını oldukça farklı yönlere götürecektir. Hem mecaz hem de gerçek anlamıyla birlikte bir yolculuğa çıkacak olan Carol ve Therese, içinde bulundukları dönemin getirdiği zorluklarla da mücadele ederken günden güne birbirlerine daha da çok bağlanacaklardır.

Öte yandan, eşi ile boşanma evresinde olan Carol’ın kızının velayeti konusunda yaşadığı sıkıntılar, ilişkileri açısından bir tehlike yaratacaktır. Toplum baskısının ve gerçek aşkın karşılıklı bir mücadele içinde olduğu bu film, Carol’ın yıllardır içinde bulunduğu ve ait hissetmediği yaşamdan cesareti sayesinde tamamen kendisi olduğu bir yaşama adım atışını, Therese’in ise zamanla hayattaki yolunu çizişini kendi estetik dilinde unutulmaz sahneleri ile gözler önüne serer.

Therese sayesinde Carol, yıllardır aradığı cesareti ve heyecanı keşfedecek, Therese ise Carol’ın yaşamındaki etkisiyle arayış içinde olduğu yolda daha emin adımlar atacak ve doğru zamanı sabırla beklemeyi öğrenerek günden güne olgunlaşacaktır.

Tuzun Bedeli Kitabına Dair

Değinmeden geçemeyeceğimiz bir diğer konu ise Carol filminin uyarlandığı Tuzun Bedeli kitabıdır. 1952 yılında Patricia Highsmith tarafından yazılan kitap önce Tuzun Bedeli, ardından Carol ismi ile yayımlanır. Kitap yazıldığı dönemde, yazarın yayıncısı Harper tarafından lezbiyen ilişkiyi açıkça anlattığı gerekçesiyle reddedilir.

Roman daha sonrasında daha küçük bir yayınevi olan Coward McCann tarafından yazarın adı kullanılmadan Claire Morgan adı ile basılır. 1953’te yayımlanan roman ABD’de neredeyse 1 milyon satış rakamına ulaşır. Bunun sebebi ise Carol-Tuzun Bedeli’nin şimdiye kadar yazılan lezbiyen romanlarının arasından kalitesiyle, edebi yanıyla ve iki kadının arasındaki romantizmi anlatırken kullandığı estetik diliyle öne çıkmasıdır.

Carol Filminin Kadrosu Kimlerden Oluşuyor?

Carol Aird rolü ile karşımıza çıkan Cate Blanchett, filmin her saniyesinde size bu rolü ondan başka kimsenin oynayamayacağı hissini uyandıracaktır. Zarifliği, ses tonu ve muhteşem oyunculuğu ile kendisine hayran bırakan Blanchett, CAROL’da da sahip olduğu yeteneği açıkça gösterir.

Therese rolü ile karşımıza çıkan Rooney Mara ise filmdeki başarısı sayesinde 2015 Cannes Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülür. Filmin diğer oyuncuları arasında ise Carol’ın eski dostu ve ilk aşkı olan Abby Gerhard rolü ile Sarah Paulson ve Harge Aird rolü ile Kyle Chandler’ı görürüz.

Senaryosu Patricia Highsmith'in Tuzun Bedeli-Carol kitabından Phyllis Nagy tarafından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda ise Todd Haynes yer almaktadır.

69. BAFTA Ödülleri'nde 9 dalda aday gösterilen Carol, muhteşem kadrosu ve başarılı senaryosu ile izlenecekler listenize ilk sırada eklenecek filmlerden biridir. Yeni yıl ruhuna daha kolay girebilmenizi sağlayacak ve gerçek, derinlikli bir aşkın ışıltısı ile içinizi ısıtacak bu filmi izlemek için sıcak bir çay veya kahvesini hazırlamaya başlayan sizlere ise şimdiden iyi seyirler dileriz.

Kaynaklar:

Link 1: https://tr.wikipedia.org/wiki/Carol

Link 2: https://tr.wikipedia.org/wiki/Rooney_Mara

Highsmith, Patricia. Tuzun Bedeli-Carol. İstanbul: Can Yayınları, 2018.

 


BENZER YAZILAR

GAİN Belgesel ve Program Önerileri

Yaşamın yoğun temposunda birkaç dakikalık programlara şöyle bir göz atayım diyenler için GAİN yapımları...

Bridgerton

2020 yılında Netflix'de vizyona giren 82 milyonluk izlenme sayısı ile rekor kıran, İngiliz yapımı dizinin konusu, kadrosu, mesajları ve yeni sezon haberleri hakkında her şey.


Paylaş