Brooklyn Nine-Nine karakoluna bir ziyarete çıkalım ve sevilen komedi dizisinin karakterlerine daha yakından bakalım.

Komedi dizileri The Office, Friends, How I Met Your Mother’dan itibaren her zaman seyirciyi heyecanlandıran yapımlar olmuştur. Kalitelisini bulmak oldukça zor olsa da Brooklyn Nine-Nine yüksek bir beğeni oranıyla komedi dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır.

2013 senesinde yayın hayatına başlamıştır. Dizi şu an Covid-19 pandemisi nedeni ile yeni bölümlere devam edememektedir. Fakat dizi halen aktif olarak devam eden bir dizidir ve yeni sezon onayını çoktan almıştır. Şu an 8. sezonu beklenen dizi bir durum komedisi olarak tanımlanabilir.

Dizinin konusu ise Brooklyn’de 9-9 karakolunda geçen ve bir grup dedektifin davalarını araştırırken yaşadığı eğlenceli durumları anlatmaktadır. Kimi zaman araştırdıkları davaların ilginçlikleri de olaya ayrı bir boyut katmaktadır.  

Dizinin matematiğine bakacak olursak farklı karakterleri bir araya getirmektedir ve aradaki farklılara rağmen oluşan uyumu ve mizahı yansıtmaktır. Karakterlerin her biri kendine has bir yapıdadır. Karakterleri tek tek incelemek aslında dizinin neden bu kadar sevildiğini de açıklar. İzleyen herkes en azından bir karakter ile kendini özleştirebilir.

Karakterler

Oldukça kalabalık bir kadrosu vardır. Jake Peralta (Andy Samberg) ana karakter gibi gözükmektedir. Fakat kimi bölümler Jake üzerine değil diğer karakterlere odaklanmaktadır. Jake'in yanı sıra karakoldaki diğer 8 kişi de onunla beraber başrol oynamaktadır denebilir.

Jake Peralta (Andy Samberg)

Dizinin ana karakteri diyebiliriz. Jake işinde oldukça başarılı olsa da sınıfın haylaz çocuğu gibidir. En çok suç çözme oranına sahip olması da ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. Kimilerine göre çocuksu olan hareketleriyle hem diziye hem de karakola bir eğlence getiriyor. Yeni kaptan Raymond Holt’un gelmesiyle beraber bu çocuksu hareketleri Jake için problemlere yol açmaya başlayacaktır.

Raymond Holt (Andre Braugher)

Karakola sonradan gelen ekibin yeni kaptanıdır. Oldukça sert bir görünümü vardır. Özellikle de yüz ifadesinin ne olursa olsun değişmemesi en önemli özelliklerinden biridir. Fakat klişe de olsa sert görüntüsünün altında sıcak kanlı biri yatar. Cinsel yönelimi sebebiyle erkek egemen bir sektörde bulunduğu pozisyona gelebilmek için oldukça emek sarf etmiştir. Oldukça kuralcı ve işleri sıkı tutmak isteyen biridir. Bu özelliği ile Jake ile taban tabana zıttır. Bu aralarındaki zıtlık ise karakol için eğlence kaynağı olsa da Jake için oldukça zorlayıcı olacaktır.

Amy Santiago (Melissa Fumero)

Karakolun çalışkan öğrencisidir. Erkek egemen bir ailede büyümüştür. 7 erkek kardeşle büyümenin sonucunda kendini göstermek için çocukluğundan beri oldukça çabalamıştır. Yaptığı işle takdir edilmek onun için çok önemlidir. Bütün bunların yanında da oldukça kontrol bağımlısıdır. Kimi zaman dizide bu özelliği ile de dalga geçilmiştir. Jake ile karakterleri zıt dursa da birlikte güzel çalışan bir ekiplerdir. Aralarında girdikleri iddalar ve rekabet ise karakolun eğlencelerinden biridir.

Terry Jeffords (Terry Crews) 

Oldukça güçlü oluşu ve sürekli spor yapmasıyla bilinir. Sert bir görüntüsü vardır. Ancak bunun yanında oldukça yumuşak kalpli ve duygusal biridir. Eşine ve 3 kızına oldukça bağlıdır. Yaşadığı bir olay sebebiyle sahalardan uzak kalmak istemektedir. Daha çok evrak işi yaparak görevine devam etmektedir. Ekipteki herkesin güvendiği ve onların arkasını kollayan bir kişidir.

Gina Linetti (Chelsea Peretti)

Kendisi dedektif veya komiser değildir. Ekibin içindeki tek sivildir. Aslında oldukça rahat ve komik bir karakterdir. Fakat laf sokmaya hazır bir halde takılmaktadır. Amy’e laf sokmayı da oldukça sever. Bu özelliği de aslında en eğlenceli yanlarından biridir. Jake ile çocukluktan beri arkadaştır. Kaptan Holt için Jake gibi oldukça zorlayıcı bir karakterdir.

Rosa Diaz (Stephanie Beatriz)

Oldukça sert ve zorlayıcı bir görüntüsü vardır. Fakat Terry’nin aksine oldukça sert bir karakteri vardır. Ciddi bir kişi olarak da bilinmektedir. Ekipteki bazı kişilerin kendisinden korktuğunu bile söyleyebiliriz. Ancak bu sertliğinin altında değişik bir karakteri vardır. İlerleyen sezonlarda Rosa’nın da ailevi geçmişine ve diğer yanlarına daha detaylı baktıkça onu daha çok anlamaya başlıyoruz. Sert görüntüsünün sebebi ve karakterini daha net görmek Rosa'ya karşı herkesi yumuşatıyor diyebiliriz.

Charles Boyle (Joe Lo Truglio)

Jake’in en yakın arkadaşıdır. Bu pozisyonu kaybetmekten oldukça korkar. Kendisini örnek bir yakın arkadaş olarak görmektedir. Jake’i sürekli övmek ise en sevdiği etkinliklerden biridir. Oldukça panik bir tip olduğu da söylenebilir. Jake ile beraber davalarda da oldukça ilginç bir ikili olmuşlardır. Ancak bu ilginçliklerinin yanı sıra davalarda da oldukça başarılıdırlar.

Scully-Hitchcock (Joel McKinnon Miller - Dirk Blocker)

Dizinin en yaşlı iki karakteridir. Eskiden beri, oldukça yakın arkadaş olup halen beraber çalışan partnerlerdir. Şu an ise ekibin en tembelleridir. En sevdikleri şey uyumak ve yemek yemektir. Saha görevlerinden ziyade genelde evrak işlerinin vazgeçilmez ikilileridir.

Dizinin karakterlerine de baktıkça neden sevildiğini anlamak mümkün. Sadece aşk ilişkilerine ve mesleki ilişkilere bakmaması da oldukça kıymetlidir. Cinsiyetçilik, homofobi ve ırkçılık gibi oldukça ciddi konulara da parmak basmaktan korkmamaktadır. Dizide de her gruptan bir kişinin temsiliyetinin olması dizinin buna verdiği önemi gösterir. Bu sebeple izleyen herkes kendinden bir parça bulmakta zorlanmamaktadır. Oldukça sevilen bu işi izledikten sonra pişman olmayacağınız garantidir. 


BENZER YAZILAR

Anna Karenina (2012)

Tolstoy'un ölümsüz eserinden uyarlanan Anna Karenina film incelemesi.

Circle-Çember

Tek bir çemberin içinde hapsolmuş elli kişi hayatta kalmayı başarabilecek mi? Çember filminin konusuna ve ayrıntılarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Paylaş