Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie gibi isimleri kadrosunda buluşturan, bir Quentin Tarantino filmi.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Quentin Tarantino'nun üstlendiği, başrol oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Leonardo DiCaprio ve Margot Robbie gibi isimlerin bir araya geldiği film: Once Upon A Time In Hollywood. 

Film daha çekim sürecine girmeden gerek yönetmeni, gerek başrol oyuncuları gerekse senaryosunun gerçek bir hikayeye dayanmasıyla tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Milyonlarca kişinin sabırsızlıkla beklediği film, nihayetinde 2019 yılında vizyona girdi. Film vizyonla buluşur buluşmaz bir çok izleyici kazandı ve  her geçen gün kazanmaya da devam ediyor.

Once Upon A Time In Hollywood Fragman

Once Upon A Time In Hollywood Konusu

Film, 1969 yılında geçiyor. Filmin baş karakterlerinden ilki Rick Dalton isminde, televizyon filminde yer almış olan aktördür. Rick Dalton, bir western dizisinde oyunculuk yapmaktadır. Ancak televizyon sektöründe yer almak istememekte, film sektörüne ve sinema dünyasına dahil olmak, burada oyunculuk yapmak istemektedir. Rick Dalton'un bir de Cliff Booth isminde dublörü vardır ve o da Dalton'ı bu konuda desteklemektedir. Ancak ikili, sektöre yeni atılanlara göre yaş olarak büyüktür. Daha büyük yaşta olmaları sonucunda da Hollywood'taki şansları günden güne azalmaktadır. Tüm bunların dışında Hollywood'un parlayan yıldızlarından olan Sharon Tate, Rick Dalton'la komşudur. Hollywood'da istedikleri yere sahip olmak isteyen Sharon Tate ve arkadaşlarının önünde Charles Manson isminde bir tarikat vardır. Bu sebeple de hayallerini gerçekleştirme yolunda öncelikle bu tarikatla başa çıkmaları gerekmektedir. 

Once Upon A Time In A Hollywood filminde, hikaye gereği o yılların sinema sektörünü, bu sektörde yaşanan zorlukları, Hollywood'ın ışıltısının ardında ne zorlukların yaşandığını görebiliyoruz. Filmin o yıllarda yaşananları aktarması sebebiyle de filme tarihi karaktler konuk oluyor. Bununla da sınırlı kalmayıp filmin baş karakterlerinden olan Sharon Tate'in hikayesi gerçek hayattan alınmış.

Once Upon A Time In Hollywood Filminin Gerçek Hikayesi

Once Upon a Time in Hollywood filminde gerçek bir hayat hikayesi karşımıza çıkıyor. Filmdeki gerçekliğin Sharon Tate'in hayatını konu alması olduğunu söyleyebiliriz. Filmde Sharon Tate karakterini Margot Robbie canlandırıyor ve bu karakterin sonu gerçekte yaşananlarla aynı şekilde oluyor. Filmde geçen zaman ile gerçek hayatta bu cinayetin meydana geldiği tarih de aynı. Filmde anlatılan tarihi karakterlerin büyük çoğunluğu bir bakımdan Sharon Tate ya da Manson Ailesi ile arasında bağlantı olan karakterler.

Filmde konusu geçen bu gerçek olayların gerçekleştiği zaman ile filmin vizyona girme tarihi arasında da bir bağlantı söz konusu. Once Upon A Time In Holywood filminin vizyon tarihi en başta cinayetin gerçekleştiği tam tarih olan 9 Ağustos 2019 olarak planlandı. Fakat daha sonra yaşanan gecikmelerle birlikte film, 23 Ağustos 2019' da vizyona girdi. Tarihler tam olarak aynı olmasa da,sonuç olarak film cinayetin 50. yılında vizyona girmiş oldu.

Once Upon A Time In Holywood Filminin Oyuncu Kadrosu

Leonardo DiCaprio

Filmde yer almış olan dünyaca ünlü yıldızlardan ilki Leonardo DiCaprio. Titanic, Inception (Başlangıç) , The Departed (Köstebek), The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby) ve daha bir çok filmde yer almış, bu filmlerden de Oscar, Altın Küre ve BAFTA'dan bir çok ödül almış olan başarılı oyuncu, filmde Rick Dalton karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Brad Pitt 

Filmde karşımıza çıkan yıldızlardan biri de yine tüm dünyanın filmlerini izlediği isim: Brad Pitt. Mr And Mrs Smith (Bay ve Bayan Smith), Fight Club (Dövüş Kulubü), The Curious Case of Benjamin Button (Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi) gibi bir çok filmde yer almış ve bu filmlerden bir çok ödüle sahip olmuştur. Once Upon A Time In Holywood filmindeki Cliff Booth rolüyle de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ına sahip olmuştur.

Margot Robbie

Filmin başrol yıldızlarından bir diğeri de yine oynadığı filmleri tüm dünyanın izlediği isimlerden Margot Robbie. The Suicide Squad (İntihar Timi) filminin serisinde, I,Tonya( Ben, Tonya), Harley Quinn: Birds of Prey (Yırtıcı Kuşlar) gibi filmlerde canlandırdığı karakterlerle beğenilen başarılı isim, filmde Sharon Tate karakteriyle izleyici karşısına çıkmıştır.

Bruce Dern: George Spahn

Al Pacino: Marvin Schwars

Dakota Fanning: Squeaky Fromme

Once Upon A Time In Hollywood Filminin Aldığı Ödüller

Film, yayınlandığı ilk zamanlardan beri pek çok dalda pek çok ödüle aday gösterildi. Bu adaylıkların çoğunluğunu kazanmayı başardı. Filmin aldığı ödüllerden en çok konuşulanlardan biri, Brad Pitt'in ilk Oscar Ödülü olan En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü (2020). 

Filmin aldığı diğer ödüller ise; En İyi Yapım Tasarımı Oscar'ı (2020), Altın Küre En İyi Senaryo Ödülü (2020), Film Eleştirmenleri En İyi Film Ödülü, Film Eleştirmenleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü (2020), Uluslararası AACTA En İyi Yönetmen Ödülü (2020), Satellite Müzikal ve Komedi Dalında En İyi Film Ödülü (2020), ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Beyaz Perde Sanatçıları Derneği En İyi Yardımcı Erkek Ödülü.

Once Upon A Time In Hollywood Filmi IMDb puanı

Filmin IMDb puanı 7,6/10.

Yıllar süren bir hazırlık süreci sonunda, dev kadrosu ve güçlü senaryosuyla seyircinin karşısına çıkan Once Upon A Time In Holllywood: Bir Zamanlar Hollywood'da filmi, ardındaki hikayesi, anlatıldığı dönemi yansıtan kostümleri ve renkleriyle seyirciyi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Bu dünya ilk bakışta seyirciye karmaşık gelse de filmin ardındaki gizem ortaya çıkınca bu karmaşa da çözülüyor.

Çoğunluğu olumlu olan bir çok eleştiriye sahip Once Upon A Time In Hollywood filmi, film dünyasında çok sık karşılaşamayacağımız filmlerden birisi.

Kaynak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bir_Zamanlar_Hollywood%27da

https://ungo.com.tr/2019/03/bir-zamanlar-hollywoodda-filminin-gercek-hikayesi/

https://www.imdb.com/title/tt7131622/

https://www.beyazperde.com/filmler/film-257482/

 


BENZER YAZILAR

AWAARA (Avare) – 1951

1951 yılında çekilen ve o dönem birçok ülkede çok ses getiren Bollywood filmi Avare'nin konusu, fragmanı, izleyici yorumları, ve hakkında bilinmeyenlerini sizler için derledik.

Jim Jarmusch Sinemasının En İyi Karakterleri

Jim Jarmush filmlerinin en karakteristik ve seyircide iz bırakan karakterleri


Paylaş