BluTV ve BluTv'nin yapımları hakkında kısa bilgiler.

Film ve dizi izleme alışkanlıklarımız teknolojinin gelişmesi ile birlikte oldukça değişti. Değişikliğin dünyadaki öncülerinden olan Netflix ülkemizde de oldukça aktif bir şekilde çalışmaktadır. Yabancı platformların yanı sıra yerli platformlar da mevcuttur. BluTV ise bu platformların öncülerindendir. Netflix yeni sezonların tüm bölümleri bir anda verirken BluTV ise hafta hafta yeni bölüm yayınlamayı tercih etmektedir.

Yayın hayatına 2015 senesinde başlayan BluTV, Doğan Holding çatısı altında kurulmuştur.  Şu an 4 milyonu aşan bir abone sayısına sahiptir. Hem kendi yapımlarını üreten hem de başka ülkelerden film ve dizi alımı yapan bu platform her geçen gün abone sayısını da arttırmaktadır.

BluTV’nin adını bize duyuran ilk içerik ise Masum. Senaryosunu Berkun Oya’nın kaleme aldığı Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay gibi isimlerin kadrosunda olduğu 8 bölümlük bir dizi. Bu dizide Cevdet (Haluk Bilginer) emekli bir baş komiserdir. Eşi ve oğlu ile birlikte yaşarken oğlunun eşi ve abisi bir trafik kazasında ölür. Olay aydınlatılmaya çalışırken de Cevdet ve ailesinin başından geçenlere odaklanıyor.

Saygı ise, çok sevilen bir başka dizi olan Behzat Ç’nin spin-off’udur. Nejat İşler, Miray Daner ve Boran Kuzum’un başrollerini paylaştığı dizi suç ve dram dizisidir. Kendi adaletini sağlamaya çalışan Ercüment Çözer (Nejat İşler) ile yolları kesişen Helen (Miray Daner) ve Savaş’ı (Boran Kuzum) izliyoruz.

Yarım Kalan Aşklar dizisinde başrolleri Tolga Sarıtaş, Dilan Çiçek Deniz ve Burak Deniz paylaşıyor. Gazeteci olan Ozan (Tolga Sarıtaş) ve sevgilisi Elif’in (Dilan Çiçek Deniz) mutlu bir beraberliği varken Ozan’ın geçirdiği bir kaza hayatlarının değişmesine sebep olur. Ozan hayatını kaybeder fakat gözünü yozlaşmış bir polis memuru olan Mehmet’in (Burak Deniz) bedeninde açar. Bundan sonra Ozan’ın iki görevi vardır kendisini kimin öldürdüğünü bulmak ve Elif’e gerçekleri anlatmak.

Dizilerin yanı sıra dizi-belgesel işleriyle de bir hayli dikkat çekiyor. En dikkat çekeni ise Pavyon adında olan 5 bölümlük mokumentarisidir. Bu belgesel Ankara pavyonlarını birçok açıdan görme fırsatı veriyor. Belgeselde pavyon çalışanları veya sık sık pavyona giden insanların da kesit kesit röportajlarına yer veriliyor. Bol miktarda Ankara oyun havası içeren bu belgesel birçok insan için oldukça değişik gelebilecek bir ortama bakmamızı sağlıyor.  

Bir diğer beğenilen işi ise Aynen Aynen’dir. Ortalama her bölümü 7 dakika süren dizi yayınlanmaya ilk önce YouTube üzerinden başlamıştır. İkinci sezonu ile birlikte BluTv’ye geçmiştir. Kadın erkek ilişkileri üzerine yazılan bu dizinin ilk iki sezonunda Uraz Kaygılaroğlu ve Nilperi Şahinkaya’yı izliyoruz. Üçüncü sezonun başlangıcı ile birlikte Uraz Kaygılaroğlu yerini Kerem Bürsin’e bırakıyor. Dizi şu an hala aktif bir şekilde yeni bölümlerini yayınlamaya devam etmektedir.

Tüm bu yukarıdaki işlerin yanı sıra Alef, Çıplak, Bartu Ben, Bozkır gibi diğer orijinal işleri de oldukça beğeni toplamaktadır. Bu orijinal işlerin yanı sıra yurt dışında oldukça popüler olan yabancı dizileri de kataloğunda toplamaktadır. Friends, Ramy ve The Haindmaid’s Tale ise bu listenin başında yer almaktadır.

Friends tüm zamanların en çok izlenen televizyon işlerinden biridir. 1994 senesinde başlayan dizi 2004 senesinde final yapana dek dönemin en çok konuşulan işi olmayı başarmıştır. Kadrosunda ise Jennifer Aniston, Courtney Cox, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow, Mattrew Perry ve David Schwimmer bulunmaktadır. Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey ve Phoebe adlı 6 yakın arkadaşın hayatlarını 10 sezon boyunca beraber takip ediyoruz.

Ramy ise New Jersey’de yaşayan Mısırlı göçmen bir ailenin çocuğu olan Ramy Youssef’in hayatını anlatan bir dizidir. Ramy Youssef kendi hayatından yola çıkarak ele aldığı bu işte aynı zamanda bir iç hesaplaşma da yapıyor diyebiliriz. Ramy’nin önderliğinde ailesi ve arkadaşları ile olan ilişkilerini inceliyoruz. İki toplumun arasında kalmışlığını oldukça içten bir şekilde anlatan ve şimdilik 2 sezonu yayında olan bir dizidir. 3. Sezon onayı almış olsa da yeni sezonun ne zaman geleceği henüz belli değildir.

The Handmaid’s Tale bir roman uyarlamasıdır. Aynı zamanda da bol ödüllü bir dizidir. Dizide nüfus düşüşü yaşayan bir toplumda kadınlar devletin malı olarak kabul edilmiştir. Yeniden nüfuslarını arttırabilmek amacıyla üremeleri için baskılanıyorlar. Bu zor koşullar altında Offred’in (Elizabeth Moss) başkaldırışını ve yaşadıklarını izliyoruz. Dizi halen devam etmekte olup oldukça yüksek bir izleyici kitlesine sahiptir.

BluTv şu an için kullanıcıları tarafından oldukça sevilse de en çok eleştiri alan taraflarından biri ise kataloğunun Netflix gibi rakip platformlardan görece olarak daha kısıtlı olmasıdır. Dizileri hala hafta hafta vizyona sokması da bir diğer eleştiri aldığı konudur. Bunun dışında özgün içerikleri ve ithal ettiği içerikler seyirci tarafından oldukça sevilmektedir. Dizilerin yanı sıra yerli film seçkisi de oldukça iyidir. Çoğu platforma göremediğimiz yerli filmleri izleme şansını bize vermektedir.

Friends a person you know well and regard with affection and trust More (Definitions, Synonyms, Translation)


BENZER YAZILAR

Sinemanın Şairi: Krzysztof Kieślowski

Dünya sinemasının en iyi yönetmenleri arasında gösterilen Krzysztof Kieslowski'nin hayatı, filmleri ve sanat anlayışı.

Stand-Up ve Komedi Gösterisi Önerileri

Netflix'ten izleyebileceğiniz, farklı çeşitlerde ve birbirinden çok farklı komedyenler tarafından yapılmış hepsi diğerinden özgün stand-up önerileri: Bo Burnham, John Mulaney ve dahası.


Paylaş