Kara mizah ve felsefi unsurları ile öne çıkan, kişinin detaylarında kendisinden bir parça bulabileceği Bojack Horseman dizisinin incelemesi.

Bojack Horseman Dizisi Hakkında

Bojack Horseman, 90'lı yıllarda başrolünde olduğu bir tv şovu ile ünlü olan Bojack’in, 2014 yılındaki hayatı ve geçirdiği süreçleri anlatan, kara mizah türünde bir yetişkin animasyon dizisidir.

Dizi Raphael Bob-Waksberg tarafından oluşturulmuş, illüstratör Lisa Hanawalt tarafından çizilmiştir. 2014 yılında Netflix üzerinden yayına giren dizi 6 sezon 77 bölümle, 2020 yılında final vermiştir. Bojack Horseman’ı Netflix ve diğer online platformlar üzerinden izleyebilirsiniz.

Bojack Horseman Konusu ve İncelemesi

Hayvanların konuşabildiği ve insanlar gibi davranabildiği evrende karakterimiz Bojack Horseman bir at. Doksanlarda ülkeyi kasıp kavuran "Horsin' Around" adlı bir tv şovunun baş yıldızı olan Bojack, Los Angeles’da Hollywood manzaralı bir evde eskiden kalma şöhretini devam ettirmeye çalışan birisi.

Günlerini eski tv şovunun bölümlerini izleyerek geçiren Bojack, yapması gereken önemli işlerden biri olan kitabını yazması gerektiğini hatırlıyor. Kendi hayatını ve diziden kalma anılarını anlattığı kitabı zamanında yazmayı bitiremeyen Bojack, kitabı yazması için kiralanan yazar Diane ile tanışıyor ve hikayemiz başlıyor.

Diane’in yazdığı kitap sayesinde Bojack’in anıları ve günümüz çizgisinde ilerleyen bu hikâye, herkesin kendinden parçalar bulacağı şekilde ve hayatla paralel ilerliyor.

Bojack Horseman Türü

Kara mizah dolu bu dizi başlarda mizah ögesi daha ön plandayken, sezonlar geçtikçe derinleşiyor ve daha karanlık bir atmosfere bürünüyor. Dizi, Bojack’in hayatı ve trajik geçmişi ile beraber onun çevresindekilerin hayatını da bizlere gösteriyor.

Karakter gelişiminin oldukça güzel verildiği bu animasyonda karakterlerin hiçbiri mükemmel değil; hepsi bazı hatalar yapıyorlar ve bunun sonuçlarını çekiyorlar. Diziyi izledikçe mekân ve evren algımız azalıyor, karakterler tıpkı çevremizdeki gibi bize yakın oluyorlar ve ayna niteliği görüyorlar.

Seri aynı zamanda toplumsal sorunlara odaklanması ile de dikkat çekiyor. Özellikle Hollywood ve sinema sektöründeki sahteliği bize apaçık gösteren dizi, birçok konuda çekinmeden eleştirisini yapıyor. Dizinin ayrıca çizimleri de detaylıca tasarlanmış ve dizinin her yerindeki easter egg’ler diziyi daha da detaylı izlememizi sağlıyor.

Başta bahsettiğimiz gibi bazı karakterler hayvan iken bazıları insan ve bu hayvan karakterler oldukları hayvanın özelliklerini tamamen bırakmıyorlar. Örneğin ilk bölümde arabadan itilen ve kedi olan Prenses Carolyn‘ın dört ayak üstüne düşmesi gibi. Dizi ayrıca felsefi anlatımı ve diyalogları ile de ön plana çıkıyor.

-Spoiler-

Dizideki en önemli bölümlerden biri, finalden önceki bölümü olan “The View from Halfway Down”. Bu bölüm dizideki en güzel dizayn edilmiş ve detaylandırılmış bölümlerden biri.

Bojack, fazla alkol alıp havuza düşüyor ve havuzda boğulup araf denilen yere gidiyor. Burada hayatında etkisi olmuş insanlarla tekrardan karşılaşıyor. Bu kişilerin hepsi diziye dahil olmuş ve dizide ölmüş kişiler.

Hepsi geçmişlerinden, pişmanlıklarından söz ediyor ve kendilerini temsil eden bir yemek yiyorlar. Daha sonra hepsi bir gösteri salonuna geçip son şovlarını sergiliyorlar ve bir kara delikten düşüp ölüme doğru uçuyorlar. Bu sırada bulundukları evdeki siyah çukur metaforu tüm evi kaplıyor. Bojack, Diane ile son bir konuşma yapıp siyah çukura kapılıyor ve bölüm bitiyor.

Sadece bu bölüm için bile Bojack Horseman dizisi izlenmeyi hak ediyor. İnanılmaz metaforlar ve ancak tekrardan izlendiğinde anlaşılacak detaylar barındıran bu bölümle ilgili en ilginç şey belki de, bu bölümün final olmaması. Final bölümü için harika bir aday olan bölüm insanları şaşırtıyor.

Bojack Horseman Final Bölümü Hakkında İzleyici Yorumları

Daha sonra gelen final bölümü başta birçok kişi tarafından sevilmiyor ve diğer türlü olsa daha çarpıcı olurdu diye düşünülüyor. Biz de başta bu tarafta olsak da, daha sonra final bölümünün Bojack'in karakterini mükemmel bir şekilde yansıttığını fark ettik.

Final bölümünde Bojack eve zorla girme suçundan cezaevine giriyor ve orada yarım bıraktığı işi olan tiyatro öğretmenliğine devam ediyor. Prenses Carolyn‘in düğünü için izin alıp çıkan Bojack, bu düğünde kalbini kırdığı eski dostları ile yüzleşiyor. Yaralarını tam saramasa da onlarla güzel konuşmalar gerçekleştiriyor. Her şey yoluna girmiyor, tüm sorunlar düzelmiyor ancak yine de hayat devam ediyor, iyisiyle kötüsüyle...

Final sahnesinde yeniden Diane ile çatıya çıkıyorlar ve güzel bir konuşma yapıyorlar. Daha sonra ise sadece duruyorlar ve sessizliği dinleyip birlikte yıldızları izliyorlar.

Dizi buradan da her şeyi bırakıp gitmenin sorunları çözmeyeceğini, hayatın kötü ve zorlu olduğunu ancak yaşamaya devam edilmesi gerektiğini, toplumsal bir mesaj olarak yüzümüze vurmadan küçük detaylarıyla bize gösteriyor. Bölümün sonunda ise bizleri “Mr Blue” şarkısı eşliğinde sadece düşünmeye davet ediyor ve dizi sona eriyor.

(Mr. Blue - Catherine Feeny)

Bojack Horseman Karakterleri

(Karakterler soldan sağa- Diane Nguyen, Todd Chavez, Bojack Horseman, Princess Carolyn, Mr-Peanutbutter)

Bojack Horseman

Dizinin baş karakteri olan Bojack; 50’li yaşlarında siyah yeleli, kahverengi bir at. Doksanlı yıllarda başrolü olduğu bir tv şovundan dolayı oldukça ünlü olmuş Los Angeles’ta yaşayan depresif, kendine sıklıkla acıyan, oldukça kibirli ve huysuz birisi.

Ayrıca ona ciddi sorunlar açan bir alkol bağımlılığına da sahip. Bütün bu kötü ruh halinin nedeninin geçmişte yaşadığı psikolojik tramvaları olduğunu düşünen Bojack, çevresindekileri sevse de bunu onlara göstermekte zorlanan bir kişiliğe sahip. Dizi Bojack’in hataları, onları düzeltmeye çalışması geçmişi ve geleceği arasındaki çizgiler ile şekilleniyor.

Diane Nguyen

Diane; Vietnam Amerikan kökenli, koyu mavi renkli saçlı, 35’li yaşlarında bir kadın. Daha önce, Bojack’in de idolü olan, Secretariat adlı ünlü bir at hakkında bir kitap yazan Diane; Bojack’in hayatına onun kitabına yazarlık yapmak için dahil oluyor ve birlikte çalışmaya başlıyorlar. Diane yazarlık konusunda oldukça yetenekli, empati kurabilen, duygusal ve oldukça zeki bir karakter.

Sosyal ortamlarda utangaç olan Diane, aynı zamanda gerektiği zamanlarda da dik durmaktan ve fikirlerini söylemekten çekinmeyen birisi. Dizide ayrıca Mr. Peanutbutter ile sevgililer.

Todd Chavez

Todd bir gün Bojack’in evinde katıldığı bir partide Bojack’in koltuğunda uyuyakalır ve bundan sonra orada yaşamaya başlar. Bojack’in de neden orada olduğunu anlamadığı ancak yalnız kalmaktan hoşlanmadığı için kalmasına izin verdiği Todd; 20'li yaşlarında bir adam.

Arkadaş canlısı, iyi niyetli, sanat konusunda yetenekli, tembel ve şaşkın bir karakter. Aynı zamanda sürekli çılgın iş fikirleri olan Todd, bu konuda tıpkı kendisi gibi düşünen Mr. Peanutbutter ile de yakın arkadaş.

Princess Carolyn

40’lı yaşlarında, pembe kürklü dişi bir İran kedisi olan Princess Carolyn, Bojack’in menajeri ve eski sevgilisi. Bojack’i en iyi tanıyan kişi olan Princess Carolyn, onun hayatına çoğu zaman çeki düzen vermeye çalışan çok güçlü bir karakter.

Bir menajerlik ajansında çalışan Carolyn, iş konusunda oldukça mükemmeliyetçi ve hırslı birisi. Ayrıca zeki, ciddi ve çalışkan ve üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok.

Mr. Peanutbutter

45’li yaşlarında, sarı renkli kürke sahip, Retriever cinsi bir köpek olan Mr. Peanutbutter, özellikle eğlenceli ve komik karakteri ile biliniyor. Çocuksu özellikle sahip Mr. Peanutbutter, hayata hep pozitif yönden bakan bir sürü farklı fikirleri olan, metaforları ve sözcükleri anlamakta zorluk çeken, sadık ve oldukça şanslı olan bir karakter.

Dizi ilerledikçe karakterinde derinleşmeler gördüğümüz Mr. Peanutbutter, Bojack’in arkadaşı olarak dizimize dahil oluyor. Bojack ile dost-düşman ilişkisi yaşayan Mr. Peanutbutter, Bojack’in dizisinin çok benzeri bir konuda bir dizi çekiyor ve bu da Bojack’i kızdırıyor. Aynı zamanda Diane ile de sevgililer.

Ses Sanatçıları ve Müzikler

Bojcak Horseman’da diğer animasyonlardan farklı olarak ses sanatçıları dublaj yapmadan önce birlikte senaryo okurlar. Seslendirme Kadrosu: Will Arnett (BoJack Horseman), Amy Sedaris (Princess Carolyn), Alison Brie (Diane Nguyen), Aaron Paul (Todd Chavez), Paul F. Tompkins (Mr. Peanutbutter) şeklindedir.

Aynı zamanda J.K. Simmons, Stanley Tucci, Lisa Kudrow, Rami Malek ve Stephanie Beatriz gibi isimler de bazı karakterleri seslendirmişlerdir. Dizinin müziklerini ise Jesse Novak yapmıştır. Biz de dizide kullanılan müziklerden birkaçını sizler için derledik.

Bojack’i tanımlayan bir müzik "America- A Horse With No Name"

Stars- Nina Simone

Sea of Dreams- Oberhofer

Priencess Carolyn’in şarkısı "Impossible- Lyla Foy"


BENZER YAZILAR

Bir Solukta Bitecek 5 Mini Belgesel Dizi

Seri katil itirafından, egzotik hayvan sahibi Joe Exotic'in hayatına, dünyanın en güçlü insanlarından birinin tecavüz skandalına kadar uzanan değişik belgesel dizileri hakkında kısa bilgiler.

2021'in En Popüler Dizi ve Filmleri

IMDb'ye göre bu yılın en çok izlenen ve beğenilen yapımlarının listelerini bu yazımızda bulabilirsiniz.


Paylaş