Alışla gelmişin dışında bir dizi incelemesi. Bu yeni cesur dünyanın 3 kuralı var; Mahremiyet yok, Tek eşlilik yasak, Aile kurmak yok.

Bu Yeni Cesur Dünya'da; açlık ve şiddet yok. Hayal edemeyeceğiniz zevkler var. Peki ya tek eşliliğin bencillik olarak görüldüğü bu dünya dizayn ettiği insanlık üzerinde nasıl problemlere yol açıyor?

Bein Connect Nedir?

1 Ocak 2014'te kurulan Bein Connect, Digiturk'ün üyelerine sunduğu kesintisiz, istediğin zaman, istediğini izleme imkanı sunan bir platform. Brave New World ve birçok farklı dizi şu anda Bein Connect'te yayınlanmakta. Eğer izlemek isterseniz bu linkten üyelik oluşturup; 30 gün ücretsiz kullanabilirsiniz.

Brave New World Konusu 

Yeni Londra olarak adlandırılan distopik dünyada başlayan bu dizi aslında Aldous Huxley'ın Cesur Yeni Dünya kitabından uyarlamadır. Tek eşlilik, ebeveynlik, evlilik ve bireysellik gibi kavramların ortadan kaldırıldığı, insanların laboratuvar ortamında dizayn edildiği daha embriyoken sistem üzerinde sınıflandırıldığı bir dünya. Yeni Londra'da herkes birbirine ait. Biriyle uzun süre birlikte olmak yasak, bu bir bencillik örneği ve cezalandırılabilecek bir hareket. Dizi ''Mutlu değilsen, hiçbir şey değilsin.'' cümlesiyle özetlenebilecek nitelikte.

Eve kapandığımız bu günlerde izlemeye değer, alışılagelmiş dizilerden uzak güzel bir yapım. Dizinin başlarında ütopya olarak gösterilen bu dünya aslında bir distopya. Sisteme ayak uyduramayan, hissetmeye aç olan insanların yaşadığı zorluklar ve çatışmalar seyirciye açıkça gösterilmiş.

Bu Yeni Londra'nın kendi yaşamlarının bir mucize olarak algılanması için düzenlediği bir gezi var; Savage World yani bizim dünyamız. Vahşi dünyaya gelen cesur dünya insanları: Evlilik, din ve tüketim çılgınlığını izleyerek, yaşadıkları dünyanın değerini daha iyi anlayıp bununla keyifleniyor. Dizi de tam bu noktada başlıyor. Vahşi dünyalılar gezi sırasında cesur dünya insanlarını öldürüyor ve bu saldırı sırasında sadece iki kişi kurtuluyor.

İnsani Dürtüleri Bastırmak: Soma 

Cesur Dünya içerisinde bulunan tüm insanların kötü duygularını bastırması için, belki de aptallaşması için bir çeşit ilaç yaratmış. Bu ilaç Soma. Diziyi izlerken en çok dikkatiniz çekebilecek noktalardan birisi kesinlikle soma, en ufak duygu iniş çıkışında, huzursuzlukta veya gerginlikte soma devreye girerek insanları insanlığından uzaklaştırıyor ve hissetmeyi önlüyor. Böylece hayatın sadece yaşanacak zevklerden ve mutluluktan ibaret olduğu gösteriliyor.

Tüm bu sistem mutluluk ve şartlanmaya zorlanarak iradesinden uzak yaşayan insanları anlatsa da; Lenina Crowne karakteri, kendini kandırmayı başaramıyor. Soma sayesinde bastırılmış olan duygu ve dürtülerini merak eden, sistemden tatmin olmayan Lenina'nın zor zamanları vahşi dünyaya evrilmesine sebep oluyor.

Herkes Şimdi Mutlu: Peki Ya Epsilonlar?

Cesur Yeni Dünya'da epsilonlar sadece temizler... Toplumun iyiliğini, toplumu var eden insanları yok ederek oluşturan yapay zeka; Indra. Yeni Londra sınıf ayrımı ve şartlanma üzerine kurulmuş, insanı insan yapan her şeyden yoksunlaştırılmış ve tüm bunların altında kalan, ezilmiş, yok sayılmış, bir baş kaldırış hikayesinin baş kahramanları epsilonlar.

Bir Jack'ın (epsilonun) intiharıyla başlayan baş kaldırış hikayesi, vahşi dünyaya ait olan John'un Yeni Cesur Dünya'ya gelmesiyle bir katliam hikayesine dönüşüyor. Haklarını aramaya karar veren epsilonlar, mutluluğu vaat eden bu dünyada mutsuzlar.

Baş kaldırmaya hazırlanan, kendi düşüncesi olan her birey tekrar şartlandırılarak, yönetici olan yapay zeka Indra'ya uygun hale getiriliyor. Dizi aydınlanmayla beraber gelen ayaklanmayı dizinin bölümlerine yedirerek yavaşça işlemiş ve başarıyı yakalamış. 

Cesur Yeni Dünya Dizisinin Kadrosu

Aldous Huxley'ın eserinden uyarlama olan dizinin yapımcı koltuğunda; Michael J. Joyce, Dan Wigutow, Todd Sharpp oturmakta. 1 sezon 9 bölümden oluşan dizinin oyuncu kadrosu ise şu şekilde: 

Brave New World seyirciyi bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkarırken, kendi dünyasına uzaktan baktırarak aydınlatan, fikirleri olgunlaştırarak, olmak istemediği konumu ve geleceğin korkunç teknolojisi hakkında düşündüren bir dizi. Klasikleşmiş bir kitap uyarlaması olarak başarısız ve yetersiz ancak dizi olarak değerlendirildiğinde farklı ve kaliteli bir yapım. 

Cesur Yeni Dünya Fragmanı

 
 
 

BENZER YAZILAR

Corpse Bride: Ölü Gelin

Sıra dışı tarzı ile hafızalara kazınan yönetmen Tim Burton imzalı 2005 yapımı stop-motion animasyon filmi.

Vazgeçilemeyen Komedi: The Office

Klasikleşmiş bir komedi dizisi olan The Office dizisini beraber inceleyelim. Amerikan versiyonunun karakterlerine kısaca bir göz atalım.


Paylaş