90'lardan bu yana tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip olan bir ikon. Britney'i hep beraber daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Britney Spears Kimdir?

2 Aralık 1981 tarihinde Amerika'daki Mississippi eyaletinde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Lynn Spears, babasının adı Jamie Spears'tır. Müziğe olan tutkusu çok küçük yaşlarda başladı ve çocuklardan oluşan bir dans grubuna katıldı. Daha sonrasında ise Disney'in programlarında yer aldı. Programdayken henüz 8 yaşındaydı ve en küçük yaştaki yarışmacıydı. Burada farkedilen ve yapımcıların dikkatini çeken şarkıcı, Broadway'de dans eğitimi almaya ve reklamlarda oynamaya başladı. Menajerliğini üstlenen kişi erkek kardeşi Brayn Spears ve kız kardeşi de Jamie-Lynn Spears'tır.

Küçük yaşta okulda jimnastik dersleri alan Britney aynı zamanda kilise korosunda da yer aldı. Mickey Mouse Club'a seçilidiğinde yaşı çok küçük olduğundan programdaki bir yapımcı, onu Broadway'deki bir ajansa yönlendirerek 3 sene boyunca burada sahne ve gösteri sanatları eğitimi almasını sağladı.

Müzikal Kariyerinin Başlangıcı

3 yıl süren dans ve müzik eğitiminin sonrasında 15 yaşına geldiğinde bir pop müzik grubuna dahil oldu ve bir sonraki yıl ilk albümünü çıkardı. ''Backstreet Boys'' ve ''Whitney Houston'' gibi müzisyenlerin yapımcıları ile çalıştı. ''Max Marin'' ile ''Eric Foster'ın'' yapımcılığını üstlendiği ''Baby One More Time'' tüm dünyada 6 milyon adet sattı. Albümle aynı adı taşıyan çıkış şarkısı da 1999 MTV Müzik ödüllerinde oldukça konuşulan bir performansa ev sahipliği yaptı.

Takvimler 2000 yılını gösterdiğinde ikinci albümü ''Oops!...I Did It Again'' piyasaya çıktı. 91 yılından bu yana herhangi bir kadın şarkıcının yakalayamadığı başarıyı elde etti (1,32 milyon satış rakamı). Hemen ardından ertesi yıl piyasaya çıkan ''Britney'' albümü de 750 bin satış grafiği elde ederek devamının gelmesini sağladı.

Özel Hayatı,Albümleri ve Kariyerindeki Başarısızlıklar

Henüz 8 yaşındayken şöhret basamaklarının ilk adımını atan ve daha o günlerden çevresi tarafından destek gören, sürekli teşvik edilen Britney, erken yaşta gelen şöhretin yükünü taşımakta bir hayli zorlandı. 11 yaşındayken Mickey Mouse Club'ta tanıştığı Justin Timberlake ve Christina Aguilera ile kısa sürede arkadaş oldu. Hatta daha sonrasında Justin Timberlake ile yaklaşık 7 yıl sürecek bir aşka yelken açacaktı. Çift başlarda ilişkilerini inkar etse de magazine yakalanınca itiraf etmek zorunda kaldılar.

İlk etapta pop müzik dünyasının en çok imrenilen ve konuşulan çifti olarak lanse edildiler ve bu ''mutlu ilişki tablosu'' çiftin oldukça yüksek bütçeli reklam gelirleri elde etmelerini sağladı. Yıllardır konuşulan iddiaların ardı arkası kesilmedi ve 2002 yılına geldiğimizde ''Justin mi aldattı yoksa Britney mi?'' gibi kafalarda birçok soru işareti dolaşırken yıllar sonra çitfin yakın çevresinden bir kaynak ilk olarak Justin'in aldattığını ve beraberinde Britney'in de misilleme yaparak yollarının ayrıldığını açıkladı. Ancak bu ayrılık yine ikisinin de lehine olacaktı. İlk olarak Justin Timberlake 5 Kasım 2002 tarihinde ''Justified'' albümünü yayınladı. Bu albümden hepimizin de bildiği üzere o meşhur ''Cry Me A River'' şarkısı piyasaya çıktı ve haftalarca zirvede kalarak hafızalara kazınan şarkılar arasında yerini aldı. Şarkının sözleri ve klibin hikayesi tabii ki de Britney Spears hakkındaydı. Hatta klipte rol alan kız Britney'e oldukça benzemektedir.

Bu esnada kariyeri yavaş yavaş düşüşe geçen Britney'in ailesinde huzursuzluklar baş gösterdi. Annesi parayı, babası sade bir yaşamı tercih ederken bu anlaşmazlıklar Britney'i de olumsuz etkiledi. O günlerde çok popüler olan ''James Bond'' filmlerinde rol alabilmek için çok uğraşsa da hiçbir film yapımcısı ona rol vermek istemedi.

Tarihler 2003 yılının Ağustos ayını gösterirken, Christina Aguilera ve Madonna ile beraber MTV Müzik ödüllerinde o çok konuşulan performası sergilediler. Aynı yılın Kasım ayında 4. stüdyo albümü ''In The Zone'' piyasaya çıktı. Albümün en hit şarkısı ''Toxic'' oldu ve şarkı en iyi dans şarkısı dalında Grammy Ödülü aldı. Sanatçının Londra'da Madame Tussauds balmumu müzesinde, balmumundan yapılmış bir heykeli bulunmaktadır. ''I'm Slave for You'' adlı şarkısında dans ederken figüratize edilen heykel hala müzededir.

Londra- Madame Tussauds Balmumu Heykeli

2004 yılının Ocak ayında çocukluk arkadaşı ile sadece 54 saat süreen bir evliliği oldu. Neden evlendiği sorulduğunda ise ''evlenmenin nasıl bir şey olduğunu görmek istedim'' cevabını verdi. Aynı yılın Temmuz ayında ise dansçısı Kevin Federline ile nişanlandığını basına duyurdu. Eylül ayında ise bunu evlilikle taçlandırdılar. Sürpriz bir şekilde evlenen ikiliye Britney'in ailesi karşı çıktı. Boşanması konusunda ikna etmeye çalıştılar ancak Britney onları dinlemedi. Uzun bir süre kız kardeşi Jamie dışında ailesinden kimseyle konuşmadı.

2005 yılının ortalarındaysa eşi Kevin'la beraber bir televizyon programı hazırladı ancak program beklentileri karşılamadı. 2005 yılının Nisan ayında Britney ilk bebeğini bekliyordu. İlk oğlu Eylül 2005'te dünyaya geldi. Ancak bu doğumdan sonra Britney'in kariyerinde ciddi düşüşler başladı ve tüm bu olanların yanında Kevin'ın Britney'i aldattığı haberi ortaya çıktı. Çocuğu için evliliğine devam eden şarkıcıyı artık çok daha zor günler bekliyordu.

Eylül 2006 tarihinde ikinci oğlunu dünyaya getirdi. Tam evliliğini kurtardığını zannederken çoktan evleri ayırmışlardı. Kasım 2006'da boşanma davası açmak için mahkemeye başvurdu. Kocasının şantaj tehditleri, çocuklarının elinden alınması ve kısıtlı olarak görüşme kararı derken Britney iyice bunalıma girdi. Sosyal çevresinden uzaklaşan ve kendini alkole, gece hayatına vuran şarkıcı, gece hayatı ve Paris Hilton ile gezmeleri ile anılmaya başlandı.

Haftalarca evden dışarı çıkmadı, gece hayatını azalttı ve yeni albümü için çalışmalara koyuldu. 16 Şubat 2007 tarihinde bir rehabilitasyon merkezine yattı. Saçlarını kazıttı ve yeni dövmeler yaptırdı. Serveti bitme noktasına geldi ve konserleri eskisi kadar ilgi görmedi. Takvimler 31 Ağustos 2007'yi gösterdiğinde ''Gimme More'' adlı teklisi internette en çok indirilenler listesinde yer aldı ve aynı günlerde şarkının klibi de yayınlandı. Eski eşi Kevin Federline ile olan problemleri, çocuklarını görmek için kocasından alan şarkıcı, onları geri vermek istemeyince madde bağımlılığına başvurdu ve daha sonrasında hastaneye kaldırıldı. Ertesi gün taburcu oldu. Daha sonrasında bir rehabilitasyon merkezine yatan  Spears'ın serveti babasına devredildi. Oldukça yorgun ve bitkin olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bu yorgunluğun nedeni de aşırı stres ve Bipolardı. Ancak buna rağmen müzik çalışmalarını ertelemedi.

Britney Spears-Circus

Britney Şu An Ne Yapıyor?

Özel yaşamı ve ruh sağlığını etkileyen olaylar yaşayan Spears'ın yaşadıkları nedeniyle 2007 senesinde babası kendisine vasi olarak atanmıştı. Şarkıcının iş birlikleri ve finansal süreçlerinde söz hakkı olan baba, 2019'da sağlık problemleri nedeniyle bu işi bırakmıştı ve o süreçte menajeri Jodi Montgomery geçici süreliğine görev almıştı. İyileştikten sonra bu göreve devam etmek isteyen baba Jamie'ye Britney karşı çıktı ve buna engel olmak için mahkeme süreci başlattı. Los Angeles'ta görülen davada Britney'in avukatı, babasının kariyeri için bir tehdit olduğunu ve bu gücü ondan alırsa bir daha asla şarkı söyleyemeyeceğini açıkladı. Babasının avukatı ise vasi olarak  iyi iş çıkardığını ve şarkıcıyı borçlarından kurtarıp 60 milyon dolarlık bir servete ulaştırdığını savundu. Hakim Brenda Penny, babanın vasilik haklarının askıya alınması kararını reddetmiştir.

Tüm dünyada albümleri, şarkıları, özel yaşamı ile bir ikon haline gelen Britney, dileriz en kısa sürede toparlanır ve yepyeni şarkılarla ve albümlerle aramıza döner.

Kaynaklar; 

https://www.milliyet.com.tr/haberler/britney-spears

https://onedio.com/haber/basindan-itibaren-tum-korkunc-detaylariyla-freebritney-dunyanin-bir-numarali-yildiziyken-bambaska-bir-hayata-suruklenen-britney-spears-in-ozgurluk-mucadelesi-911694

https://www.sabah.com.tr/britney-spears-kimdir


BENZER YAZILAR

James Brown: Soul Müziğin Babası

Soul müziğin babası olarak bilinen ve müzisyen kimliğiyle olduğu kadar sosyal konulara olan duyarlılığı ile de dikkat çeken James Brown'un hayatını inceledik.

R&B Müzik ve Türleri

Türkiye'de çok az bir dinleyici kitlesine sahip olan ancak 90'lar ve 2000'lerin ortasına kadar tüm dünyayı etkisi altına alan R&B müziğin doğuşu ve günümüze kadar devam eden etkileri.


Paylaş