2021 Eylül ayında gökyüzünde gerçekleşecek astronomik olaylar ve bilinmesi gerekenler.

Bu ay bir dizi gezegene bakma fırsatı, birkaç gök cismi ve tabi ki Eylül ekinoksu ile karşılaşacaksınız. İster yıldız gözleminde yeni olun, ister diğer ilginç astronomik manzaraları arayan bir profesyonel olun, Eylül ayında gökyüzünde görülebilecek birçok şey var.

2021 Eylül Gökyüzü Olayları

Jüpiter ve Satürn, Ağustos ayı boyunca gece gökyüzünün ortasında sahne aldı ve ikili, Eylül ayı boyunca gökyüzünde olmaya devam edecek. Eylül, takviminize işaretleyeceğiniz yeni bir astronomik olaylar listesi ile geliyor.

Yıl boyunca birçok büyük astronomik olay, bulutsuz bir gökyüzünden başka bir şey gerektirmez, ancak bu ay Dünya'nın göksel komşularından birini tespit etmek için bir teleskop veya bir çift dürbün gerekmiyor. Yeni ay, astronomik yazın son gecelerini aydınlatmak için bir dolunaya sahip olduğundan çıplak gözle seyir yapılabilecek.

İşte Eylül ayı girmişken takviminize işaretlemeniz gereken astronomik olaylar;

1. Andromedia Galaksisi (1-10 Eylül)

Gece gökyüzü sayısız yıldızla dolu, ancak bir teleskop yardımıyla uzayın derinliklerinde bir araya toplanmış 1 trilyondan fazla yıldızı görebilirsiniz. Andromeda Gökadası, göksel mahallemizdeki en büyük gökada. Güneş sistemimize ev sahipliği yapan galaksi olan Samanyolu'nun iki katından fazla yıldızdan oluşur. Boyutuna rağmen, Dünya'dan 2,5 milyon ışık yılı uzaklıkta dönerken görmek zor olabilir. Eylül ayının başında gökyüzünde yerini alacak ve seyir imkânı sağlayacak.

Andromeda; çıplak gözle küçük, soluk, bulanık bir ışık parçası olarak görülebilir, ancak onu görmek için parlak şehir ışıklarından uzaklaşmanız gerekir. Andromeda, tek bir ışık noktası yerine bulanık bir bulut gibi görünecek. Ancak bu bulutun içinde sayısız yıldız, gezegen ve ay bulunuyor. Andromeda loş olduğundan Ay’ın, ufkun altında olduğu ilk bölümde galaksiyi aramak en iyisi.

2. ε-Perseid Meteor Yağmurunun Zirvesi (9 Eylül)

Eylül, genellikle meteor yağmurları ile tanınmaz. Perseidlerin Ağustos'ta sergilediği gösteriye kıyasla zayıf bir yağmur olsa da gökyüzü açıksa onları tespit etme şansınız Eylül'de de yüksek.

Gökyüzünde Güneybatı yönünde Kahraman takımyıldızının yüksek genel alanında, saatte 5 ε-Perseid görebilirsiniz.

3. Neptün Karşı Konumda (14 Eylül)

Mavi dev gezegen, Dünya'ya en yakın konumunda olacak. Yüzü Güneş tarafından tamamen aydınlatılacak. Neptün, Dünya'dan son derece uzakta olduğundan, Neptün'ü görmek ve görüntülemek için en iyi zaman denebilir. Profesyonel teleskoplar hariç, çoğu teleskop ile küçük bir mavi nokta olarak görülebilir.

Yağmur yağmıyorsa, batı ufkunun yakınında parlak Venüs'ü ve hemen altında parlayan küçük, parlak Merkür'ü görebiliriz. Daha aşağıda, Mars sadece ufka dokunarak görünecek. 14 Eylül’de Merkür 7.53'te batacak.

4. Hasat Ayı (20 Eylül)

Astronomik yazın son gecelerinden birinde tüm yılın en popüler dolunaylarından biri de yaşanacak. 20 Eylül Pazartesi günü gün batımından kısa bir süre sonra dışarı çıkanlar, havanın bulutlu olmaması kaydıyla Hasat Ayı'nı görebilecekler. Hasat Ayı, bu yıl Eylül ayının dolunayından sadece birkaç gün sonra gerçekleşen Eylül ekinoksuna en yakın dolunay olarak tarihe geçecek.

Eylül ayının dolunayı, Sonbahar Ayı, Düşen Yapraklar Ayı ve Sarı Yapraklı Ay dâhil olmak üzere mevsimlerin değişmesiyle ilgili başka takma adlara da sahip.

5. Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Eylül mevsimlerin değişimini gösterir, ancak sonbaharın resmi başlangıcı, bir meteorolog veya astronoma sormanıza bağlı olarak değişir. Astronomik sonbahar 22 Eylül'de Kuzey Yarımküre‘de resmi olarak 15.21 EDT'de başlayacak, Güney Yarımküre ise ilkbahara geçiş yapacak. Bu, her yıl 1 Eylül'de başlayan meteorolojik sonbahardan biraz farklı.

Kuzey yarımkürede “sonbahar ekinoksu” ve güney yarımkürede “vernal ekinoksu” olarak adlandırılan “Eylül Ekinoksu”, dünyanın kabaca eşit uzunlukta gündüz ve gece yaşadığı noktayı işaret ediyor. Ekinoks için görülecek bir gece gökyüzü olayı olmasa da, gezegenimizin güneş sistemindeki yerini ve güneşin etrafında nasıl yörüngede kaldığımızı düşünmek için harika bir zaman.

Astronomik düşüşün başlangıcına işaret eden sonbahar ekinoksunun tam anında, güneşin ışınları doğrudan ekvatora odaklanır. Sonuç olarak, gündüz ve sonraki gece tüm dünyada yaklaşık olarak eşit olacak ve her ikisi de yaklaşık 12 saat sürecek. 23 Eylül'den sonra geceler, 20 Mart 2022'de gerçekleşecek olan bir sonraki ekinoksa kadar Kuzey Yarımküre‘deki günlerden daha uzun olacak.

6. Ay’ın Dünya’ya En Uzak Konumu (27 Eylül)

Ay bu gece zirvede veya Dünya'dan en uzak mesafede olacak. Bizden 404.650 km uzakta gökyüzünde yerini alacak. 29 Eylül'de ise Ay son çeyreğe katılacak. Ay'ın Dünya'dan uzaklığı sürekli olarak değişir çünkü her ikisinin de yörüngesi mükemmel dairesel şekle sahip değil. 27 Eylül’de Dünya'ya olan yörüngesi boyunca en uzak noktada olacak ve diğer zamanlardan biraz daha küçük görünecek.

Ayrıca bu ay düzenli olarak görülecek gezegenler;

2021 Astronomi Takvimi

İntheSky.org sitesi üzerinden bu ay ve 2021 yılının devamında gözlemlenebilecek astronomik olayları takviminize eklemeniz mümkün. Çıplak gözle, dürbünle, küçük veya büyük bir teleskopla görülme durumlarına göre olayları kategorilere ayırabilirsiniz. Bulunduğunuz konumdan gözlenme saati gibi bilgileri de içeren takvimi; Microsoft Outlook (Windows), Apple Calendar dâhil olmak üzere birçok uygulamaya aktarabilirsiniz. Bu link üzerinden takvime erişebilirsiniz.

Bu ay Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan da bir dizi parlak uzay aracı geçişi olacak. Link üzerinden gökyüzündeki en yüksek, en parlak geçişlerden bazılarını ve konumunuz için gözlem saatlerine erişebilirsiniz.

Kaynaklar

https://weather.com/en-IN/india/space/news/2021-09-03-best-sky-events-for-september-2021

https://space.blog.gov.uk/2021/09/03/the-night-sky-in-september/

https://optcorp.com/blogs/whats-in-the-sky/astronomy-events-for-september


BENZER YAZILAR

Ruhu Olan Bir Spor: Ultimate Frizbi

Oyunun Ruhu felsefesini benimsemiş, frizbi ile oynanan bu takım sporu hakkında bilmeniz gerekenler.

Atina Akademisi ve Akademia

Platon’un Akademia’sı ve kökleri ona dayanan Atina Akademisi’nin tarihi, mimarisi ve önemi.


Paylaş