Bülent Ortaçgil'in hayatı, şarkıları ve müzik camiasındaki yeri.

 

Bülent Ortaçgil Kimdir?

Bülent Ortaçgil, 1 Mart 1950 doğumlu, özellikle söz yazarlığıyla tanınan müzisyen ve şarkıcıdır. Ankara doğumlu olan Bülent Ortaçgil, ilkokul döneminde ailesiyle birlikte İstanbul'a taşınıp Kadıköy Anadolu Lisesi'nden mezun olmuştu. Hemen ardından İstanbul Üniversitesi'nde Kimya bölümünü kazanmıştı. 

Müzikle olan alakası lise dönemine dayanan Bülent Ortaçgil, ilk bestesi olan "Second Time Around"ı bestelediği dönemde de 15 yaşlarındaydı. Lise hayatı boyunca sınıf arkadaşlarıyla kurdukları gruplarda birçok klasikleşmiş parçayı yorumluyorlardı.

Bülent Ortaçgil, etkilendiği The Beatles, Cat Stevens gibi sanatçıların sayesinde daha sakin müzikler yapmaya başlamıştı. Lise döneminde müzik hayatının değişiminin hemen ardından, kimya fakültesinde okurken ilk 45'liği olan "Anlamsız / Yüzünü Dökme Küçük Kız" yayımlandı. Çok büyük bir kitlede etki uyandırmasa bile gözleri üzerine çektiği dönemler başlıyordu.

Bülent Ortaçgil - Adana

Aynı dönemde, kardeşiyle kurduğu "Biz" isimli grupla daha yerel müziğe yönelmeye karar verip gitar yerine bağlama çalmaya başlasa da çok uzun sürmeyen bu başlangıç da kısa bir süre sonra grubun dağılmasıyla son bulmuştu.

1974 yılında Onno Tunç, Ergun Pekakcan gibi Türkçe Pop'un en önemli isimleriyle çalışarak çıkardığı ilk albümü "Benimle Oynar Mısın?", ilerleyen zamanda birçok sanatçı tarafından tekrar söylendi.

Bülent Ortaçgil ve Teoman'ın "Benimle Oynar Mısın?" albümündeki şarkılardan biri olan "Olmalı mı Olmamalı mı?" yorumu:

Albümün hemen ardından, müziğe uzun bir süre ara verip müzik teorisi ve notalarla ilgilenen Bülent Ortaçgil, evlenip uzun bir zaman boyunca kimya mühendisliği yaptı. Bunun sebebini ise, kendi istediği müziği yapamamaktan korkması olarak açıkladı.

80'li yılların başında tanıştığı Fikret Kızılok ile "Çekirdek Sanatevi"ni kurdular. Bu kurum; Ezginin Günlüğü, Yeni Türkü gibi birçok grubun dinletilerinin olduğu bir sanat eviydi.

Bu dönemde, Fikret Kızılok ile "Biz Şarkılarımızı..." albümü, TRT için kaydettikleri çocuk şarkıları gibi birçok iş yaptıktan sonra müzikal anlaşmazlıklar sebebiyle ikili yollarını ayırdı. Yine aynı dönemde, Bülent Ortaçgil eşinden ayrılmış ve kimya mühendisliğini bırakıp müziğe yeniden dönmüştü.

Müziğe dönüşü ile birlikte, Onno Tunç sayesinde tanıştığı Sezen Aksu'ya, 1989 çıkışlı "Sezen Aksu Söylüyor" albümü için "Beni Kategorize Etme" şarkısını vermişti.

1990 yılında verdiği uzun arayı sonlandırarak ikinci albümü olan "2. Perde" ile müziğe geri dönmüştü. Bu albümünde de hitleşen şarkılar ileride birçok sanatçı tarafından yeniden seslendirilmişti.

Bülent Ortaçgil ve Birsen Tezer - "2. Perde" albümünden "Çığlık Çığlığa" yorumu;

Ardından, "Oyuna Devam" albümü yayınlandı. Bu albümde de müzik dünyasında yer edinecek birçok parça bulunuyordu.

Bu Su Hiç Durmaz

 1994 yılında, "Bu Şarkılar Adam Olmaz" yayınlandı ve 4 sene sonra, 1998 yılında "Eylül Akşamı", "Mavi Kuş" gibi şarkıların bulunduğu "Light" albümü çıktı. Yine çok kısa bir dönem sonrası, 1999 yılında Çekirdek Sanatevi ve "Benimle Oynar Mısın?" albümünün şarkılarından oluşan, Eski Defterler albümünü yayınladı.

Eylül Akşamı

2000 yılında; Sezen Aksu, Teoman, Levent Yüksel, Şebnem Ferah, Mirkelam, Bulutsuzluk Özlemi gibi birçok sanatçı tarafından "Ortaçgil İçin Söylenmiş Ortaçgil Şarkıları" yayımlandı. 

Şebnem Ferah- Değirmenler yorumu da bu albümde bulunan şarkılardan biriydi.

Ardından Bülent Ortaçgil, 2003 yılında "Gece Yalanları" ve 2010 yılında da "Sen" albümünü çıkarmıştır.

Bu dönemlerde, Zuhal Olcay, Jehan Barbur, Hüsnü Arkan, Sertab Erener gibi sanatçıların albümlerinde yer alarak kariyerine devam etti.

Yine 2000'li dönemlerde Müslüm Gürses'in şarkısı olan "Sensiz Olmaz" seslendirmesi de oldukça ilgi çekmişti.

Ayrıca 2011 yılında Mehmet Günsur, "Eylül Akşamı" şarkısını, "Aşk Tesadüfleri Sever" filmi için tekrar seslendirmişti.

Şuan hala Marmaris'te yaşayan Bülent Ortaçgil, müzik alanında oldukça önemli işlere imza atmış başarılı bir sanatçı olarak yaşamını sürdürüyor.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BClent_Orta%C3%A7gil


BENZER YAZILAR

Petra Nachtmanova: Türk Halk Müziğine Gönül Veren Biri

Türk Geleneksel Müziği'ne gönül veren Petra Nachtmanova ve Saz Belgeseli hakkında

Leo Fender: Bir Mucidin Dehasının Arka Yüzü

Gitar çalmayı bilmeyen ve elektronik eğitimi almamış mucidin başarı öyküsü


Paylaş