Türkçe'ye uyarlanmış şarkılarıyla aslında yakından tanıdığımız Calogero ve uyarlanan şarkıları

Calogero Şarkılarının Türkçe Aranjmanları

Müzik dünyasında daha önceden ortaya konulmuş eserlerin farklı sanatçılar tarafından yeniden yorumlanmasına aranjman denir. Türkçe müzik geçmişi incelendiğinde de çoğu sanatçının bir çok aranjmana imza attığını görebiliriz. Dinleyenler genelde orijinal parçalardan daha sonradan haberdar olsa da, birden fazla yorumlama, o eserin daha çok insana ulaşmasına yol açar. Calogero da eserleri türkçe müziğe sıkça uyarlanan sanatçılardan biri. 

Calogero Kimdir?

30 Temmuz 1971 doğumlu olan Calogero, Fransız pop-rock şarkıcısıdır. Kardeşi ve çocukluk arkadaşı Francis Maggiulli ile kurduğu “Les Charts” grubunun popülerliğini kaybetmesiyle solo albüm çıkarma yoluna girmiştir.

Calogero'nun ilk albümü

Solistlik dışında söz yazma konusunda da yetenekli olan Calogero, ilk albümü  “Au milieu des autres” ile 2000 yılında solo müzisyenlik hayatına giriş yapmış oldu.

Calogero Şarkılarının Türkçe Aranjmanları

Calogero , diğer birçok sanatçı gibi, aranje edilen şarkılarıyla Türkçe müzik dünyasına girmiş oldu. Teoman, Sertab Erener, Pinhani, Toygar Işıklı gibi birçok şarkıcı ve müzik grubu Calogero’nun şarkılarını aranje edip yeni bir tarz ortaya koymuşlardır.

Calogero - Si seulement je pouvais lui manquer  / Sertab Erener - Bir Damla Gözlerimde:

Bu şarkı Calogero’nun, “3” isimli albümünde oldukça ses getiren bir şarkı olmuştu. Sertab Erener’in Türkçe versiyonunun aksine Calogero, şarkının sözlerinde yanında olmayan bir babadan bahsediyordu ve videosunda da bu konsepti işlemişti.

“Lui raconter mon enfance

Ona çocukluğumdan bahsetmek

Son absence

Yokluğundan,

Tous les jours

Her bir gün.

Comment briser le silence 

Nasıl kırılır ki

Qui l’entoure?

Onu saran bu sessizlik?”

Sertab Erener’in “Rengarenk” albümünde bulunan “Bir Damla Gözlerimde” aranjmanı dinleyenler tarafından oldukça beğenilmişti. Her ne kadar şarkıyı Sertap Erener seslendirse de, Türkçe sözleri Pinhani’nin solisti Sinan Kaynakçı tarafından kaleme alınmıştır. Sertab Erener’in bu şarkı için çektiği videoda aynı zamanda oyuncu Cansel Elçin, Sertab Erener’e eşlik ediyor. 

Calogero - Passage Des Cyclones / Teoman - İstanbul’da:

Hem seslendirilmesi hem de söz yazımının Teoman tarafından yapıldığı “İstanbul’da” aranjmanı Teoman’ın 2011 çıkışlı “Aşk ve Gurur” albümünün bir parçasıdır.  Calogero ise bu parçayı kardeşi Gioacchino Maurici ile “L’Embellie” albümü için yazmıştır. 

Calogero - Danser Encore / Teoman - Çoban Yıldızı:

Calogero’nun en ünlü şarkılarından biri olan “Danser Encore” , 2007 tarihli “Pomme C” albümünde yayınlanmıştır. 

“İstanbul’da” şarkısında olduğu gibi “Çoban Yıldızı”nın sözlerini de Teoman yazmıştır ve bu aranjmanı da 2009 çıkışlı “İnsanlık Hallleri” albümünde yayınlamıştır.

Calogero- Prendre Racine  /  Pinhani - Dur Söyleme:

“Tien An Men” gibi “Prendre Racine” şarkısı da 2002 yapımı “Calogero” albümünde bulunuyor.

Ardından yeniden Sinan Kaynakçı tarafından “Dur Söyleme” ismiyle Türkçe versiyonu “Geri Dönemem” şarkısı gibi “Kediköy” albümünde yayınlanmıştır. 

Calogero- C’est dit / Toygar Işıklı- Bir Lokma Aşk:

Callogero “C’est dit” şarkısını 2009 senesinde “L’Embellie” albümünde paylaşmıştır. Ardından, Toygar Işıklı’nın yorumlamasıyla “C’est dit” şarkısı “Bir Lokma Aşk” ismiyle 2013 tarihinde “Hayat Gibi” albümünde yayınlanmıştır. 

Hangi versiyonların daha güzel olduğu konusu tartışmaya açık olsa bile, Calogero’nun dinleyicileri dışında Türk müzisyenleri de etkilediği yadsınamaz bir gerçek.

KAYNAKÇA:

https://en.wikipedia.org/wiki/Calogero_(singer)

http://www.akormerkezi.net/calogero-si-seulement-je-pouvais-lui-manquer-turkce-ceviri_sarki-rrrfrn.html 


BENZER YAZILAR

Sarah Connor Kimdir?

Bu haftaki içeriğimizde, 90 lar sonu 2000 ler başında dünyada hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinmiş ve birçok hit şarkıya imza atmış Alman söz yazarı ve şarkıcı Sarah Connor'ı ele alacağız.

Blues Müziğin Doğuşu, Tarihsel Gelişimi ve Öne Çıkan Sanatçıları

Bu yazıda oldukça eski olan ve farklı müzik dallarına da kaynaklık eden bir tür olan Blues’u ayrıntılı bir şekilde inceledik. Öne çıkan Blues sanatçılarını sizlerle tanıştıracağız. 


Paylaş