Afrika Kıtası'nın en uç noktası olmakla karıştırılan Ümit Burnu hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda derledik.

Güney Afrika’nın Cape Peninsula bölgesinde bulunan Ümit Burnu, genelde Afrika’nın en güneydeki burun olmakla bilinir. Bunun yanlış bir bilgi olduğu bilinmesine rağmen burun, Cape Town’a gelen turistlerin kesinlikle uğradıkları bir yer haline gelmiş durumda. Ümit Burnu aslında Atlantik Okyanusu ile Hint Okyanusu’nu ayıran bölge üzerinde bulunuyor. Afrika kıtasının gerçek en uç noktası ise Ümit Burnu’nun yaklaşık 150 km ilerisinde bulunan Agulhas Burnu (Cape Agulhas).

Ümit Burnu'nun Tarihi

Burnun ilk keşfi, 1488 yılında Portekizli denizci Bartolomeu Dias tarafından gerçekleşmiş. Dias’ın görevi Afrika kıtasının sınırlarını belirlemek ve denizyolu rotasını çizmekmiş. Söylentilere göre, Dias burayı Fırtınalar Burnu (Cabo das Tormentas) olarak adlandırmış. Portekiz’in “Mükemmel Prensi” olarak bilinen John II ise burnu, Ümit Burnu olarak yeniden adlandırmış. Çünkü bu burnun keşfinin, Avrupa’dan Hindistan’a denizyoluyla ulaşabileceklerinin ve böylece ticaret yolunu kurabileceklerinin bir işareti olarak görmüş.

Bazı kaynaklarda ise Fırtınalar Burnu isminin, Avrupa ile Asya’yı bağlayan denizyolunu kullanan denizcileri korkutmamak için değiştirildiğinden de bahsediliyor.

1497 yılından başlayıp 1498 yılında sonlanan bir yolculuk ile, Portekizli bir diğer kaşif, Vasco da Gama, Afrika kıtasını dolanarak Portekiz’den Hindistan’a, Avrupa-Asya seyahatini başarıyla tamamlamış.

Zamanla Ümit Burnu, bu denizyolunu kullananların önemli bir limanı haline gelmiş ve ziyaretler oldukça artmış. Fakat 1869’da Süveyş Kanalı’nın açılışından sonra Afrika’dan dolaşan denizyolu, Avrupa-Asya kıtaları arası seyahati gerçekleştirebilecek tek denizyolu olmaktan çıkmış. Süveyş Kanalı kullanılarak yapılan bir yolculuk çok daha kısa sürdüğünden, Ümit Burnu’ndan geçen denizyolu artık tercih edilmez hale gelmiş. Günümüzde Ümit Burnu’nun da dahil olduğu bir rota, bazı yat yarışlarında kullanılıyor.

Ümit Burnu'nun Coğrafi Yapısı

Ümit Burnu 245 metre yükseklikte bulunan kayalardan oluşuyor. Burun sert dalgaları ve fırtına benzeri hava koşulları ile biliniyor. Hint Okyanusu’ndan gelen Mozambik-Agulhas sıcak su akıntısı ile Antarktika sularından gelen Benguela soğuk su akıntısının kesiştiği bölge üzerinde bulunuyor. Bu kesişme de kuvvetli fırtınalara neden oluyor. Burnun doğusunda bulunan kıyıya, False Bay’e, gelen rüzgarın yönü her mevsim değişiyor. Yazın esen rüzgara, halk arasında “Cape Doctor” adı veriliyor çünkü hava kirliliğini götürdüğü ve sığ sulardaki oksijen miktarının artmasına yardımcı olduğu gözlemleniyor.

Burnun iklimi Akdeniz iklimini andırıyor ve oldukça çeşitli bir bitki örtüsüne sahip olmasını sağlıyor. Fakat burada ağaçlar neredeyse hiç bulunmuyor, en yüksek bitkiler çalılardan oluşuyor.

Bu bölgede Haziran-Ekim aylarında balinaların göçü, Cape Point kıyılarından izlenebiliyor. Park içerisinde Cape Dağ Zebrası’na, dünyanın en büyük antilobu olan Eland’a, babunlara ve devekuşlarına rastlamak mümkün. Park aynı zamanda 250 farklı kuş türüne ve 1100 endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor ve tüm bu canlıların korunmalarına büyük bir emek harcıyor.

Cape Point Milli Parkı

Ümit Burnu ve onu çevreleyen yarımadanın güneyi 1939’da koruma altına alınmış. Cape Town'dan Ümit Burnu'na yolculuk araba ile 3-4 saat sürüyor ve bu yolculuk koruma altında bulunan bölgenin içinden geçiyor. Yolculuk da varış noktası kadar ilgi çekici hale geliyor. Masa Dağı Milli Parkı’na dahil olan bu bölgeye yalnızca bilet ile giriş yapılabiliyor. Parkın içinde Ümit Burnu, Uçan Hollandalı Füniküleri, İki Okyanus Restoranı ve hediyelik eşya mağazaları bulunuyor. İlgilenen ziyaretçiler için ücretsiz sesli tur ve pazar günleri ücretsiz rehberli yürüyüş tur imkanları sunuluyor. Parkın içinde Ümit Burnu’ndan 2 kilometre kadar uzaklıkta bir Deniz Feneri de bulunuyor.

Parkın içinde Yapılabilecek Aktiviteler

Park içerisinde önceden alınmış bir izin ile yamaç paraşütü, kaya tırmanışı, binicilik, dağ bisikletli tur ve balıkçılık yapılabiliyor. Park içerisinde kıyı dahil birçok lokasyonda piknik yapılmasına izin veriliyor.

Milli park içerisinde bulunan Olifantsbos Point, Phyllisia, Buffels Bay ve Cape Point yürüyüş rotalarında gemi batıkları gözlemlenebiliyor. Uçan Hollandalı’nın efsanevi batığının geçmişte Cape Point’ten görüntülendiği söyleniyor.

Ümit Burnu Efsaneleri

İki akıntının kesiştiği bu burun denizciler için oldukça tehlikeli bir bölge oluşturuyor. Ümit Burnu’nun hırçın dalgaları senelerce bir sürü geminin batmasına sebep olmuş ve batıklarla beraber efsaneler doğurmuş. Bu efsanelerden en bilineni, Uçan Hollandalı’nın (Flying Dutchman) hikayesi. Uçan Hollandalı, Ümit Burnu yakınlarında gerçekleşen ciddi bir fırtınada kaybolduktan sonra lanetlenerek sonsuza dek okyanuslarda dolaşmak zorunda kalmış bir hayalet gemisi olarak biliniyor.

Bir başka efsaneye göre Ümit Burnu'nun sularında bir mitolojik yaratık olan Adamastor yaşıyor. Bu yaratıktan Portekizli şair Luis de Camoes bahsetmiş. Şair, Portekizli denizcilerin ve kaşiflerin Ümit Burnu’nu geçerken yaşadıkları fırtınalardaki tehlikeyi sembolize etmesi için yaratığın ismini 1572’de yayınlanan Os Lusiadas şiirine dahil etmiş.

Kaynaklar:

https://www.britannica.com/place/Cape-of-Good-Hope

https://earthobservatory.nasa.gov/images/145476/the-cape-of-good-hope

https://capepoint.co.za/visitor-info/#things-to-do

https://www.lonelyplanet.com/south-africa/cape-town/attractions/cape-of-good-hope/a/poi-sig/1015374/355612


BENZER YAZILAR

26. İstanbul Tiyatro Festiali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek 26. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim’de perdelerini açmaya hazırlanıyor.

Hamburger Nasıl Ortaya Çıktı? Nasıl Benimsendi?

Fast food ‘un gözdesi hamburgerin tarihçesi ve gurme burger trendi hakkında bilgi


Paylaş