İspanyolların vazgeçilmez tatlısı churros, hazırlanışı ve İstanbul’da tercih edilebilecek mekanlar.

Bu yazımızda, görünümü ile halka ve tulumba tatlılarını andıran, şerbetin yerini farklı tatlı soslara bıraktığı, İspanyol sokaklarının efsanesi churrosdan bahsettik.

Churros Nedir?

Churros, önce İspanya daha sonra Latin Amerika’da popülerleşen hatta bu bölgelerde insanların kahvaltılarına da dahil olan bir çeşit kızarmış hamur tatlısıdır.

Şekil olarak tulumba ve halka tatlısı ile benzerlik gösteren churros, kızartıldıktan sonra, genellikle karamel ve çikolata sosu ile servis edilir ve bu soslara banarak yenir.

Churro İspanyolcada ''kızartılmış'' anlamına gelmektedir, churros tatlısı adını bu anlamdan almıştır. İspanya’da yaşayan katalanlar bu tatlıya ''Xurros'' demektedirler.

Churros ve Halkla Tatlısı Arasındaki Yolculuk

Churros tatlısının nasıl ortaya çıktığı hakkında kesin bilgiler yok fakat pek çok ilginç rivayetler bulunmakta ve bu rivayetlerin ucu ise meşhur halka tatlımıza dayanmaktadır.

Kimilerine göre İber Yarımadası’ndaki çobanların keşfi olan bu tatlıya ''churra'' adını verdikleri ve koyunların boynuzunu andırıyor diye churros adını verdikleri söylenmekte.

Başka bir rivayete göre ise Portekizli denizciler Çin’de tadıp beğendikleri ''You Tiao'' tatlısını Portekiz’e getirdiler. Onlarda bu tatlıyı İspanyollar ile tanıştırdılar.

Halka tatlısı ve churros arasındaki rivayet ise, Engizisyon Mahkemeleri'nden kaçarak İspanya’dan Osmanlı’ya sığınan İspanyol Yahudilerinin beraberinde churros tatlısını da getirdiği yönünde. Onların yoğunlukla oturduğu Kuledibi Mahallesi’nde bu tatlının yerelleştiği ve bugünkü halka tatlısının bu şekilde ortaya çıktığı söylenmekte.

Churros Çeşitleri

Churros, ilk popüler olduğu yıllarda hamur kızartıldıktan sonra direkt sıcak çikolata veya karamel sosuna batırılarak yenilirdi. Yalnız değişen zamanla birlikte churros sunumunda bazı değişiklikler gözlemlenmekte.

İlerleyen yıllarda churros tatlısına gelen yenilikler popülerliğini arttırmış durumda. Kızartıldıktan sonra pudra şekeri, toz şeker ve tarçın gibi karışımların, kızartılmış hamurun üzerine dökülmesi ve daha sonra soslara batırılarak yenilmesi churrosu daha da keyifli bir hale getirmiştir.

Ve bu toz karışımların tatlının İspanyadan sonra Meksika sınırları içerisine geçtiği zamanlarda, ilk olarak Meksikalılar tarafından uygulandığı söylenmekte.

Ayrıca İspanyolların meşhur beyaz kahvesi cafe con leche, churros sunumunda sos olarak kullanılmaktadır.

Churros tüketiminin Türkiye’de gösterdiği değişiklik ise diğerlerinden daha tatlı gibi görünüyor. Sade sunumunun yanında, bir de kızartılmış hamurun içerisine krema ve nutella tarzında soslar sıkılarak, üzerine bonibon gibi çeşitli şekerler eklenerek servis edilmekte.

Churros Tarifi

1 su bardağı su 

2 yemek kaşığı tereyağı

2 yemek kaşığı şeker

Çeyrek kaşığı tuz

Çeyrek çay kaşığı tarçın

1 su bardağı un

1,5 adet yumurta

1 su bardağı sıva yağ

1 su bardağı şeker

1 yemek kaşığı toz tarçın

Tencereye su, tereyağı, şeker, tuz ve tarçın ekleyip tereyağı eriyip su kaynayana kadar pişiriyoruz.

Su kaynamaya başladıktan sonra un ekleyip, hamur kıvamına getirip bir dakika boyunca karıştırarak kavuruyoruz.

Sonra hamuru ayrı bir kaba alıp yayıyoruz ve soğumasını bekliyoruz.

Oda sıcaklığına gelen hamurun içerisine 1,5 adet yumurtayı ekleyip iyice yoğuruyoruz. Sıkma kabına hamuru ekliyoruz.

Tencereye yağ ekleyip kızmasını bekliyoruz. Yağ kızdıktan sonra hamuru içerisine sıkıp makasla kesiyoruz.

Tüm hamuru sıktıktan sonra çevirerek pişiriyoruz.

Hamur pişene kadar, ayrı bir kapta şeker ve tarçını karıştırıyoruz.

Pişen tatlıyı çıkarıp şeker tarçın karışımının üzerine alıyoruz.

Her tarafına yedirip yemeye hazır hale getiriyoruz.

Yanında istediğiniz herhangi bir sos yapıp batırıp tüketebilirsiniz.

İstanbul’da Tercih Edilebilecek Mekanlar

The Churroll

Kadıköy hatta İstanbul’un en popüler churros mekanları arasında yer alan The Churroll birbirinden farklı ve lezzetli klasik, dolgulu, ballı ve süslü churrosları ile tatlı severlerin gözde mekanları arasında yer alıyor.

Chocca Sweet Moda

Chocca, churros kültürünü İstanbul’da en iyi şekilde yansıtan ve churros dışında birçok İtalyan ve İspanyol tatlıları ve ayrıca dondurması ile meşhur olmuş Moda’nın en tatlı mekanları arasındadır.

Fireroom

Street food denilince aklımıza gelen Fireroom, kalitesini tatlıda da göstermiş gibi görünüyor. İsotlu acı bitter çikolata sosu ve füme tuzlu karamel sosu ile churros sunumu yapan Fireroom, mutlaka denenmesi gereken bir churros deneyimi sunuyor.

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Churro

https://cokgezenadam.com/barselonada-en-iyi-churros-nerede-yenir/

https://www.hurriyet.com.tr/lezizz/meksika-tatlisi-churros-nedir-nasil-yapilir-malzemeleriyle-churros-tarifi-41575862


BENZER YAZILAR

Kültürel Hazine: Semerkant

Birçok devlete ve tarihi olaya ev sahipliği yapmış olan Semerkant, mimarisi ve kültürü ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

5 Duyuda Katmandu

İlk bakışta kaotik ve korkutucu gözükebilen Katmandu ve onun yoğun atmosferi, ziyaretçilerine sıradan bir turistik memnuniyetten fazlasını sunuyor.


Paylaş