Sıra dışı tarzı ile hafızalara kazınan yönetmen Tim Burton imzalı 2005 yapımı stop-motion animasyon filmi.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Alis Harikalar Diyarı’nda, Makas Eller, Batman (1989), Batman Dönüyor (1992) gibi ünlü filmlerin yönetmeni Tim Burton’ın Corpse Bride ya da Türkçe adıyla Ölü Gelin filmini sizler için inceledik. Tim Burton’ın kısaca kim olduğuna, filmin konusu ve karakterlerine bu yazımızda birlikte bakalım. Yazımızın sonuna her zaman olduğu gibi film müziklerini içeren bir Spotify linki de bıraktık. Keyifli okumalar dileriz.

Tür: Animasyon, Müzikal, Romantizm

Süre: 77 dakika

Yönetmen: Tim Burton, Mike Johnson

Senarist: John August, Caroline Thompson, Pamela Pettler

Müzik: Danny Elfman, John August

IMDb Puanı: 7.3

Metascore: 83

Box Office: 118.1 Milyon Dolar

Ödüller ve Adaylıklar: En İyi Animasyon dalında Oscar adaylığı da dahil olmak üzere toplamda 9 ödül ve 30 adaylık

Ölü Gelin Yönetmeni Tim Burton Kimdir?

Alışılmışın dışında ve gotik tarzdaki filmlerin usta yönetmeni Tim Burton çocukluk yıllarında da çoğu akranına göre daha farklı biriydi. Düşük bütçeli korku filmleri izleyip çizimler yapan Burton, Disney’den burs kazanmış ve daha sonra Disney’de çıraklık yapmaya başlamıştır. “Stalk of the Celery Monster” yapımı ile Disney’in dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Frankenweenie ile adını duyurmaya başlamış ve Beetlejuice serisi ile ünü artmıştır. Johnny Depp’in başrolünde olduğu Makas Eller filmi ile ise başarı yakalamıştır.

Tim Burton Filmleri

Bunların dışında Alis Harikalar Diyarı’nda, Batman, Hayalet Süvari, Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Büyük Gözler ve Bayan Pregrine’nin Tuhaf Çocukları gibi başarılı filmleri bulunuyor. Yapımcısı olduğu 1993 yapımı Noel Gecesi Kabusu filmi sinema tarihindeki ilk uzun metrajlı stop-motion tarzında çekilmiş animasyon filmidir. Burton’ın bilinen ilk filmi ise henüz 13 yaşındayken yazıp çektiği The Island of Doctor Agor isimli kısa filmdir.

Tim Burton'ın Kazandığı Ödüller

Burton’ın toplamda 8 Oscar Ödülü, 6 BAFTA Ödülü ve 4 Altın Küre Ödülü bulunmaktadır. Beetlejuice, Batman, Ed Wood, Hayalet Süvari, Sweeny Todd ve Alis Harikalar Diyarı’nda filmleri ile Oscar ödüllerini kazanmıştır. Yönetmenin detaylı biyografisine buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Ölü Gelin Fragman

Ölü Gelin Konusu, Hikayesi

Kraliçe Victoria döneminde bir kasabada yaşayan Everglot ailesi, aristokrasinin gücünün azalması nedeniyle para sıkıntısı yaşamaktadırlar. Bu nedenle kızları Victoria Everglot’u aynı kasabada yaşayan Van Dort ailesinin Victor isimli oğlu ile evlendirmek isterler.

Bu planlı evlilik Van Dort ailesinin ismini duyuracağı için Van Dortlar da bu evliliğe sıcak bakar. Ancak birbirlerini tanımayan Victor ve Victoria evlenmek konusunda çekinceli olsalar da yapabilecekleri pek bir şey yoktur. Birbirlerini tanıyınca aşık olurlar.

Oldukça heyecanlı olan Victor evlilik yeminini unutur ve birtakım sakarlıklar yapar. Bunun üzerine ormana kaçan Victor tek başına evlenme provası yapmaya başlar. Elindeki yüzüğü ağaç dalına takar ancak o aslında bir dal değil Ölü Gelin’in parmağıdır.

Toprağın altında yatan Ölü Gelin parmağına yüzük takılır takılmaz canlanır ve Victor’ın artık kocası olduğunu söyler. Victor’ı Ölüler Diyarı’na götürür ancak Victor bu durumdan hiç memnun değildir. Bir şekilde Emily’yi kandırarak oradan çıkıp Victoria’nın yanına Yaşayanlar Diyarı’na gitmek ister.

Venedik Film Festivali’nde galasını yapan Ölü Gelin filminde Victoria Dönemi’nin kasvetli ve soğuk atmosferi seyirciye oldukça iyi yansıtılıyor. Yaşayanlar Diyarı’nın insanları da oldukça mutsuz tasvir ediliyor. Çöküş dönemine giren aristokrat sınıfı (Everglotlar) ve onların yerini alarak yükselişe geçen tüccar sınıfını (Van Dortlar) da görmekteyiz. Ölüler Diyarı’nda ise durum daha farklı. Herkes oldukça mutlu ve eğleniyor.

Ölü Gelin Karakterleri ve Seslendiren Sanatçılar

Ölü Gelin filminin önemli karakterlerini ve seslendirmesini yapan ünlü yıldız oyuncuları bu başlık altında tanıyalım.

Victor Van Dort

Seslendiren: Johnny Depp

Ünlü oyuncu Johnny Depp’in seslendirdiği Victor, 1800’lü yıllarda bir Victoria kasabasında yaşayan Van Dort ailesinin oğludur. Everglot ailesinin kızı Victoria ile evlenmekten korkmaktadır ancak daha sonra ona aşık olacaktır. Evlilik törenleri sırasında Victoria’nın annesinin elbisesini yanlışlıkla ateşe vermesinin üzerine töreni terk edip ormanın derinliklerine kaçar. Orada yanlışlıkla Ölü Gelin dediğimiz Emily ile yanlışlıkla evlenir.

Ölü Gelin (Emily)

Seslendiren: Helena Bonham Carter

Hollywood yıldızı Helena Bonham Carter’ın seslendirdiği Ölü Gelin, Emily, Victor’ın parmağına yüzüğü takması üzerine canlanıverir.

Victoria Everglot

Seslendiren: Emily Watson

Victoria da evlilikten korkmaktadır ama sonra o da Victor’ı tanıyınca sever. Victoria aile baskısına maruz kalan bir karakterdir. Ailesinin sosyal ve finansal çıkarları nedeni ile planlı bir evlilik yapmaya zorlanır.

William Van Dort

Seslendiren: Paul Whitehouse

Victor’ın umursamaz bir kişiliğe sahip balık tüccarı olan babası.

Nell Van Dort

Seslendiren: Tracey Ullman

Victor’ın annesi. Sosyal çıkarlar nedeniyle oğlu Victor’ı Victoria ile evlendirmek ister. Sosyal statüye oldukça önem veren biridir.

Maudeline Everglot

Seslendiren: Joanna Lumney

Victoria’nın annesidir ve onun aksine oldukça sevimsiz ve çirkin bir karakterdir.

Finis Everglot

Seslendiren: Albert Finney

Victoria’nın sevgi yoksunu babası. Karısı Maudeline’e karakter bakımından benzediklerini söylemek mümkün.

Ölü Gelin Film Müzikleri

Her zaman olduğu gibi film müzikleri için de bir başlık açtık. Danny Elfman ve John August tarafından yazılan film müziklerini eklediğimiz Spotify listesinden kolaylıkla dinleyebilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.imdb.com/name/nm0000318/?ref_=tt_ov_dr

https://www.imdb.com/title/tt0121164/


BENZER YAZILAR

Sinemada Bilimkurgunun Başlangıcı: Georges Méliès

Filmlerinde kullandığı prodüksiyon dizaynıyla ve anlattığı hikayelerle, bilimkurgu ve fantastik türünün sinemadaki ilk temsilcilerinden Georges Méliès.

İki Efsane Tek Film: Godzilla vs. Kong (2021)

2021 yılı biterken bu yıla damga vurmuş doğanın en güçlü ikilisini bir araya getiren Godzilla vs. Kong filmini tekrar hatırlamaya ne dersiniz?


Paylaş