28 yılın ardından dağılan Daft Punk grubunun günümüze kadar yaşadığı ve yaşattığı her şey

Kısaca Daft Punk

Daft Punk, 1993 yılında Paris’te kurulan bir elektronik müzik grubudur. Grubun iki üyesini Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter oluşturmaktadır. Daft Punk elektronik müziği; funk, techno, disko, rock ve synthpop ile birleştirerek 90’ların sonlarından popüleritesini katlayarak günümüze kadar geldi. Grup, dağıldığını 22 Şubat 2021'de YouTube kanallarında "Epilogue" adlı epik bir video yayınlayarak duyurdu. Grubun halkla ilişkiler sorumlusu Kathryn Frazier BBC’ye verdiği röportajda dağılma kararını doğrularken nedenine dair bir bilgi aktarmadı.

Grubun Kurulması

12 yaşında Paris’te aynı okula başlayan ikili burada tanışıyor ve o günden bugüne de sıkı arkadaşlar. Daft Punk kurulmadan önce de ikilinin bir grup kurma girişimleri bulunuyor ve Daft Punk’ın temelleri de böylece atılmış oluyor.

Daft Punk İsmi Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk adı Darlin' olan grup, 1993'te İngiltere'de yayınlanan albüm Shimmies in Super 8 için basit bir garage rock şarkısı kaydetmişti. Melody Maker dergisinde yer alan bir inceleme yazısında şarkının "daft punky trash" (arsız, çöp) olarak değerlendirilmesi, grubun bir sonraki adını belirlemiş oldu. Grup bundan kısa bir süre sonra rock müzik yerine elektronik müzik yapmaya başladı. İlk robotik vokallerine de David Bowie'nin Starman şarkısından bir parça kullandıkları Untitled 18 adlı şarkılarında yer verdiler.

Şöhret Basamakları

Diskografisi

Grubun çok daha geniş bir kitle tarafından fark edilmesini sağlayan şarkıları Da Funk oldu. 2 bin adet 12 inçlik plakla piyasaya sürülen şarkı başlangıçta fazla ilgi görmedi. 1995 yılının sonlarına gelindiğinde parça otuz binden fazla kopya sattı ve Fransız club dergisi "Soda" tarafından yılın şarkısı seçilmişti. Bunun ardından grupla sözleşme imzalamak isteyen şirketler adeta birbiriyle yarıştı ve kazanan Virgin Records oldu. Böylece grubun ilk albümü piyasaya çıktı. Michel Gondry'nin Around the World için çektiği büyüleyici klip takipçilerinin büyük beğenisini kazandı.

2001'de yayınlanan ikinci albümleri Discovery 70'lerin disko şarkılarına referanslarla doluydu ve içerisinde Barry Manilow'un Who's Been Sleeping in My Bed şarkısından bir kesit bile vardı. Fakat grup o tınıları kesip birleştirerek cesur bir şekilde yeni şarkılar ortaya çıkardı.

Albümün en unutulmaz şarkısı ise Harder, Better, Faster, Stronger oldu. Kanye West bu şarkıyı coverlayarak Stronger adında bir şarkı çıkardı. Dört yıl aradan sonra grup en az öneme sahip olan üçüncü albümleri Human After All’u yayınladı.

Sonrasında ise Disney'in Tron: Legacy filminin müziklerini yaptılar. 2013'te Random Access Memories ile adeta yer yerinden oynadı ve formlarını tekrar yakaladılar. Yalnızca canlı enstrümanlarla kayda alınan albüm, grup üyelerinin küçükken dinledikleri müziklere adanmıştı.

Albümün konuklarının arasında Chic'ten Nile Rodgers, Muppets bestecisi Paul Williams ve disko müzikte inovasyon yaratan Giorgio Moroder da konuk olarak yer aldı. Yapımına bir milyon dolardan daha fazla harcanan albümün öncesinde tekli olarak yayınlanan Get Lucky şarkısı büyük bir bilinirliğe ulaştı.

ABD'nin devlet radyosu NPR'a konuşan Bangalter, Get Lucky şarkısının dans müziğinin geçmişini, bugününü ve geleceğini harmanladığını söylemişti. 26 Ocak 2014'te gerçekleştirilen 56. Grammy Ödülleri'nde Yılın Kaydı, Yılın Albümü, En İyi Düet/Grup Pop Performansı ve En İyi Dans/Elektronik Albümü olmak üzere toplamda dört dalda ödül alan ikili büyük başarı yakaladı.

Daft Punk Grubunun Dağılması

Grubun ayrıldığını aktardığı video 2006'da yayınladıkları film Electroma'daki bir sahnenin üzerine kurulmuş. Kurulan bomba düzeneğiyle robotlardan biri parçalanırken ekrana gelen yazıda 1993-2021 yazıyor. Video müzisyenlerden biri gün batımına doğru yürürken fonda duyulan Touch şarkısıyla kapanıyor.

Daft Punk Hakında Bilinmeyenler


BENZER YAZILAR

Anadolu Rock : Cem Karaca

Türk rock müziği sanatçısı, besteci, tiyatrocu ve sinemacı Cem Karaca’nın hayatı.

Notalar Nasıl Ortaya Çıktı? Varoluş Serüveni

Müziğin evrensel dili ve alfabesi olan notaların ortaya çıkış hikayesi


Paylaş