Apple Music ve Spotify'a göre bu yıl en çok dinlenen şarkıları ve sanatçıların detaylı listesi.

2020, her şeyin altüst olduğu bir yıldı. 2021 ise bu ters işleyişlere alıştığımız bir yıl oldu. Tüm alışkanlıklarımız değişip "yeni normal" kavramına alışırken hayatımızda değişmeyen birkaç şeyden biri de müzikti. Sıkıntılarımızın, bunalımlarımızın, streslerimizin çözümünü bulamasak da tesellisini şarkılarda aradığımız bir gerçek. En çok dinlenen şarkılar listesine de 2021 yılının dünya çapındaki ruhsal analizi diyebiliriz. 

Peki 2021 yılı süresince en çok hangi şarkılar, hang, müzik türleri dinlendi? Bu sorunun cevabı,  bıkmadan defalarca dinlediğimiz şarkıları, sanatçıları ve podcastleri listeleyen Spotify Wrapped 2021 ve Apple Müzik Ödülleri listelerinde.

Küreselleşmiş online müzik dinleme sektörünün %48'ini Spotify ve Apple Music kumanda ediyor. Bunlardan alınan verilere göre dünya "en"lerinde listeler farklı olsa da Türkiye'de durumlar daha benzer. Spotify ve Apple'a göre Türkiye'de en çok dinlenen sanatçılar aynı, yalnızca sıralamaları farklı. 

Apple Music 2021 Yıl Sonu Listesi: Dünya ve Türkiye'de En Çok Dinlenen Şarkılar

Müzik streaming platformları arasında dünyaca ünlü olan uygulamalardan biri Apple Music. Bu sene de en çok dinlenen sanatçıları ve şarkıları açıkladı. Aynı zamanda bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Apple Müzik Ödülleri'ni de verdi.

Yılın Küresel Sanatçısı olarak The Weeknd seçildi. Yılın Çıkış Yapan Şarkıcısı, Yılın Şarkısı ve Yılın Albümü Ödülleri ise Olivia Rodrigo'ya verildi. 

2021'de Dünyada En Çok Dinlenen Şarkılar - Apple Music Verileri

1- Yapılan analizlere göre 2021'de en çok dinlenen şarkı, bir K-pop grubu olan BTS'in "Dynamite" isimli parçası oldu. 

2- Bu yılın en çok dinlenen ikinci şarkısı ise Olivia Rodrigo'ya ait olan "drivers licence" şarkısı. 

3- Ariana Grande'nin "positions" şarkısı listede üçüncü sırayı aldı. 

4- 2021'in popüler şarkıları arasında Pop Smoke'un Lil Baby & DaBaby ile ortak çalışması olan "For The Night" da yer alıyor.

5- Apple Music sıralamasında ilk beşe girmeyi başaran son şarkı ise The Weeknd'e ait. "Blinding Lights" parçası listede son sırayı aldı. 

2021'de Türkiye'de En Çok Dinlenen Şarkılar - Apple Music Verileri

1- Bu yıl Türkiye'de Apple Music üzerinden en çok dinlenen şarkı Sefo'nun "Bilmem mi?" şarkısı oldu. 

2- Sefo'yu, yayınlandığı anda sosyal medyayı etkisi altına alan "Martılar" şarkısıyla Edis takip etti. 

3- Türkiye "en"lerinin 3. sırasında Madrigal var. "Seni Dert Etmeler" parçası,  dinleyenlerin beğenisini topladı. 

4- Apple Music listesinin 4. sırasında "Krvn" şarkısıyla UZI var. 

5- Türkiye'de en çok dinlenen 5. şarkı ise Ezhel'in "Allah'ından Bul" isimli müziği oldu. 

İşte 2021'in en çok dinlenen şarkıların dünya ve Türkiye sıralamalarının tam listesi:

en çok dinlenen şarkılar

2021'de En Çok Aranan Şarkı

Apple 2018 yılında, çalan müziği bulmaya yarayan Shazam uygulamasını satın almıştı. Hala Apple'ın bünyesinde bulunan uygulamada en çok aranan şarkılar da açıklandı. 2021 yılında uygulama, hem tüm dünyada hem de Türkiye'de Masked Wolf'un "Astronaut In The Ocean” şarkısını keşfetmek için 11.7 milyon kez kullanıldı. Şarkı 2019 yılında yayınlanmasına rağmen TikTok'ta viral olmasının ardından diğer tüm şarkılardan daha fazla aratıldı.

Spotify'da En Çok Dinlenen Sanatçılar 2021

2021'in sonuna yaklaşırken yaklaşık 381 milyon kullanıcısı olan Spotify, her yıl olduğu gibi bu yıl da Yılın Özeti listelerini açıkladı. Kişisel hesaplarımızda bireysel özetlerimizi görebildiğimiz gibi, dünya çapında en çok dinlenenler de listelendi. Spotify'da bu yıl gerçekleşen ilkler şu şekilde:

-Bu yıl en çok dinlenen sanatçı, Porto Riko'lu Bad Bunny oldu. Reggaeton ve  Latin trap müzik türünün son yıllarda önde gelen isimlerinden biri ve 9.1 milyardan fazla dinlenme aldı. 

-En çok dinlenen sanatçı sıralamasında ikinci sırada Taylor Swift vardı. Üçüncü sıra ise BTS'e aitti. Böylece dünya genelinde ilk kez bir K-pop grubu, listelerde ilk beşin içinde yer aldı.

-2021 yılında en çok dinlenen albümler ise iki kadın sanatçıya ait. Olivia Rodrigo SOUR albümüyle, Dua Lipa da Future Nostalgia albümüyle bu yıl listelerin başında yer aldı. 

-Podcastler arasında dünya genelinde en çok dinlenen yayın, The Joe Rogan Experience oldu. 

Instagram çekilişi nasıl yapılır?

Türkiye'de 2021'de En Çok Dinlenen Sanatçılar - Spotify Verileri

1- Ezhel

2-UZI

3-Sezen Aksu

4-Duman 

5-cakal

2021'de Dünyada En Çok Dinlenen Şarkılar - Spotify Verileri

Spotify'ın verilerine göre, en çok dinlenen sanatçılar Olivia Rodrigo, Lil Nas X, The Kid LAROI, Justen Bieber ve Dua Lipa oldu. 2021 en çok dinlenenler listesi şu şekilde: 

2021'de Türkiye'de En Çok Dinlenen Şarkılar - Spotify Verileri

Bu yıl Spotify'da en çok dinlenen Türk şarkıcılar arasında Edis, Ezhel, Madrigal, Sefo ve UZI var. En çok dinlenen Türkçe şarkıların listesi:


BENZER YAZILAR

Donaueschingen Müzik Günleri 2021

100. yılında Donaueschingen Müzik Günleri, 8-9 Ekim'de İstanbul Arter'de.

Silbo Gomero: Bir Ada Halkının Islık Dili

"Silbo Gomero", La Gomera adasının sakinlerinin kökeni yüzyıllar öncesine dayanan ıslık dili.


Paylaş