Dünyadaki en önemli edebi küresel edebi etkinliklerden biri olan Ubud Festivali’nin ayrıntıları ve tarihçesi.

Ubud Yazarlar ve Okurlar Festivali (UWRF)

Ubud, Endonezya’nın Bali Adası’ndaki bir kasaba. Her yıl düzelenen bu festivalin gerçekleştirilmesi için bir sanat ve kültür merkezi olarak tanıtılan bu kasaba uygun görülmüş. Genellikle Ekim ayında gerçekleştirilen festival, Güneydoğu Asya’daki en büyük edebiyat ve fikir festivali olarak tanınıyor. 

Günümüzde Ubud Yazarlar ve Okurlar Festivali, “Mudra Swari Saraswati” isimli kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından organize ediliyor. Bu vakıf, Bali’ye yapılan bombalı terör saldırısının ardından Endonezyalıların yaşamlarını sanat ve kültür programlarıyla desteklemek amacıyla 2002 yılında kurulmuş. 

Ubud Festivali (Ubud Writers & Readers Festival), dünyanın dört bir yanından düşünürleri, yazarları, şairleri, aktivistleri, editörleri, blog yazarlarını ve gazetecileri bir araya getiriyor. Festivalde her yıl yaklaşık olarak 30 farklı ülkeden yüzlerce katılımcı Bali’ye geliyor. Crazy Rich Asians üçlemesinin en çok satan yazarı Kevin Kwan, Haitili-Amerikalı yazar Edwidge Danticat, Avustralya'nın en sevilen seslerinden Richard Fidler ve ödüllü Endonezyalı aktör Nicholas Saputra festivale katılan ünlü isimlerden bazıları. 

Festivalde konuşma ve kitap lansmanlarının yanında panel tartışmaları, sanat sergileri, film gösterimleri ve yazma atölyeleri yapılıyor. Festival, yeni yazarların da tanıtımını yapıyor. 

Ubud Yazarlar ve Okurlar Festivali, kendi etkinliklerinin yanında Ubud Yemek Festivali ile birleşerek KEMBALİ isimli Bali Yeniden Yapılandırma Festivali’ni oluşturuyor. Böylece etkinlik, Oakland'dan Oxford'a, Singapur'dan Sidney'e, Denpasar'dan Dubai'ye tüm konuşmacılar, panel tartışmaları, atölye çalışmaları, yemek pişirme demoları, film gösterimleri, müzik ve sanat performanslarıyla edebiyat, sanat ve yemeği birleştiren bir kültür kutlamasına dönüşüyor. 

Festivalin 50’den fazla etkinliği ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Diğer programlar için ödenen paralar ise festivalin giderlerine ve Mudra Swari Saraswati Vakfı’na ayrılıyor. 

Ubud Festivali’nin Tarihçesi

Ubud festivali, ilk olarak 2003 yılında, Bali bombalı terör saldırısına karşı iyileştirici bir proje olarak, Mudra Swari Saraswati Vakfı’nın (Yayasan Mudra Swari Saraswati) kurucu ortağı Janet DeNeefe tarafından düzenlendi. Etkinliğin asıl amacı, Bali adasında terör saldırısı sonrası harap edilen ekonomik ve sosyal hayatı turizm ile canlandırmaktı. 

Ubud Yazarlar ve Okurlar Festivali, 2015 yılında dünyanın dört bir yanından 200’ü aşkın yazarın katılımıyla 38 farklı mekanda en kalabalık etkinliğini gerçekleştirildi. Her yıl dünya gündemindeki farklı konuları konsept olarak ele alan festival, 2018 yılında cinsiyet eşitliği ve çeşitliliğini odak noktasına alan bir program sundu. 

2019 yılında çeşitli konularda 170’den fazla etkinlik yapıldı. Aynı yıl Ubud Yazarlar ve Okurlar Festivali  Avustralya Yazma Programları Birliği (AAWP) ile ortak bir kararla Çevirmenler Ödülü'nü duyurdu. Ödül, dünyanın her yerindeki çevirmenlere açık olarak düzenlendi. Çevirmenler Ödülü’nü kazanan kişiler bir sonraki yıl Ubud Festivaline ücretsiz olarak katılma ve AAWP üyelik hakkı kazandı. 

Avustralya Yazma Programları Birliği daha sonra Yükselen Yazarlar Ödülü’nü de duyurdu. Kısa öykü ve şiirlerin değerlendirildiği bu ödül de uluslararası olarak verildi ve kazanan kişiler editörler ile çalışmaya hak kazandı. 

2020 yılında Koronavirüs salgını dolayısıyla 28 Ekim’den itibaren online olarak gerçekleştirilen festival 8 Kasım’a kadar devam ediyor. Etkinliğin resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ubud_Writers_and_Readers_Festival

https://www.ubudwritersfestival.com/

https://babblingbooks.com.au/7-books-to-read-ubud-writers-and-readers-festival/ 

 


BENZER YAZILAR

İlklerin Yazarı Giovanni Boccaccio Biyografisi

İtalyan Edebiyatı'nın önemli yazarı Giovanni Boccacio tarafından yazılmış, bilinen ilk hikaye olma özelliğiyle Decameron'un incelemesi ve yazarın biyografisi.

Leo Buscaglia’nın Perspektifinden Sevgi’ye Bakış

"Sevgiyi tanımlamak onu kısıtlar, oysa sevgi sınırsızdır."


Paylaş