Tiyatro, konser, opera ya da podyum; Es Devlin’in elinin değdiği her sahne bir başyapıta dönüşüyor.

Es Devlin Kimdir?

Es Devlin, bir sanatçı ve sahne tasarımcısı. 1971 doğumlu sanatçı, Bristol Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okumuş. Daha sonra güzel sanatlar fakültesinde aldığı tiyatro tasarımı eğitimi ile bugünkü kariyerinin rotasını belirlemiş.

İngiliz sanatçı, Londra’daki stüdyosunda mimar, iç mimar, endüstri ürünleri tasarımcısı, tasarım mühendisliği gibi mühendislik ve sanat bazlı eğitimlere sahip bir ekiple çalışıyor.

Es, kariyerinin ilk yıllarında opera ve tiyatro sahneleri için tasarımlar yapmış. Bugün onu dünya çapında ünlü yapan işleri, performans sanatları ve konserler için yaptığı, müzik ve ışığın da katkısı ile hayran bırakan dev ölçekli heykel ve sahne tasarımları.

Es Devlin’in 2020 Dünya Fuarı İçin Tasarladığı İngiltere Pavyonu

Dubai Expo 2020 için hazırlanacak UK Pavilion (İngiltere Pavyonu) için Es Devlin seçilmiş. Bu durum Es’e 1851’den beri devam eden dünya fuarlarında İngiltere’den seçilen ilk kadın tasarımcı ünvanını da kazandırmış. Fakat küresel Covid-19 salgını sebebi ile Dubai Expo da 2021 sonuna ertelenmiş.

Es’in 2020 dünya fuarı için tasarımı, 20 metre yüksekliği ve dairesel cephesi olan konik bir şiir pavyonu. Merkezi bir noktadan dışarı doğru uzanan çıkıntılar, yüzeylerinde kayan LED ışıkları ile oluşturulmuş bir şiir taşıyor.

Arapça, Çince, Fransızca ve İngilizce olan bu şiirler için Es’in yorumu şöyle;

“Şiir, dile bir ahenk getiriyor. Ve bu teknolojik yorumla beraber, farklı kültürlerin yüzyıllık şiirsel düşünceleri önyargısızca bir araya geliyor.”

Ziyaretçiler, ışıklı bir labirentten geçerek koninin altına varıyor ve buradan içeri giriyor. Labirentten geçenleri tasarımın çekirdeğine alan bu tasarım, İngiltere’nin yapay zeka ve uzay teknolojisindeki gelişmelerini de şiirsel bir yolla ziyaretçilerine aktarma hedefi taşıyor.

Konserler, Sergiler, Festivaller ve Dahası

Festival, tiyatro ve operalar başlı başına etkileyici gösteri ve sahne sanatları. Festivalin ruhu, oyunun konusu ve operanın derinliği sahne tasarımına yansıyınca, henüz gösteri başlamadan heyecan doruğa tırmanıyor.

Tiyatro ve Opera Sahneleri

Georges Bizet’in Carmen Operası, Bregenz Festivali, Avusturya, 2017

Göle yerleştirilen iskambil kağıtlarının oluşturduğu sahne eminiz ki opera henüz başlamadan tüm izleyenleri etkisi altına almıştır. Es Devlin, bu tasarımıyla ilgili “Suyun üzerine bir sahne yapacaksanız, sadece yüzen bir platform yeterli değil. Su ile bir ilişki kurubilmek için gel-git hareketleriyle hareket eden bir sahneyi bu yüzden yaptık.” ifadelerini kullanıyor.

Hector Berlioz’un Les Troyens Oyunu, Royal Opera House, Londra

Mozart’ın Don Giovanni Operası, Royal Opera House, Londra

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası Oyunu, New York

Euripides’in Hecuba Oyunu, New York

Konser Sahneleri

Es, konser izlemeyi görsel açıdan sıkıcı bulduğu için konser sahnesi tasarımında çığır açmış. Konserleri bir kutunun içinden izlemeyi değil başlıbaşına unutulmaz bir şova çevirmeyi isteyen Es’in uçuk hayal gücünü ikonik konser sahnelerinde de görmek mümkün.

U2, Experience + Innocence Tour (Deneyim + Masumiyet Turu), 2018

Take That-Progress, Stadium Tour, 2009-2011

The Weeknd, Coachella, 2018

Kanye West & Jay-Z, Watch The Throne Arena Tour

Miley Cyrus, Bangerz World Arena Tour, 2014

Adele, World Arena Tour

Beyoncé, Fourmation World Stadium Tour (2016) ve Es Devlin’in konser sahnesi tasarımı için çizdiği eskiz.

Festival ve Ödül Sahneleri

Londra Olimpiyatları Kapanış Sahnesi, 2012

MTV Avrupa Müzik Ödülleri Sahnesi, Madrid, 2010

Podyum

Louis Vuitton, Cruise Koleksiyonu

Louis Vuitton, Bahar-Yaz 2016

Kaynaklar:

Es Devlin: Stage Design, Netflix Belgesel Serisi "Abstract: The Art Of Design"

https://esdevlin.com/

https://www.dezeen.com/2018/09/27/es-devlin-interactive-poem-pavilion-uk-pavilion-dubai-expo-2020-architecture/


BENZER YAZILAR

2022 Oscar Ödülleri Açıklandı

2022'de 94'üncüsü düzenlenen Oscar Ödülleri, Los Angeles’taki Dolby Theatre'da yapılan törende sahiplerine ulaştı.

Kara Delik Nedir? Çekilen İlk Kara Delik Fotoğrafı Neden Bulanık?

Kara deliklerin ne olduğu, içinden ışığın bile kaçamadığı kara deliklerin fotoğrafının nasıl çekildiği ve çekilen fotoğrafın neden bulanık olduğu konularını ele aldık.


Paylaş