Bir HBO yapımı olan ve genç liselilerin kendilerini bulma çabasını anlatan dizi Euphoria hakkında bilgileri derledik.

Amerika’da 2019 tarihinde HBO yapım şirketi tarafından hayata geçirilen Euphoria, gösterime girdiğinden bugüne ilgileri üzerine çekmeye devam ediyor. Dizi, yaklaşık 2 buçuk senelik arasının ardından 9 Ocak 2022’de 2. sezonuyla tekrar televizyon ekranlarına geri döndü.

Aynı isme sahip bir İsrail dizisinin Amerikan adaptasyonu olan Euphoria, Moonlight (2016), Midsommar (2019) ve The Green Knight (2021) gibi filmlerin de yapım şirketi olan A24 ve Game of Thrones (2011-19), Sharp Objects (2018) ve Mare of Easttown (2021) dizilerini yapan HBO’nun ortak yapımı. Dizi, Malcolm and Marie (2021) filminin de yazarı ve yönetmeni olan Sam Levinson tarafından yaratıldı ve yazıldı. 1. sezonu 8 bölümden oluşmakta ve 2. sezonunun da 8 bölümden oluşması beklenen dizinin de 2 tane özel bölümü bulunmakta.

IMDb’de puanı 8.3, Rotten Tomatoes puanı %89 olan Euphoria, Primetime Emmy ve BAFTA gibi birçok da ödüle sahip oldu. 1’er saati bulan bölümleriyle özellikle de sinematografisi ve müzikleri ile kendine bir ün yarattı. Oyuncu kadrosunda özellikle 2021'de Dune ve Spiderman: No Way Home filmleriyle yükselişe geçen Zendaya, ilk oyunculuk deneyimi olan Hunter Schafer, Grey’s Anatomy (2005-) ve X-Men: The Last Stand (2006) yapımlarıyla da tanıdığımız Eric Dane ve The Kissing Booth (2018) filminden tanıdığımız Jacob Elordi gibi oyuncular bulunmakta. 2022’nin ilk günlerinde yayımlanmaya başlayan 2. sezonu ile de yeni yıla ses getirerek giren Euphoria, her hafta yayınlanan bölümleri ile de daha da ses getirecek gibi görünüyor.

Euphoria Konusu

Euphoria dizisi, anlatıcısı da olan ve Zendaya’nın hayat verdiği 17 yaşındaki rehabilitasyondan yeni çıkmış bir uyuşturucu bağımlısı olan Rue karakterinin hayatını takip etmekte. Euphoria kelime anlamıyla aşırı mutluluk ve heyecan hissi veya durumu olarak tercüme edilebilir. Rue’nun etrafında dönen hikayede nereye ait olduğunu bulmaya çalışan bir transseksüel kız olan Jules; öfke sorunuyla cinsel güvensizliklerini saklamaya çalışan Nate; liseden üniversiteye geçişi beklediğinden daha zor bulan futbol yıldızı Chris; cinsel geçmişi onu rahatsız etmeye devam eden Cassie; ve cinselliğini keşfeden vücut bilincine sahip bir genç olan Kat. Geleceklerini çözmeye çalışan karakterler, lise hayatları ile kişisel hayatlarını dengelemeye çalışırlarken bütün bunların arasında kendilerini bulabilecekler midir?

Euphoria Fragman

Euphoria Oyuncuları

Zendaya - Rue Bennett

Maude Apatow - Lexi Howard

Angus Cloud - Fezco

Eric Dane - Cal Jacobs

Alexa Demie - Maddy Perez

Jacob Elordi - Nate Jacobs

Barbie Ferreira - Kat Hernandez

Nika King - Leslie Bennett

Storm Reid - Gia Bennett

Hunter Schafer - Jules Vaughn

Algee Smith - Chris McKay

Sydney Sweeney - Cassie Howard

Colman Domingo - Ali

Javon "Wanna" Walton - Ashtray

Austin Abrams - Ethan Lewis

Dominic Fike - Elliot

Euphoria Müzikleri

Çeşitli birçok farklı müzik türünü ve dönemini birbirine karıştıran Euphoria, müzikleriyle de ilgi görmekte. Dizinin soundtack müziklerini Labrinth yaptı ve çeşitli sanatçılar da Euphoria için özel müzikler çıkardı. Billie Eilish’in ROSALIA ile işbirliği olan özel bölümleri için yapmış olduğu şarkı Lo Vas A Olvidar, Lana Del Rey’in 2. sezon için yazmış olduğu Watercolor Eyes, ve 1. sezon finalinde kullanılan Labrinth ve Zendaya’nın birlikte söylediği All For Us bunlardan sadece birkaçı.

Euphoria İzleyici Değerlendirmeleri

Euphoria bir çok izleyici tarafından ilgi ve sevgiyle takip edilen bir dizi olmasına karşın içerdiği cinsellik ve uyuşturucu tüketimini işleyişi sebebiyle oldukça da eleştirilen bir dizi. Bazı izleyici yorumları ile değişik bakış açılarına bakalım. Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

“Lisede seks, uyuşturucu ve daha fazlası. Önce bir uyarı. Bu lise gençleriyle ilgili bir gösteri olmasına rağmen, gençlerin izlemesi için çok fazla. "13 Reasons Why" den çok daha fazlası. Sahnelerin hikaye için gerekenden çok daha açık olduğu bölümler var. Bu şovun TV için zorlamaya çalışmadığı bir sınır yok. Her şeyi 8 bölüm boyunca hastalıklı bir şekilde izlenebilir tutan bazı büyüleyici ve tuhaf karakterler olduğunu söyledikten sonra bile. Çift ırklı bir lezbiyen uyuşturucu bağımlısı, en iyi arkadaşı olan transseksüel bir kız, şeytanlarla dolu bir sporcu, gizli yasal tecavüzcü babası, liste uzayıp gidiyor. Farklı karakterleri takip etmek zor.” (phd_travel)

“Acımasız, gerçekçi, dramatik, ilginç ve bağımlılık yapıcı. Mükemmel performanslara sahip duygusal bir rollercoaster. Bugünlerde genç olmanın nasıl olduğunu hissetmek istiyorsanız bu dizi bir zorunluluktur. Bu arada izlemesi kolay değil. Şovun keyfini sürün.” (danielcereto)

“Bu dizinin yönetmenliği ve sinematografisi çığır açıcı. Tüm performanslar mükemmel ve Zendaya en iyi genç aktrislerden biri. Dizi, alınması zor ama yaratıcılar harika bir iş çıkarmış birçok temadan bahsediyor. Bazılarını rahatsız edebilecek yüksek oranda küfür var ama bu dizi için gerekli olduğu kolayca anlaşılabilir.” (Azanspy)

“Zaman zaman dizi, oldukça ilginç ve ilgi çekici birkaç hikaye ile vaadini yerine getiriyor. Ancak, çoğunlukla oldukça sıkıcı ve ilgi çekici değil. Ana karakter - Rue - sorunun ana nedeni, yüzeysel, bencil ve gösterişçi olarak karşımıza çıkıyor. Aslında tüm seri böyle hissettiriyor, ancak gençlerin hayatlarını doğru bir şekilde tanımlayabilir (!).” (Grantss)

Euphoria Dizisi Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Euphoria 2. Sezon

Yaklaşık 2 buçuk senelik arasının ardından televizyona 9 Ocak 2022 tarihinde geri döndü. İkinci sezonunda Nate karakterinin babası Cal ve Rue karakterinin uyuşturucu satıcısı Fezco gibi karakterlerin de hayatlarının arka planlarına yer vermekte. Variety dergisine göre, dizi 2. Sezon ilk üç bölümü ile, 1. sezonun izleyici sayısını neredeyse ikiye katladı. Dizinin 2. sezonu yapım aşamasındayken Covid-19 önlemleri sebebiyle durduruldu fakat dizinin yaratıcısı Sam Levinson güvenlik önlemleri kapsamında çekilebilecek 2 tane özel bölüm yayınladı.

Dizinin ikinci sezonunun atmosferinin birinci sezondan farklı olmasını isteyen Levinson, ikinci sezonu 35mm film kamerasıyla çekti. Kodak Ektachrome filmini kullanmayı tercih eden Levinson, Kodak ile iletişime geçti ve filmlerinin yapımı için Kodak, fabrikalarının bir kısmını dönüştürdü. İkinci sezonla ilgili bir kamera arkası videosunda Levinson, “En büyük korkumuz, geri dönüp aynı şeyi yapacak olmamızdı” diyor. "Birinci sezon sabah saat 2'de bir ev partisi olsaydı, ikinci sezon herkesin eve gitmesi gereken noktayı çok geride bıraktığı sabah 5 gibi hissettirmeli." 

Maksimalist ve aşırı denebilecek görünümüne ve açık sahnelerine karşın Euphoria, izleyicileri müzikleri, hikâyeleri ve görüntüleriyle kendi dünyasının içine çekip izleyicisini farklı dünyalara götürebilecek bir dizi. Zendaya’ya Rue rolü ile Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Başrol Oyuncusu kategorisinde de bir Emmy ödülü kazandıran Euphoria, ikinci sezonu ile Eastern Standart Time (EST) saat 9’da Pazar günleri izlenebilir.

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/Euphoria_(American_TV_series)

https://www.rottentomatoes.com/tv/euphoria

https://www.popphoto.com/news/hbo-euphoria-shot-on-kodak-ektachrome/

https://variety.com/2022/tv/news/euphoria-season-2-ratings-viewership-up-1235167603/

https://www.imdb.com/title/tt8772296/?ref_=tt_urv


BENZER YAZILAR

Modern Love

Aşkın ve sevginin birbirinden farklı hallerinin farklı hikayelerle anlatıldığı, dev oyuncu kadrosuna sahip, Amazon Prime'ın sıcacık dizisi: Modern Love.

Pixar Teorisi: Bütün Pixar Filmleri Bağlantılı Mı?

Bütün Pixar Stüdyoları filmlerinin birbirlerine bağlı olduğunu ve tek bir evrende geçtiklerini söyleyen Pixar Teorisi hakkında bilgiler.


Paylaş