Exxen platformu nedir? İçeriklerinin detaylı incelenmesi ve ilk izlenimlerle platformun eleştirisi.

Exxen Hakkında Genel Bilgiler

Exxen Acun Ilıcalı tarafından 1 Ocak 2021 tarihinde kurulan bir dijital içerik platformudur. Platform için 1500 kişilik bir ekip oluşturulmuş ve yıllık bütçesi ise 900 milyon TL olarak belirlenmiş. Platformun ismi olan Exxen, Türkçe'deki eksen kelimesinden esinlenilerek Ali Taran tarafından belirlenmiştir.

Exxen’in aylık üyelik paketleri reklamlı versiyonu 9,90 TL, reklamsız versiyonu 19,90 TL şeklinde. Aynı zamanda platformu deneme amaçlı 7 gün ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Web sitesi üzerinden izlenilebilen platform, App Store ve Google Play üzerinden de indirebileceğiniz bir uygulamaya sahip. Platformun SmartTv üzerinden bir uygulaması yok ancak verdikleri bilgiye göre bilgisayarı ve televizyonu HDMI kablosu ile birbirine bağlayarak, içerikleri televizyondan da izleyebiliriz.  

Platform içerisinde dizi, reality, yaşam gibi herkese hitap eden kategorilerle beraber sadece çocuklara hitap eden çocuk kategorisi de mevcut.

Exxen’in Eksiklikleri ve Eleştirisi

Exxen Platformu yeni piyasaya sunulmasından ötürü zayıf bir altyapıya sahip. Bilişim açısından ciddi sıkıntılar bulunduran platform, bir programı izlerken sizi sayfadan atıp, karşınıza kodlar çıkartabiliyor. Bir diğer ciddi problemi ise reklamlı kullanımda reklamların çok fazla olması. Bir saatlik bir programda beş adet reklam çıkıyor ve izlerken bu reklamların ne zaman geleceğini görebiliyorsunuz. Ayrıca, muhtemelen reklamlardan ötürü, içerikleri izlerken platform çok fazla donuyor ve bu durum da seyir zevkini çok azaltıyor.

Exxen’in İçerikleri ve İncelemeleri

Exxen platformunda 8 farklı içerik kategorisi bulunuyor. Bu kategoriler, kategorilerdeki öne çıkan içeriklerinin incelenmesi ve eleştirilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

A-Diziler

Kategoride Acun Medya tarafından tanıdık oyuncularla, Exxen’e özel yapılmış diziler bulunuyor. Televizyonda süre açısından sıkıntıya uğrayan diziler burada televizyondan daha rahat bir şekilde ancak kanal mantığından da şaşılmayarak haftada bir bölüm olarak yayınlanıyor.

1-Şeref Bey

Dizide yeni bir hayat için Arnavutluk’tan Türkiye’ye dönen ünlü aşçı Şeref’in, Türkiye’ye döndükten sonra yaşadığı sürprizler ve tuhaf olaylar anlatılıyor. Komedi kategorisinde olan dizinin süresinin uzun olması, izleyiciler tarafından eleştirilere yol açıyor. Aynı zamanda dizinin başrolünde Emmy ödülü alan oyuncumuz Haluk Bilginer yer alıyor.

2-Gibi

Yılmaz ve İlkkan adlı iki yakın arkadaş, hayatlarını her zaman bir çıkmaza sokmakta oldukça ustalar. Küçük yanlış anlaşılmaları büyük meselelere dönüştürüp kendilerini zorlu ve tuhaf durumlarda bulan arkadaşların hikayelerini anlatan mini dizinin, 12 bölümden oluşması planlanıyor. Komedi türünde olan dizinin bir bölümü 27 dakika. Exxen’in kaliteli yapımları arasında bulunan Gibi’nin başrollerini Feyyaz Yiğit ve Kıvanç Kılıç oynuyor.

3-Vahşi Şeyler

Kendi tanımıyla evliliğin anatomisini sorgulayan dizi; terapiste giden bir kadın, kadının eşi ve terapist arasındaki ilişkiyi komedi dili ile anlatıyor. Süresinin 17 dakika olması oldukça büyük bir avantaj olan dizide başrolleri Nurgül Yeşilçay, Selim Bayraktar ve Hazal Türesan paylaşıyor.

4-Hükümsüz

“Engellenebilir Her Ölüm Cinayettir” sloganıyla ilerleyen dizi kadın cinayetlerini işlemesi ve verdiği toplumsal mesajlar ile dikkat çekiyor. Dizide konu bir cinayet sonucu yolları kesişen biri avukat biri patron olan iki kadın üzerinden anlatılıyor. Exxen’deki henüz tek drama ve macera konulu dizide özellikle görüntü yönetmeni oldukça güzel bir iş çıkartmış. Dizinin baş rollerinde Burçin Terzioğlu ve Hande Doğandemir bulunuyor.

B-Reality

Kategoride sadece Exxen’e özel üretilen içeriklerle beraber, Acun Medya’nın klasik içeriklerinin alt dalları da bulunuyor.

1-Survivor Seçmeler ve Survivor Exxen Cup

Survivor Seçmeler programında, Tv8 kanalında yayınlanan yeni sezon Survivor2021 yarışmasına yarışmacıların nasıl seçildiği ve hangi elemelerden geçtikleri gösteriliyor. Survivor Exxen Cup programında ise Survivor’da eskiden yarışmış güçlü ve tanınan isimler tekrardan yarışıyorlar.

2-No Limit

Programın her bir bölümünde uzman bir sporcu kendisini ve yaptığı extreme (rafting, bisiklet, kitesurf, paten vs) sporları tanıtıyor. İzlemesi keyifli programlardan biri olan No Limit’in bölümleri 20 dakika sürüyor.

3-Sürprizimiz Var

Program insanların sevdiklerine onları ve kendilerini mutlu edecek sürprizler yapmaları üzerine kurulu. Sunuculuğunu Acun Ilıcalı, Alp Kırşan ve Esra Eron’un yaptığı programda her hafta farklı bir hikâyeye tanıklık ediyoruz.

4-Akıl Oyunları

Ünlü illüzyon sanatçıları Burak Sanlı ve Kıvanç Özkönü’nün yaptığı programda her bölüm gelen ünlü konuklar ile beraber yeni bir sihirbazlık numarası öğretiliyor ve sohbet ediliyor. Farklı etaplardan oluşan program eğlenceli ve aile ile izlenebilecek türden.

C-Belgeseller

Henüz çok fazla içeriği olmayan kategori, bazı Türkiye’ye özgün ve kaliteli içerikleri ile dikkat çekiyor.

1-Tosuncuk

140Journos adlı Youtube kanalı tarafından yapılan bu belgeselde ülkemizde büyük skandala yol açan “Çiftlikbank Olayını” anlatılıyor. Tosuncuk lakaplı Çiftlikbank’ın kurucusu Mehmet Aydın’ın, arkadaşları ve ailesiyle yapılan röportajlarının yayınlandığı belgeselde, olayların perde arkası açıklanıyor.

2-Son Savaşçı Midilli

Exxen’deki tarihi belgesellerden birisi olan Son Savaşçı Midilli, 1.Dünya savaşına katılmamızı başlatan Yavuz ve Midilli gemileri hakkında yapılmış.

D-Fenomenler

YouTube ve Instagram fenomenlerine ayrılmış bu kısımdaki içerikler, özellike YouTuberların kendi kanallarında oluşturdukları formatları, Exxen’e taşıması ile oluşmuş.

1-Enes Batur İle Buluşma

YouTuber Enes Batur’un hem sunduğu hem de yarıştığı programda Enes ve diğer ünlü beş Youtuber arkadaşı, altı kadını etkilemeye çalışıp, onlardan aldıkları beğeni puanları ile şampiyon olmaya çalışacaktır.

2-Kirli Çamaşırlar

YouTuber Orkun Işıtmak’ın sunuculuğunu yaptığı programda Beden Dili ve İfade uzmanı Oğuz Benlioğlu ile birlikte, ünlüler ve fenomenler konuk ediliyor ve onları köşeye sıkıştıracak zorlu sorular soruluyor.

3-Alper Rende ile Kaçış

YouTuber Alper Rende’nin sunuculuğunu yaptığı programda kendi kanalında uyguladığı “Kaçış” adlı içeriği birkaç kural değişikliği ve daha yüksek bir prodüksiyon ile Exxen’e taşıyor. Kaçış’ın formatı kısaca bir mekânda bulunan birkaç kişinin, mekâna daha sonradan gelen özel time belirlenen bir süre boyunca yakalanmaması şeklinde. Eğlenceli ve aksiyonlu olan bu program Fenomenler kategorisindeki en kaliteli içerikler arasında yer alıyor.

E-Komediler

Exxen’in en sağlam kategorilerinden olan komedi kategorisinde özellikle iki büyük yapım ön plana çıkıyor.

1-Konuşanlar

Exxen’in yaptığı en konuşulan transferlerden biri olan Konuşanlar programı ilk olarak YouTube üzerinden yayınlanmış, Hasan Can Kaya tarafından yapılan bir talk show/stand up programı. Daha sonra YouTube’da olan bölümlerini kaldırıp bunları Exxen’e taşıyan Hasan Can Kaya, yeni içeriklerini de artık Exxen üzerinden yayınlıyor.

2-Tolgshow Filtresiz

Daha önce televizyonda yayınlanan Tolgshow formatı yeni bölümleri ile Exxen’de devam ediyor. Yönetmen ve Minik’i tekrardan gördüğümüz programın en büyük farkı, ismi gibi filtresiz ve sansüre uğramadan yayınlanıyor olması. Oldukça eğlenceli olan program Exxen’in en çok izlenen içerikleri arasında yer alıyor.

F-Yaşam

Daha çok gündüz kuşağı programlarından oluşan kategoride ünlü isimler ve fenomenler bulunuyor.

1-Şanslı mı? Şanssız mı?

Orkun Işıtmak’ın sunuculuğunu yaptığı programda özel yetenekli insanların hikâyeleri anlatılıyor ve bu yeteneklerinin onların hayatlarına yansımaları gözden geçiriliyor. Programın yayınlanan iki bölümünün konukları müzisyen Bilal Göregen ve powerlifting sporcusu Cenk Koçak.

2-Astrolojik Şifreler

Ünlü astrologlar Hande Kazanova ve Dinçer Güner’in yaptığı programda astrolojik açıdan 2021 yılı, aylık ve haftalık burç analizleri ve gökyüzünün hareketlerinin burçlar üzerinde etkisi inceleniyor.

3-Tasarım Evler

YouTube’da Ağır Mimar kanalı ile bilinen Ömer Şanlı Türkiye’deki farklı tasarım özellikleri bulunan evleri geziyor ve mimari bir göz ile inceliyor.

G-Çocuklar

Çocuklar için özel olan kategoride Exxen’e özel yapılmış yapımlarla beraber, farklı yerlerden alınmış yapımlar da bulunuyor. Bu yapımlardan bazıları Kral Şakir, Çilek Kız, Johnny Test ve Poly Pocket..

1-Sihirli Annem

Exxen’deki en çok ses getiren yapımlardan biri olan Sihirli Annem, 2000’li yılların ikonik dizisinin tamamen farklı bir kadro ve aynı senaryo ile tekrardan çekilmiş hali. Acun Ilıcalı’nın kızının isteği ile yapılan yapımın baş rollerinde Açelya Topaloğlu ve Emre Altuğ bulunuyor.

2-İşte Benim Masalım

Şarkıcı Aleyna Tilki ve Survivor2020 şampiyonu Cemal Can Seven’in başrollerinde olduğu dizi High School Musical tarzında bir lisede geçiyor. Sesi güzel olan ancak sahne korkusuna sahip Aleyna adlı lise öğrencisi okula yeni gelen Cemal Can sayesinde sahne korkusunu yenmeye çalışıyor ve eski arkadaşlarına meydan okuyor.

3-Masterchef Junior

Masterchef adlı Türkiye’nin en iyi şefini seçmeyi amaçlayan programın Exxen’de yayınlanan bu versiyonunda bu kez çocuklar yarışıyor. En iyi çocuk şefi seçmeyi amaçlayan program, platformda en çok izlenen programlar arasında.

H-Kore Yapımları

Exxen’in son kategorisi son zamanlarda ülkemizde oldukça ilgi uyandıran Kore yapımları. Bu kategoride yakın zamanda yapılmış Kore Ödül Törenleri, idollerin konserleri ve kore dizileri yer alıyor. Bu dizilerin öne çıkan birkaç tanesinin isimleri Giant, The Heirs, Pretty Ugly ve Cheese in The Trap şeklinde.

 


BENZER YAZILAR

Kağıttan Hayatlar

Seyirciye sunulduğundan beri gündemden düşmeyen Kağıttan Hayatlar filminin yönetmeni, konusu ve tüm oyuncu kadrosu. ''Nerede bu iyi anneler?''

Whiplash - Damien Chazelle Serisi 2

Damien Chazelle'in ikinci uzun metrajlı yapımı olan Whiplash'in detaylı incelemesi ve yorumunu sizlere hazırladık.


Paylaş