Netflix'in yeni dizisi olan Fatma'nın hikayesinin, konusunun ve karakterlerinin incelemesi.

Sıradan bir temizlikçi gibi gözüken, çocukluğundan beri bir gün gerçekten mutlu olamamış Fatma'nın oğlunu kaybetmesiyle tüm hikayesi değişiyor. Fatma gerçekten bir seri katil mi? 

Fatma Dizisi Hangi Platformda?

27 Nisan 2021 tarihinde Netflix'te yayına giren dizi, Özgür Önürme'nin kaleme aldığı ve Özer Feyzioğlu ile yönetmen koltuğunu paylaştığı psikolojik drama türündeki mini (6 Bölüm) dizidir. Başrollerinde Burcu Biricik ve Uğur Yücel yer almaktadır. 

Fatma Dizisi Fragman

Fatma Dizisinin Konusu Nedir?

Fatma, giyimiyle, görünüşüyle, konuşmasıyla herkese göre silik ve görünmez bir karakter. Ancak öyle değil, birçok insandan güçlü, cesaretli ve korkusuz. Dizi de aslında tüm gücünü Fatma karakterinden alıyor. Olaylar tamamen bu karakterin çevresinde dönüyor. Dizinin başında Fatma'nın kocası Zafer'in bir süredir kayıp olduğu anlatılıyor. Aslında izlerken başlarda tek anladığınız ayrıntı bu oluyor çünkü dizi bölüm bölüm tüm hikayeyi tamamlamanızı sağlıyor.

Fatma kocasının kaybolduğu günden itibaren geçimini sağlamak için temizlik işi yapmaya başlıyor. Her gittiği yerde, her gördüğü kişiye Zafer'i soruyor. Aldığı bir cevap onu hiç beklemediği bir hikayenin başlangıcına götürüyor ve Fatma bir cinayet işliyor. İşlediği bu cinayetten sonra Fatma'nın yaşamak için öldürmeye devam etmekten başka çaresi kalmıyor. Aslında bakıldığında masum insanları da öldürmüyor. Fatma'nın aslında tüm bu olaylara savruluşu otizm hastası oğlu Oğuz'u bir trafik kazasında kaybetmesiyle başlıyor. Hep kusurlu görülen, kimselerin dünyaya sığdıramadığı oğlunu Fatma bir tabuta sığdırmak zorunda kalıyor. 

Fatma karakteri bir seri katil olmasına rağmen onunla o kadar anlamlı bağlar kuruyor ve empati yapabiliyorsunuz ki. Bunun da temel sebebi karakterlerin aşina olduğumuz, gördüğümüz ve bildiğimiz o kötülüklerle harmanlanmış olması. Fatma bir cinayet işlemesi ihtimali olan biri değil çünkü silik, görünmez ve yalnız. İşlenen cinayetlerde bir detay, ayrıntı veya süsleme yok. Fatma gibi sıradan, plansız ve öfke anında gerçekleşiyor. Aslında dizinin bağlayıcı etkisi de bu unsurlara dayanıyor. 

Dizide sadece Fatma'nın şu an yaşadığı hayat yansıtılmıyor. Konunun derinliklerinde kardeşi Emine ile yaşadığı travmatik olaylar yer alıyor. Çocukluğunda kardeşiyle birlikte bir ahırda cinsel istismara uğrayan Fatma bu travmayı bastıyor ve o gün neler olduğunu bile hatırlayamıyor. Kardeşi Emine de Fatma gibi yaşadıklarını konuşmaktan kaçmış, geçmişin gerçekten geçmişte kalacağına kendini inandırmaya çalışıyor. Diziyi izlerken yer yer iki kardeşin yüzleşme çabalarına ve yaşadıklarına ortak oluyorsunuz ve tüm hikayeyi 6. bölümün sonunda öğreniyorsunuz.  

Dizinin Oyuncu Kadrosu

Fatma Dizisi Oyuncuları Kimler? Karakter Analizi

Fatma Yılmaz

35 yaşında bir temizlikçi, erkeklerin arasında, kadının hor görüldüğü bir toplumda varlığını sürdürmeye çalışan bir kahraman. Kahraman çünkü bir süper gücü var o da silik ve görünmez olmak. Kocasına takıntılı ve geçmişi acı dolu.

Yazar

Sinirli ve huysuz olarak adlandırılan ancak düşünceleri ve gözlemleriyle diziyi farklılaştıran ve konuşmalarıyla dram türünü hissetmemizi sağlayan karakter. Fatma adlı bir roman hazırlıyor.

Emine / Mine

Fatma'nın kardeşi. Zengin biriyle hayatını birleştirip kendini köyden kurtardığını düşünüyor. Fatma'nın tam zıttı bir karakter. Köyden kurtulduğunda geçmişi de unutacağını düşünmüş ancak geride bıraktığı ablasıyla yüzleşmesi gerekeceğinden habersiz.

Bayram

Tüm kirli işleri yürüten bir mafya lideri. Sert bir görüntüsü yok aksine bu tarz birine göre yer yer korumacı ve mantıklı. Ancak başı büyük belada. 

İsmail ve Kadriye

İsmail ve Kadriye, Fatma'nın ev sahipleri. Bahçelerine bir ev kurmasına izin vermişler. İsmail Fatma'yı sık sık taciz ediyor ve geceleri kapısına dayanıyor. Kadriye kocasına göre biraz daha masum ama çoğu şeyi bilip susuyor.

Dizinin Alt Metninde Verdiği Mesajlar Nelerdir?

Aslında dizinin barındırdığı en büyük mesaj kadının gücü oluyor. Yer yer dizide ''Sen bu koca adamı nasıl ittin?'', ''Senin bu adamı öldürmeye gücün yeter mi?'' şeklinde hafife alma duygusu işlenmiş cümleler sergileniyor. Fatma bir kadın olarak içindeki gücü fark ediyor ve belki de bir uyanış olarak 6 bölüm boyunca bir değişim yaşıyor. Seri katil diyebileceğimiz Fatma aslında ilk cinayetinden sonra sadece kendini ve yaşamını korumaya çalışıyor.

Fatma'nın tüm bu olay örgüsü içinde kendinde fark edemediği şey aslında çocukluğundaki travmanın peşini bırakmaması. Bu cinayetleri işleyebilmesinin, her gün onların hayaletlerini görmesinin, eşine takıntılı olmasının sebebi aslında çocukluğunda konuşamadığı, herkesin bilip sustuğu gerçekler. Oğuz'un ölüm sahnesini ve sonrasını izledikten sonra yine güçlünün güçsüzü nasıl ezdiğini ve kendilerince adaletin nasıl sağlandığını görüyorsunuz. Okullara sığdırılamayan, kusurlu görülen bir çocuğun yokluğunun parayla doldurulmaya çalışılmasına akıl erdiremiyorsunuz. 

Burcu Biricik Kimdir?

4 Mayıs 1989'da Antalya'da doğan Burcu Biricik, 2006 yılında Antalya’da düzenlenen Miss Mediterranean güzellik yarışmasında Akdeniz Kraliçesi seçildi. Lise yıllarında aldığı tiyatro ödülü sayesinde profesyonel oyuncu olmaya karar verdi. Daha sonra Ege Üniversitesi Arkeoloji bölümünde lisans eğitimini tamamlarken, aynı zamanda da Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda oyunculuk eğitimi aldı. 

2007 yılında Show Tv'de yayınlanan Maçolar dizinde yan rolüyle ilk kez televizyonda yer aldı. Daha sonra Toprağın Günlüğü kısa filmi çeken Biricik, Kanal D'de 2011 yılında yayınlanan Artiz Mektebi adlı oyunculuk yarışmasına katıldı ve burada birinciliği Alican Aytekin ile paylaştı. 2016 yılında Emre Yetkin'le evlendi. 

Burcu Biricik'in Oynadığı Diziler ve Filmler

Diziler

Filmler

Fatma Dizisi İçin Yorumlar

Dizi genel olarak sizi saran ve sürükleyen mini bir dizi. Bir güç gösterisinin arkasında yatan acıklı hikaye kurgudan ibaret değil, gerçek hayatların acıları ve korkuları. Dizi bu temel sebep göz önüne alındığında kendine bağlayabilecek nitelikte.

Oyunculuklar kesinlikle diziyi yukarılara taşımış. Özellikle Burcu Biricik gerçekten izleyiciye tüm duyguları geçirebiliyor. Dizi veya filmlerde pek anlatmaya tercih etmedikleri bu konuları anlatma gayesinde olan bir dizi Fatma. İşte tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle izlemeye değer. 


BENZER YAZILAR

Yanlış Bilinç: Aaahh Belinda Filmi

Bir şampuan reklamı üzerinden temellendirilen, toplumun beklentilerini karşılayarak yaşayan bir kadın ile toplumun beklentilerini reddederek yaşayan bir kadının iç içe geçmiş hikayesini anlatan iki boyutlu Aaahh Belinda filminin konusu ve incelemesi.

Sessizliğin Müziği Filmi ve Andrea Bocelli

Andrea Bocelli'nin hayatını anlatan otobiyografik film Sessizliğin Müziği hakkındaki bilgileri sizin için derledik.


Paylaş