Filtre kahvenin özellikleri ve 7 farklı bölgenin filtre kahve çeşitleri.

Filtre kahve çeşitleri ülkemizde birkaç yıldır yaygınlaşmaya başladı. Özellikle suda çözünebilen granül kahvelerin zararları kanıtlandığından bu yana insanlar filtre kahveye yönelmeye ve filtre kahve çeşitlerini merak etmeye başladı. Bu nedenle birçok türü kolayca ulaşılabilir hale geldi. 

Bu yazımızda filtre kahvenin özelliklerinden ve 7 farklı bölgenin filtre kahve çeşitlerinden bahsettik. En sevdiğiniz kahvenin hangisi olduğunu bulmak da size kalıyor!

Filtre Kahve Özellikleri

filtre kahve

Filtre kahve dediğimizde aslında hem demlenebilecek kahve türlerinden hem de bir kahve demleme yönteminden bahsediyoruz. Kahve çekirdeklerinin öğütülmüş haline filtre kahve deniyor. Kuruyan kahve çekirdekleri demleme yöntemine uygun olarak öğütülüyor. Ardından cold brew, syphon, moka pot, chemex, french press, kağıt filtre ya da filtre kahve makinesi kullanarak demleniyor. 

French press'te filtre kahve yapımı ipuçları yazısını bu linkten okuyabilirsiniz.

Damla demleme yöntemlerinden biri olan filtre kahve demleme yönteminde, öğütülmüş kahvenin üzerine sıcak su dökülerek kahve hazırlanıyor. Kahve çekirdeklerinin ne kadar kalınlıkta çekildiği, suyun sıcaklığı, filtreleme aracı, kullanılan kahve çeşiti gibi faktörler kişisel tercihlerde farklılık gösteriyor. Sonuç olarak aroma ile yağ asitleri süzülerek kahveyi ortaya çıkarıyor. 

Filtre kahve özellikleri arasında en belirgin olanlardan biri de diğer kahve çeşitlerine oranla daha akışkan ve berrak bir görünüme sahip olması. 

Filtre kahve çeşitlerinde kalite, kahve çekirdekleri, filtre ve suyun özelliklerine göre değişir. Fakat her zaman kahvenin taze olması gerekir. Ayrıca çekirdekler de demleme aracına uygun derecede öğütülmüş olmalı. Demlendikten sonra çok fazla süre bekletilmemeli. Filtre kahvelerin tekrar kullanılamayacağını da unutmayın.

filtre kahve çeşitleri nelerdir

Sert İçimli Filtre Kahve 

Tadı daha yoğun olan, keskin kahveler sert içim olarak adlandırılır. Aslında sertlik, çekirdeğin aromasına bağlı. Aynı zamanda çekirdeğin kavrulma yöntemi de sertliğini belirliyor. Koyu kavrulan kahve çekirdekleri genellikle sert içim oluyor. Tatları ise odunsu, topraksı ve kakao aromalı oluyor. 

Yumuşak İçimli Filtre Kahve

Aroması daha hafif ve dengeli olan kahveler. Tatlarında genelde çiçek ve meyve aromaları ağırlıklı olur. Yoğunluğu düşük, kıvamı da akışkandır. Genellikle açık ve orta şekilde kavrulur. 

yumuşak içimli filtre kahve

Filtre Kahvenin Yararları

filtre kahve türleri

Filtre Kahvenin Zararları

En İyi Filtre Kahve Çeşitleri

Yetiştirildiği ve üretildiği bölgeye göre adlandırılan filtre kahve çeşitlerinin her birinin kendine özgü bir aroması ve kokusu var. Çok severek tükettiğimiz kahvelerin aromasını ve tadını belirleyen faktörlerden en önemli ikisi; yetiştiği bölgenin toprak yapısı ve yükseltisi. Şimdi en bilinen filtre kahve türleri nelerdir, bunlara bakalım.

en iyi filtre kahve çeşitleri

Brezilya Kahvesi

Kahve çekirdeği üretimi anlamında Brezilya, dünyada ilk sırada yer alıyor. Tüm kahve çekirdekleri Bahia, Espirito Santo, Minas Gerais ve San Paulo'da, toplamda 4 farklı bölgede yetiştiriliyor. 

Brezilya kahvesinin özellikleri arasında yumuşak içimli olması var. Aynı zamanda tarçın ve fındık aromalarına sahip. Asit oranı da düşük. 

Kolombiya Kahvesi

Dünyada kahve çekirdeği üretiminde ikinci sırada geliyor. Aynı zamanda en çok tercih edilen filtre kahve çeşidi. Güney, Kuzey ve Merkez şeklinde 3 farklı bölgede kahve çekirdekleri yetiştiriliyor. Her bölgede üretilen çekirdeklerin ayırt edici bazı özellikleri var. Güney bölgesinde büyüyen kahve çekirdekleri narenciye aromasına sahip. Kuzey bölgesinde yetişenlerde çikolata ve fındık aroması baskın. Merkezde büyüyenlerde ise meyve aroması var. 

Kolombiya kahvesi, yumuşak içimli ve asiditesi de orta derecede. 

etiyopya kahvesi

Etiyopya Kahvesi

En çok tercih edilen kahve çeşitlerinden biri. Etiyopya kahvesi 4 çeşide ayrılıyor: Limu kahvesi, Sidamo kahvesi, Kochere kahvesi ve Yirgacheffe kahvesi.

Limu

Limu kahvesinin asit oranı düşük. İçerisinde meyve ve çiçek aroması baskın. Aynı zamanda hafif içimli.

Sidamo

Sidamo kahvesi, orta-yüksek asiditeye sahip. Meyve ve badem aromasına sahip. Ayrıca yumuşak içimli.

Kochere

Kochere kahvesi karışık meyve ve narenciye aromalarına sahip. Asiditesi düşük ve orta sert bir kahve türü. 

Yirgacheffe

Yirgacheffe kahvesi ise çiçek aroması baskın olmasına rağmen karışık, tatlı bir aromaya sahip. 

filtre kahve özellikleri

Endonezya Kahvesi

Dünya kahve çekirdeği üretimi sıralamasında 4. sırada yer alıyor. Aynı zamanda en çok tercih edilen filtre kahve çeşitleri arasında. Endonezya kahvesi meyve ve çikolata aromalarına sahip. Asit oranı ise orta seviyede. 

Afrika Kahvesi

Aromasında meyve tatları bulunur. Aynı zamanda yoğun ve dolgun bir aromaya sahip. 

Kenya Kahvesi

3 çeşide ayrılıyor: AA kahvesi, E (Elephant) ve PB (Peaberry). Bunlar arasıdan en kaliteli olanı AA kahvesi. Bu yüzden uzmanlar tarafından tercih ediliyor. 

Kenya kahvesinin özelliği, turunçgil aromasına sahip olması. Asit oranı oldukça yüksek. Aynı zamanda keskin bir tada sahip, en sert filtre kahve çeşitleri arasında sayılabilir. 

Guatemala Kahvesi

Genellikle kakao ve baharat aromasına sahip olan Guatemala kahvesi, hem yumuşak içimli hem de asiditesi düşük bir filtre kahve çeşidi. Aynı zamanda dünya genelinde en çok tercih edilen filtre kahve çeşitlerinden biri. 

brezilya kahvesi

Filtre Kahve Önerileri ve Çeşitleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En yumuşak içimli filtre kahve hangisi? 

Kahvenin kavrulma derecesi, içim özelliğini direkt etkileyen bir faktör. Yumuşak içim filtre kahve için açık kavrulmuş kahve çekirdeklerini tercih edin. Aynı zamanda paketli kahvelerde ise "içim-sertlik" kısmında "hafif" ya da "yumuşak" yazan ürünleri tercih edin. 

En sert filtre kahve hangisi?

Koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinden üretilen filtre kahveler genellikle sert içimli olur. Bunun yanında çekirdeğin üretildiği bölgenin özellikleri de etkilidir. 

En çok tercih edilen filtre kahve çeşidi hangisi?

Kolombiya kahvesi, filtre kahve çeşitleri arasıda dünyada en çok tercih edilen tür.

en sert filtre kahve

En iyi filtre kahve hangisi?

Maalesef bu sorunun kesin bir cevabı yok. En iyi filtre kahve çeşitleri, kişinin damak zevkine uyan kahvelerdir. Aynı zamanda herkes aynı kahveyi de beğenmek zorunda değil. Bu nedenle tüm filtre kahve çeşitlerini deneyerek kendi "en iyi kahve"nizi bulabilirsiniz. 

French Press ile kahve demleme püf noktaları yazısını okudunuz mu?


BENZER YAZILAR

Haftanın Etkinlikleri 13 Aralık 2021

Tiyatro, deneyim ve konserlerden derlediğimiz etkinlik önerisi listesi.

Doğa En Güzel Renklerini Sergiliyor: Arapapıştı Kanyonu

Doğanın en güzel renklerini sergilediği Aydın'da bulunan Arapapıştı Kanyonu son zamanlarda turistlerin uğrak noktası. Güzelliğiyle büyüleyen kanyonun tarihçesini ve kanyonda yapılabilecek etkinlikleri sizin için derledik.


Paylaş