70'lerde "Firefly Lane" isimli sokakta yaşayan Tuly ve Kate adında iki kızın karşılaşmalarıyla başlayan muhteşem dostlukları, hayat hikayeleri.

Firefly Lane, 2008 yılında yayınlanan, Kristin Hannah'ın yazdığı romantik dram/ duygusal kurgu konulu, çok satanlar listesine girmiş romandır. Netflix, kitabın haklarını satın almıştır. Hikaye, Maggie Friedman tarafından düzenlenerek dizi haline getirilmiş ve 3 Şubat 2021'de gösterime girmiştir.  

IMDb puanı 7,4/10 olan dizinin yönetmen koltuğunda Breaking Bad'in yapımcısı ve Emmy ödüllü olan Michelle MacLaren oturuyor. No Tomorrow gibi yaptığı kaliteli yapımlardan ismine aşina olduğumuz Maggie Friedman, dizinin hem senaristliğini hem de yapımcılığını üstlenmiştir. Dizinin başrolünde Hollywood'un en yetenekli oyuncularından biri olan Katherine Heigl yer alırken ona Sarah Chalke eşlik ediyor. 

Ateşböceği Yolu Dizisinin Konusu

Ateşböceği Yolu, 70'lerde "Firefly Lane" isimli sokakta yaşayan Tuly ve Kate isimli iki zıt karaktere sahip genç kızın hayat çizgilerinin kesişmesini, başlayan sıcacık eşsiz dostluklarını, kimi zaman kavgalarını kimi zaman ise neşeli anlarını farklı zamanlarda anlatır. 

Dostluğun tek bir kelimeden ibaret olmadığını, içinde taşıdığı anlamların sonsuzluğunu, bizlere sunduğu güzellikleri, tecrübeleri öğretir. Kalplerin birleşmesiyle ortaya çıkan muhteşem arkadaşlığı bununla birlikte paylaştıkları heyecanlarını, hüzünlerini, mutluluklarını ve  en özel anlarını izlerken bu şahane hislere bizlerde tanık oluyoruz. 

Tuly, güzelliğiyle arzulanan idealist duruşuyla gelecekte önemli bir kariyer yapmak isteyen, istikrarlı ve çapkın bir karakterdir. Ailesi tarafından büyükannesine bırakılan, daha sonra alkol ve uyuşturucu bağımlısı annesiyle tekrar yaşamaya başlayan, ergenliğinde ot ve sigara içen, sorunlu bir çocukluk geçiren kızdır. Aile kültürünü benimsemeyen ve aile olmaktan daima korkan Tuly, sorunlarla baş etmekte çokta iyi değildir. 

Yaşadığı problemlerin ardından, hayat tutunmak için kariyerinde sükse yapmak ve ön planda olmak istemektedir. Hayalini kurduğu kariyere ulaşmaya çalışırken, gittiği çetrefilli yolları, onun gözünden izleyeceğiz.

Kate, annesi tarafından özenle yetiştirilmiş, ailenin tek kızıdır. Sevimli, utangaç ve hanım hanımcık bir imaj çizen karakterdir. Oldukça sevgi dolu ve iyi niyetli olması, onu genellikle ikinci plana atmaktadır. 

Kalemi oldukça sağlam olan, yazarlıkta ilerlemek isteyen, kariyerinde başarılı bir imaj çizen Kate, kızını doğurduktan sonra işlerini bırakmıştır. Kendisini, kızına ve eşine adamıştır. Büyüdüğü evdeki aile kültürünü, kurmuş olduğu ailesinde de göstermektedir.

Dizide temel olarak iki genç kızın hayatlarını, büyüyüp olgun insanlara dönüşmelerini izliyoruz. Yaşadıkları sorunları, aşkları, gittiği partileri, çalıştıkları işleri izlerken her zaman eşsiz dostluklarını ve aralarındaki kopmayan bağları görüyoruz. 

İnişleriyle çıkışlarıyla hayatlarını konu alan dizide farklı zamanlara ait 30 yıla yakın bir süreyi, 10 bölümde izliyoruz.

Ateşböceği Yolu Dizisinin Sevilen Replikleri

En iyi arkadaş işte bunun için vardı: Size ayna tutup kalbinizden geçenleri göstermek için.

Biri seni kırarsa silkinip duygularının tozunu dökmeli ve yeniden denemelisin.

Hayat yemek pişirmek, temizlik yapmak ya da çocuk doğurmak falan değil.Özgür olmak. Canının istediğini yapmak.

Ateşböceği Yolu Dizisinin Oyuncu Kadrosu

Katherine Heigl- Tully

Ali Skovbye- Genç kız Tully

Sarah Chalke- Kate Mularkey

Roan Curtis- Genç kız Kate

Beau Garrett- Cloud

Ben Lawson- Ryan

Jon-Michael Ecker- Max Brod

Brandon Jay McLaren- Travis

Brendon Taylor- Mutt

Ateşböceği Yolu Kitabının Yazarı Kristin Hannah Kimdir?

ABD, Kaliforniya'da 1960 yılında dünyaya gelen Hannah, sekiz yaşındayken ailesiyle birlikte Washington'a taşınmıştır. Hukuk fakültesini kazanmasının ardından bir reklam ajansında yazar olabilmek için çalışmaya başlamıştır. Üniversite yıllarında annesini kaybetmesinin üzerine, hayata küsmüş ve yazı yazmaya ara vermiştir. Yazılarını ise bir kutuya koyup kilitlemiştir. 

Evliliği süresince avukatlık yapan Hannah, hamile olduğu dönemde bolca kitap okumuş ve yazmaya geri dönmüştür. Eşinin desteğiyle yazarlığa tekrar dönen Hannah, uzun süre kitaplarını bastırmak için yayınevi aramıştır. Ardından ilk kitabı olan orjinal adıyla "Firefly Lane"i çıkarmıştır. Çok satanlar listesine girdikten sonra, daha çok yazmaya başlamıştır. Sırayla "Kış Bahçesi", "Gerçek Renkler",  "Gece Yolu", "Sevgi Uğruna Yaptıklarımız", "Evden Çok Uzakta", "Kız kardeşler Arasında" ve "Ateşböceğinin Şarkısı"nı yayımlamıştır ve kitaplarıyla kendi okuyucu kitlesini belirlemiştir. 

Birçok ödüle sahip olan yazarın kitapları halen sevilerek okunmaktadır ve dijital dünyaya uyarlanmaya devam etmektedir. 


BENZER YAZILAR

Niro'nun Oyunculuğuyla Taçlanan Film: Taxi Driver

1976 yapımı Taxi Driver filminin incelemesi.

The Good Place : Güldürürken Düşündürmek Gerçekten Mümkün mü?

Ölümden sonraki yaşamı düşünmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.


Paylaş