İspanyol sinemasına giriş niteliğinde bir film incelemesi.

Hiçbir şey gerçek değil ama her şey mümkün.

Fırtına Anı Filminin Senaristi Ve Yönetmeni Kimdir?

Lacasa De Papel, Elit gibi dizilerden sonra ispanyol yapımı birçok dizi/film ilgimizi daha çok çekmeye başladı. Fırtına anı da Oriol Paulo'nun yönettiği Lara Sendim'in senaristliğini üstlendiği ispanyol yapımı bir film.

Fırtına Anı'nın Konusu Nedir?

1989 yılında ortaya çıkan şiddetli bir fırtınayla başlıyor bu macera. 12 yaşında şarkı söylemeyi ve kaset kaydı yapmayı seven Nico, fırtına günü komşusundan gelen çığlık seslerini duyuyor. Nico merakına yenik düşerek komşusunun açık olan kapısından içeriye giriyor ve bir cinayete tanıklık ediyor. Vahşice karısını öldüren komşu Nico'yu fark ediyor ve peşine düşüyor. Nico komşunun evinden koşarak kaçarken bir araba altında kalarak ölüyor. Buradan 25 yıl sonrasına geçiyorsunuz. Nico yok, komşu yok, sadece Nico'nun evine yeni taşınan bir aile var. 25 yıl sonra aynı gün bir fırtına daha meydana geliyor ve Nico'nun evine taşınan Vera bu fırtına sayesinde solucan deliğini fark etmeden kullanarak 25 yıl öncesiyle, Nicoyla iletişime geçiyor ve bütün hikaye burada değişiyor.

Fırtına Anı Filminin Türü Nedir?

Bu hikaye ve dizinin başlardaki enerjisi biraz "korku filmi mi izliyorum?" diye düşündürüyor. Ancak bu bir korku filmi değil, doyasıya bir gerilim filmi. Filmi izlerken kendinizi bir polis gibi hissediyorsunuz. Gerilim etrafınızı öyle bir sarıyor ki sanki solucan deliğinden geçen sizmişsiniz gibi bir his yaratıyor. Olayları çözmek için içinizdeki dedektifi serbest bırakmaya, tercih yapmaya, iliklerinize kadar gerilmeye hazır olun. Bu film sizi 25 yıl öncesine ve sonrasına savurup duracak.

Solucan Deliği Nedir?

Filmin konusundan bahsederken Solucan Deliğini es geçmek adil olmaz. Nathan Rosen ve Albert Einstein tarafından ileri sürülen solucan deliği ya da diğer ismiyle Einstein-Rosen köprüsü, uzay-zamanın noktasal olarak birleştiği ve zamanda bir kısayol olan teorik geçitlerdir. Kara deliklerin en dip noktası olarak kabul edilir.

Zaman kırılmaları günümüze kadar birçok dizi ve filme konu olmuştur. Bu filmlerden en unutulmazı Kelebek Etkisi'dir. Bu dizi ve filmler seyirciye zamanda yolculuk yapmanın mümkün olduğunu ancak geçmişte herhangi bir şeyi değiştirmenin günümüzün en büyük problemi haline geleceğini göstermiştir.

Fırtına Anı İzlenmeye Değer Mi?

Aklınızı karıştıran, şüphelendiren, Uzay-Zaman kuramlarına odaklanan filmleri seviyorsanız izlemeye değer bir film. Olay örgüsünü ve kilit sahneleri kaçırmadan izlemeniz gerekiyor. Çoğu sahnede "burada bitti" hissi uyandırıyor ancak bitmiyor. Akıcı ve gerilim dolu 2 saat geçirmek istiyorsanız güzel bir tercih.

Fırtına Anı, Kelebek Etkisi tadında, sürükleyici, tahmin edilebilir aynı zamanda ters köşe yapmayı başarabilmiş. Filmin sonunda seyirci, kurgunun gerçek olma ihtimaliyle baş başa bırakılıyor.

Filmin Başrol Oyuncuları

Alvaro Morte / David Ortiz

Lacasa De Papel'in profesörünü Fırtına Anı'nın başrolunde görüyoruz. Geçmişle iletişime geçen Vera'nın eşi rolünde.

Adriana Ugarte / Vera Joy

Vera fırtına anına kadar mutlu bir aileye sahip bir hemşire rolünde. Kızı için tıp okumayı bırakmış. Ailesine oldukça bağlı ancak tüm hayatı 72 saate alt üst oluyor.

Uzay-Zaman Kırılmalarını Araştırmak İsterseniz;

https://medium.com/@wormhole/dönen-solucan-delikleri-ve-zamanda-yolculuk-8ff9b9c2b11f

 


BENZER YAZILAR

The Platform /Toplumsal Eşitsizlik

The Platform filminin konusuna, yönetmenine ve alt metnindeki mesajlarına değindik.

Malcolm & Marie: Bir Aşk Hikayesi Değil, Aşkın Hikayesi

Tek bir evde, tek bir gecede, tek bir çifti konu alan siyah-beyaz çekimli Malcolm & Marie filmini ve filmde geçen temaları inceledik.


Paylaş