İKSV Alt Kat ve İstanbul Film Festivali iş birliğiyle gerçekleşen atölye ile ilgili bilgiler.

İKSV Alt Kat’ın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelecek Gençlerin Kültür Endüstrileri Destek Programı kapsamında, İstanbul Film Festivali iş birliğiyle 16-19 yaş arası gençlere yönelik düzenlediği stop-motion animasyon atölyesi sona erdi. Nisan-Haziran aylarında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen atölyede stop-motion tekniğiyle üretilen 18 kısa animasyon film, İKSV YouTube kanalında yayında!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Kültür Politikaları Çalışmaları kapsamında, kültür-sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkânlarını artırmayı amaçlayan İKSV Alt Kat’ın, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelecek Gençlerin Kültür Endüstrileri Destek Programı kapsamında, İstanbul Film Festivali’nin iş birliğiyle, 16-19 yaş arası gençlere yönelik gerçekleştirdiği stop-motion animasyon atölyesi Haziran ayında tamamlandı.

üm Türkiye’den gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen ve yaratıcı alanda eşitliği odağına alan atölyelerin her döneminde 6 çalışma gerçekleştirildi.

Atölyenin, stop-motion alanındaki yürütücülüğünü belgesel yönetmeni ve eğitmen Doğa Kılcıoğlu; ses ve müzik tasarımı alanındaki yürütücülüğünü Beats by Girlz Türkiye Direktörü Beril Sarıaltun üstlendi.

 

Nisan-Haziran aylarında 3 dönem halinde gerçekleşen atölyelerin ilk dördünde katılımcılar, belgesel yönetmeni ve eğitmen Doğa Kılcıoğlu’nun yürütücülüğünde, animasyon film yapım sürecini deneyimleyerek stop-motion tekniğiyle kısa filmler üretti, kalan iki atölyede ise Beats by Girlz Türkiye Direktörü Beril Sarıaltun ile birlikte filmleri için ses ve müzik tasarımı yaptılar.

Atölyede, her dönemde 15 katılımcı olmak üzere 16-19 yaşlarında toplam 45 katılımcı atölyede yer aldı. Katılımcılar atölye sonunda katılım belgesi aldılar.

Tüm Türkiye’den 45 gencin katılımıyla gerçekleştirilen atölyeler sonunda üretilen filmler 30 Haziran akşamı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent’in, İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan’ın, oyuncu Aslı İnandık ile yönetmen Gökalp Gönen’in konuk olduğu çevrimiçi bir galada gösterildi.

Atölyeler boyunca stop-motion animasyon türünün güncel örneklerini izleyerek farklı teknikleri öğrenip, “yaratıcı alanda eşitlik” teması ekseninde özgün fikirler geliştiren genç katılımcıların hazırladıkları 18 film şimdi İKSV YouTube kanalında yayında!


BENZER YAZILAR

Bonkis: Hayaller Avokado, Hayatlar Menemen

Kar, Beni Sevenler Listesi gibi çok başarılı yapımların yönetmeni Emre Erdoğdu’nun yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu Bonkis dizisinin incelemesi.

Ölü Ozanlar Derneği

‘’Carpe diem!'' '' Vakit varken tomurcukları topla..’'  Yaşamın güzelliği ve geçiciliği üzerine bir gençlik filmi.


Paylaş