Tiyatronun en büyük isimlerini saymak istesek birçoğumuz için şüphesiz en başta onun adı gelir. Bu paylaşımımızda, sahnede 50. yılını deviren büyük usta Genco Erkal’ı (1938) paylaşmak istedik.

 

Onun yaşamı ve tecrübeleri bizlere örnek olacak “başarı” dersleri taşıyor.

Tiyatro'ya Nasıl Başladı?

Türk Tiyatrosu'na çok önemli katkılarda bulunmuş dev isim Muhsin Ertuğrul bir gün bu genç grubu sahnede izledi çok beğendi. Muhsin Ertuğrul o yıllarda Yıldız ve Müşfik Kenter’e bir tiyatro açacaktı. Ertuğrul, Genco Erkal’ın da onlarla birlikte sahne almasını istedi.

Daha çok genç bir oyuncuyken Yıldız Kenter, Müşfik Kenter, Sadri Alışık, Şükran Güngör, Gülriz Saruri gibi isimlerle sahne aldı.

Dostlar Tiyatrosu ve Genco Erkal

1969 yaşında Anadolu’da tiyatro tutkusuyla bir araya gelen Mehmet Akan, Şevket Altuğ, Ferit Erkal, Arif Erkin, Nurten Tuç ve Genco Erkal Dostlar Tiyatrosu’nu kurdu. İlerici ve toplumcu bakış açısını belirleyen bu topluluk Dostlar Tiyatrosu’nda 46 yılda 60’a yakın oyun sahnelediler.

Hangi Oyunları Sahneledi?

Sanat dünyasında 50. yılını deviren Erkal, Maksim Gorki, Bertolt Brecht, Jean Paul Sartre, Peter Weiss, John Steinbeck, Tankred Dorst gibi yazarların oyunlarını yönetti. Türkiye’den ise Aziz Nesin, Haldun Taner, Nâzım Hikmet, Can Yücel, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Behiç Ak gibi yazarların eserlerini sahneledi.

Kazandığı Ödüller

Aslan Asker Şvayk, Bir Delinin Hatıra Defteri, Galileo, Yalınayak Sokrates, Kerem Gibi, Can oyunlarıyla pek çok ödül kazandı.

Senfonik konserlerde Prokofiev’in Peter ile Kurt, Stravinski’nin Askerin Öyküsü, Fazıl Say’ın Nâzım yapıtlarında anlatıcı olarak görev aldı.

Paris’te ve Avignon Festivali’nde, Fransızca oynadı. Fransız yapımı olan, Nâzım Hikmet’ten Sevdalı Bulut, Philippe Minyana’dan Ou vastu Jérémie ? ve Paulo Coelho’nun ünlü romanından uyarlanan Simyacı oyunlarında rol aldı.

1982 ve 1983 yıllarında Antalya Film Festivali’nde “en iyi erkek oyuncu seçildi. Büyük ustayı tanımaktan ve izlemekten mutluluk duyuyoruz.

Genco Erkal'dan Nazım Hikmet Yaşamaya Dair


BENZER YAZILAR

Haftanın Kitap Önerileri 22 Kasım 2021

Sabahattin Ali, İskender Pala, Orhan Pamuk, Akilah Azra Kohen ve Amin Maalouf'tan haftalık kitap önerileri.

Safsatalar (Logical Fallasies) ve Argümanlar Nedir/Ne Değidir?

Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız safsatalar nedir? Bunların argümana dökülme aşamasında yapılan yanlışlıkların nelerdir?


Paylaş