Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi’nin, Yılmaz ve İlkkan adlı iki arkadaşın içine düştükleri komik durumları kaleme aldıkları “Gibi” dizisinin incelemesi.

Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi’nin senaryosunu yazıp Feyyaz Yiğit’in başrollerinden biri olduğu, 1 Ocak 2021 tarihinde Exxen platformunda yayın hayatına başlayan “Gibi” dizisi, İlkkan (Kıvanç Kılınç) ve Yılmaz (Feyyaz Yiğit) adlı iki arkadaşın içine düştükleri tuhaf ve eğlenceli durumları oldukça komik ve başarılı bir şekilde bizlere sunuyor.

Feyyaz Yiğit Hakkında

Feyyaz Yiğit Çakmak, 1 Temmuz 1988 tarihinde Düzce’de doğdu. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nü bitirmesinin ardından, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'ne girdi. Daha sonra bir dönem Okan Bayülgen’in ekibinde çalıştı. “8-9 Senedir Kendimi İyi Hissetmiyorum”, “Olduğu Kadar” ve “Aptal” kitaplarıyla oldukça beğeni toplayan Feyyaz Yiğit, “Samsunlu Değilim”, “Burdurlular”, “Allahım Nasıl Bir Varlık Yarattın?” adında kendisinin seslendirdiği parçalarıyla da büyük bir kesimin beğenisini kazandı. Daha sonra ilk önce YouTube’da yayınlamış olduğu “Feyyaz” adlı mini dizisiyle, daha sonra “Ölümlü Dünya”, “Cinayet Süsü” filmleriyle oyunculuğa da ilk adımlarını attı.

Gibi Dizisinin Konusu 

12 bölüm olarak planlanan bu mini dizinin şimdilik yalnızca 6 bölümü yayınlandı. Her bölümü birbirinden eğlenceli durumlara sahne olan bu diziye haydi gelin hep birlikte bakalım. 

İzlememiş Olanlar İçin Spoiler Uyarısı!

1. Bölüm

İlkkan ve Yılmaz, bir kokoreççi dükkanının önündedirler ve tabelada “Kokariç” yazısını farkettiklerinde kendi aralarında dalga geçmeye başlarlar. Dükkan sahipleri bunları fark ettiklerinde aşırı sinirlenirler. İlkkan bu zor durumdan kurtulabilmek için onların da bir kokoreç-köfte dükkanı açmak istediklerini, bu yüzden aralarında fikir-alışverişi yaptıklarını söyler. Bunun üzerine dükkan sahipleri el ele verip Yılmaz ve İlkkan’ın köfteci-kokoreççi olmaları için hep birlikte seferber olurlar. Yılmaz ve İlkkan, köfteci olmaya mecbur kalırlar.

2. Bölüm

Bir dönem filminde gördüğü vatkalı cekete hayran kalan Yılmaz, buna olan beğenisini İlkkan ile paylaşır. İlkkan ve kız arkadaşı, onunla dalga geçer ve vatkalı ceketin bir sosyal intihar olduğunu söyler. Bunun üzerine Yılmaz, onlarla inatlaşarak terziye gider, ceketlerinin hepsine vatka ekletir. Fakat herkes Yılmaz’ı dışlar, kimse onunla iletişim kurmak istemez. Sonunda bir tek annesi onu olduğu gibi kabul eder ve çok yakıştığını söyler.

3. Bölüm (Nü Model)

Yılmaz’ın köyden akrabaları gelir. Bunun sebebi 80 yaşındaki Abidin dayısının bir üniversitede nü modellik yapmaya başlamasıdır, bunun artık bir kan davasına dönüştüğünü ve Yılmaz’ın Abidin dayısını uyarmasını isterler. Yılmaz, Abidin dayısının özgürce verdiği kararların arkasındadır, fakat onu bu zor durumun içinden kurtarması gerekmektedir.

4. Bölüm (Erasmus'la Gelen Yamyam)

İlkkan ve Yılmaz’ın arkadaşı, bir kırtasiyecide tanıştığı birinin önerisi üzerine Hollanda’dan gelen bir Erasmus öğrencisini kalması için evine alır. Hollanda’dan gelen Erasmus öğrencisi de, arkadaşlarının babaannesini yer ve kayıplara karışır. Yamyam olduğunu herkesten saklamıştır. Bu sırada bir başka arkadaşlarının da yeni albümü çıkacaktır ve klip çekmek zorundadır. Şarkının adı da “Seni Yerim” dir. Bunun üzerine babaannesi yenen arkadaşları da intikam için o yamyamı polislerden önce yakalayarak yemek ister. Fakat ondan önce yemiş olduğu bir başka kişinin ailesi yamyamı yakalayıp yemiştir.

5. Bölüm (Yanlış Rol Model)

Yılmaz, bir gün sokaktaki serserilerin gaspına uğrayacakken yaşlı ve bilge bir adam tarafından kurtarılır. Adamın çevikliğine ve bilgeliğine hayran kalan Yılmaz, bu adamın öğrencisi olup eğitilmek ister. O günden itibaren 4-5 ay boyunca çok sıkı bir eğitime giren Yılmaz, sonunda bir tıp fakültesi öğrencisiyle girdiği diyalogtan sonra hiçbir gelişme göstermediğini anlar. Bunun üzerine yaşlı bilge hakkında onu kandırıp kandırmadığı konusunda kafasında soru işaretleri oluşur.

6. Bölüm (Karanlık Güç)

Yılmaz ve İlkkan’ın evlerinin karşısında yapılmakta olan anaokulu inşaatında yapılan kazılar sonucu karanlık bir gücün ortaya çıktığı düşünülür. Tüm apartman bununla başa çıkmak için bir toplantı düzenler. Bir komşu rüyasında “Biz senden razıyız.” dediklerini gördüğünü, bir komşu da bir sabah aniden uyandığında İspanyolca konuşabilmeye başladığını söyler. Ertesi gün ise başka bir komşuları kör olur. Yılmaz apartmanın toplu histeri krizi yaşadığını söylese de kimse ona inanmaz. 

“Gibi”, aslında yaşanabilecek en mecazi olayları somut bir duruma bürüyerek kara-komedi bir durum mizahına dönüştürüyor ve bu yönüyle oldukça da başarılı. İzleyicilerin büyük çoğunluğunun Hükümsüz dizisinden sonra  Exxen’de başarılı bulduğu ikinci iş. Siz de bir haftasonunuzu Yılmaz ve İlkkan ile arkadaş olarak oldukça eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Kaynakça

tr.m.wikipedia.org › wiki › Feyyaz_...Feyyaz Yiğit - 


BENZER YAZILAR

Okul Tıraşı (Brother’s Keeper) - 2021

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan imzalı, yarıştığı ulusal ve uluslararası festivallerde kazandığı ödüllerle adından sıkça söz ettiren dram filmi.

The Good Place ve İyi İnsan Olmak

Yirmi dakikalık bölümlerine hem kahkaha hem felsefe sığdırmayı başaran The Good Place dizisinde ahiret ve iyi insan kavramının incelenmesi.


Paylaş