Tiyatro, deneyim ve konserlerden derlediğimiz etkinlik önerisi listesi.

Sevdadır

Tür: Tiyatro

Yöneten: Nevzat SÜS

Oyuncular: Müge SAUT, Esra KUCUR, Cemre AKKAYA

Yer: Altkat Sanat İstanbul

Tarih: 19 Aralık 2021

Saat: 18.00

Biletler: www.biletix.com

Henüz 25 yaşındayken, 1973 yaşında hayata gözlerini yuman Arkadaş Z. Özger’in şiirleri çeşitli dergilerde yayınlandı ve yayınlanmaya da devam ediyor. Şiirleri; yaşama arzusu, yalnızlık, sevda ve yoğun bir iç hesaplaşma içeriyor. Şiirlerinin içinde görülen alay, aslında toplumla, kendisiyle ve aşklarıyla gördüğü bir hesaplaşma. Dilinde, söyleminde bir anda çocuksuluk görülürken, diğer tarafta isyan da okunuyor. İşte bu şiirlerin toplandığı, şairin tek kitabının ismi; Sevdadır. 

Altkat Sanat ise, tüm bu derinliği ve birikimi sahneye taşıyor. Şair Arkadaş Z. Özger’in şiirleri ülkemizde ilk kez sahneye taşınıyor. Bu, yalnızca bir şiir dinletisi değil, bir şiir-performans gösterisi. Şiir içindeki dinamik yapı bir veni ete kemiğe bürünüyor. 

Kaçırmak istemeyenler için, Sevdadır oyununun 2021 içindeki son İstanbul gösteriminin 19 Aralık'ta yapılacağını hatırlatalım. 

DATE V

Tür: Deneyim

Yer: İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi

Tarih: 17-18 Aralık 2021

Kayıt: biletino.com-Ücretsiz

DATE (Design-Art-Technic-Experience); sanat, tasarım, mimarlık ve mühendislik gibi birçok farklı alanda çeşitli bakış açıları kazanmış ve kazandırmış olan; düşünce tarzının benimsendiği isimleri konuk eden bir zirve. Etkinlik 2 gün boyunca sürecek ve geniş bir kitleye hitap edecek. 

Kapsamlı etkinlik geniş bir meslek grubuna hitap ediyor ve kayıtlar farklı açılardan bakmak ve öğrenmek isteyen herkese açık. 

Herkes Tek

Tür: Konser

Yer: Moda Sahnesi Büyük Salon

Tarih: 18 Aralık 2021

Saat: 20:00

Biletler: www.mobilet.com

Herkes Tek, aslında ilk günden bu yana yeni sanatçıları ve müzik dünyasının sevilen isimlerini aynı sahnede buluşturan bir festival. Kendine Has’ın desteği ile bu yıl yeniden seyirci ile buluşuyor. 18 Aralık’ta yapılacak olan konserde toplamda 11 farklı sanatçı art arda sahne alacak. Her sanatçı, sahnede 15 dakikalık bir solo performans sergileyecek. Kendine Has, Herkes Tek etkinliğiyle ilk defa 360 derecelik bir sahne düzeniyle etkinliği gerçekleştirecek. 

Herkes Tek konserinde sahne alacak sanatçılar ise şu şekilde: Seda Erciyes, Nejat Yavaşoğulları, Mertcan Mertbilek (Palmiyeler), Melike Şahin, Mert Demir, Dilan Balkay, Dilhan Şeşen, Eren Alıcı (Evdeki Saat), Hakan Kurşun, Eftalya Yağcı ve Ercan Kutlu. Festivalin sunuculuğunu da Melikşah Altuntaş üstleniyor. 

Chromas

Tür: Konser

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 14 Aralık 2021

Saat: 21:00

Biletler: biletino.com

Türkiye’deki koro müziğinin öncülerinden olan Chromas, 2 yıl aranın ardından 2021’de yeniden Zorlu PSM’de sahneye çıkıyor. Chromas’ın kuruluş tarihi 2015, kurucusu ise Başak Doğan. Chromas’ın Latincede “renkler” anlamına geliyor ve ismine sadık kalan koronun üyeleri farklı şehirlerden, mesleklerden, geçmişlerden oluşuyor. Aynı zamanda her bir korist kendine has bir rengi temsil ediyor. Koro, bu çeşitliliği repertuarına da yansıtıyor ve folk düzenlemelerinden modern caza kadar uzanan geniş bir yelpaze sunuyor, çeşitli tarzları ve dilleri bir araya getiriyor. 

Chromas’ın üyeleri birbirinden farklı, çok sesli ve rengarenk Avrasya kültürünü benimsemiş. Beraber doğaçlama yaparken, anın müziğini sunarken, şarkı söylerken derin ve eşsiz bir huzuru da paylaşıyor. 

Chromas’ın en büyük hedeflerinden biri; yeni sahne ve müzikal deneyimlerini tasarlayıp keşfederken Türkiye’de koro müziğine duyulan ilgiyi artırmak. Günümüzde ise ülkemizi uluslararası alanda temsil etmeye devam ediyor. 


BENZER YAZILAR

Mevsiminde Güzel: Eylül Ayı Meyve ve Sebzeleri

Meyve sebze çeşitliliği bakımından en zengin aylardan biri Eylül.

Güllaç: Nasıl çıktı, Nasıl yapılır? Tarifi ve Tarihi

Güllaç neden Ramazan ayında yapılır? Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı güllaç muhallebili yapılırsa nasıl olur? İstanbul’da en iyi güllaç mekanları nerededir?


Paylaş