Milyon dolarlara satılan sanal evren arsaları, en insansı robot, Eti'nin isim değişikliği, Netflix 2022 ve 125 yılın en iyi kitapları hakkında güncel haberler.

Sanal Evren Arsaları Milyon Dolarlara Satılıyor

Sanal evrenler ya da bilinen adıyla Metaverse, uzun bir süredir teknoloji şirketlerinin yatırım yaptığı ve gelecek gördüğü bir alan. Adını Meta olarak değiştiren Facebook şirketi de geleceğini bir sanal evren olarak görüyor. Sosyal medya devinin yaptığı bu açıklamalar ardından sanal evren projelerine duyulan ilgi de artmaya başladı. 

Bunlardan biri de sanal evren projesiyle bilinen Decentraland ismindeki bir kripto para platformu. Geçtiğimiz günlerde Kanada merkezli olan bir yatırım şirketi de Decentraland'den arsa satın aldı ve 116 parselden oluşan arsa için 2.43 milyon dolar ödedi. 

The Sandbox da bilinen başka bir sanal evren platformu. Burada da Republic Realm tarafından bir yat alımı gerçekleştirildi ve şirket bu dijital yata 650 bin dolar ödedi. 

En İnsansı Robot: Ameca

Bugüne kadar geliştirilmiş olan en insansı robot, Birleşik Krallık merkezli Engineered Arts tarafından tanıtıldı. Şirket, halihazırda eğlence amacıyla insansı robotlar tasarlıyor ve geliştiriyordu. Yeni robotu olan Ameca ise gerçek bir insandan neredeyse farksız hareket ve mimiklere sahip. 

Ameca, insansı hareketlerinin yanında aynı bir insan gibi şaşırma sesi de çıkarabiliyor. Bu da, onun ses konusunda da başarılı bir şekilde insan duygularını aktarabileceğinin bir göstergesi. 

Ameca'nın yayınlanan kısa videosunda insanları şaşırtan ve tedirgin eden şey, onu robot formuyla, henüz bir insan vücut yapısına sahip değilken görmemize rağmen neredeyse bir insan olarak algılamamız. Bu noktada Engineered Arts, Ameca’nın herhangi bir yapay zeka teknolojisine sahip olmadığını açıkladı. O, temelde bir sohbet ve eğlence robotu olarak tasarlandı. Kullanıcılar onunla konuşabilir ve  yanıtlar alabilirler. 

Eti Negro Adını Değiştirdi

"Negro" ifadesi bazı dillerde siyahilere yönelik bir ırkçı söylem olarak kullanılıyor. Eti, "Bir kişinin dahi mutsuz olma ihtimalini marka ismi değişikliği için yeterli bir neden olarak görüyoruz." açıklamasıyla bu bisküvi markasının ismini "Nero" olarak değiştirdi. 

Bisküvi, eski ismini, içerisindeki yoğun kakao miktarına ithafen almıştı. Bu kelime İspanyolca'da da "siyah" rengi ifade ediyor. Fakat günümüzde bazı ülkelerde "negro" kelimesi ten rengine dayalı olarak bir ayrımcılık ifadesi yerine kullanılıyor. Kendisini insanların mutluluğuna hizmet etmeyi amaçlayan bir şirket olarak tanımlayan Eti, marka ismi değişikliği için bu kullanımları yeterli bir neden olarak görüyor. Bu sebeple Negro markası yerine İtalyanca'da siyah anlamına gelen "Nero" ismi ile devam edeceğini ve bu ismin tüm ihraç pazarında değişeceğini açıkladı. 

Konuyla ilgili yapılan kamuoyu açıklamasında şirket, bisküvinin ürün içeriği ve lezzetinde herhangi bir değişiklik olmayacağının da altını çizdi.

Netflix, 2022'de Gelecek Yeni Bilimkurgu Dizilerini Açıkladı

En çok kullanılan online izleme platformlarından biri olan Netflix, geçtiğimiz günlerde bilimkurgu ve fantezi alanında hangi yapımları 2022'de seyirciye sunacağını açıkladı. Yeni yılda Netflix'in bünyesine toplamda 18 bilimkurgu dizisi eklenecek. Bunların listesi ve eklenme tarihleri ise şu şekilde:

New York Times'a Göre Son 125 Yılın En İyi Kitapları Seçildi

NY Times, dünyanın en iyi kitaplarını seçmek üzere 25 kitabı oylamaya çıkarmıştı ve sonuçlar açıklandı. İşte son 125 yılın en iyisi seçilen 10 kitap:

1. 1984-George Orwell

2. Göremediğimiz Tüm Işıklar-Anthony Doerr

3. Sevilen-Toni Morrison

4. Madde 22-Joseph Heller

5. Çavdar Tarlasında Çocuklar-J.D Salinger

6. Charlotte'in Sevgi Ağı-E.B. White

7. Alıklar Birliği-John Kennedy Toole

8. Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği-J.R.R. Tolkien

9. İnce Bir Denge-Rohinton Mistry

10. Moskova'da Bir Beyefendi-Amor Towles

Kaynaklar

www.ntv.com.trwww.webtekno.comwww.etietieti.comshiftdelete.nethaberglobal.com.tr


BENZER YAZILAR

Versailles Sarayı'nın Hikayesi

Fransa'nın en gösterişli yapılarından Versailles Sarayı'nın hikayesi.


Paylaş