Garip Bülbül Neşet Ertaş filmi, Airbnb'nin Afgan mülteciler için sağlayacağı ücretsiz konaklama imkanı, Katar'ın FIFA 2022 Dünya Kupası için açacağı tesisler, WhatsApp'ın yeni özelliği ve Apple Car hakkında haftanın yeni haberleri.

Neşet Ertaş'ın Filmi "Garip Bülbül" Fragmanı Yayınlandı, Sosyal Medyada Kullanıcıları İkiye Böldü

Halk arasında büyük önem taşıyan usta sanatçılar için çekilen filmlere bir yenisi daha ekleniyor. Bozkırın Tezenesi unvanıyla bilinen halk ozanı Neşet Ertaş adına yapılan “Garip Bülbül: Neşet Ertaş” filmi için ilk ayrıntılar gelmeye başladı. Filmin yapımcısı; “Müslüm”, “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” ve “Ayla” eserleri ile bilinen Mustafa Uslu.

Garip Bülbül Neşet Ertaş İlk Fragmanı

Twitter’da trend listesinin başında yer alarak gündem olan Garip Bülbül: Neşet Ertaş, sosyal medyayı resmen ikiye böldü. Neşet Ertaş’ın sevenlerinin bir bölümü ve ailesi filmin çekilmesine karşıyken, geri kalan kişiler desteklemekteydi.

Açıklanan bazı bilgilere göre, Garip Bülbül: Neşet Ertaş filminin galası yaklaşık 2 bin 500 saz sanatçısının katılımı ile 25 Eylül’de Kırşehir’de gerçekleştirilecek. Filmde Neşet Ertaş’ın gençliğini Bektaş Dolu oynayacak. Almanya’dan Türkiye’ye uzanan hikayesini anlatan dönemi ise Ramazan Bağgül oynayacak.

Airbnb, Afgan Mülteciler İçin Ücretsiz Konaklama Sağlayacak

Taliban rejimi nedeniyle Afganistan’dan ayrılmak zorunda kalan yaklaşık 20.000 mülteciye dünya genelinde ücretsiz konaklama imkanı sağlamayı hedefleyen Airbnb “Afgan mültecilerin yer değiştirmesinin ve ABD’de veya başka yerler yeniden yerleştirilmesinin önemli bir insani kriz olduğu açıkça ortaya çıktı ve bu ihtiyaç karşısında topluluğumuz bir kez daha adım atmaya hazır” açıklamasını yaptı.

Airbnb ev sahiplerine çağrı yapan CEO Brian Chesky, bu durumun onların mültecileri kabul edip etmeyeceğine bağlı olduğunu belirtti. Dünya genelinde bulunan sivil toplum kuruluşları ile çalışacağını söyleyen şirket, acil ihtiyaçlara hızlı bir şekilde yardımcı olabilmek istediği için bu metot ile çalışacağını söyledi.

Katar, FIFA 2022 Dünya Kupası İçin 100’ün Üzerinde Yeni Tesis Açacak

2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar, organizasyon için 105 yeni otel ve möbleli kiralık daireler yapacağını belirtti. Organizasyon sayesinde hızla açılacak olan yeni oteller, 32.000 odadan oluşacak. Katar, bu sayede toplamda 183 mülke yer açmış olacak.

Katar Ulusal Turizm Konseyi (QNTC) genel sekreteri Akbar Al Baker ve Qatar Airways Group CEO’su ülkeye giriş yapacak konukların ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre tatil köyü, otel veya möbleli daire seçebilmeleri ve Katar’ın misafirperverliğini tüm dünyaya göstermek adına turizm seçeneklerini daha da genişletecek projeler tasarladıklarını belirtti. 

WhatsApp Sohbetleri iOS'tan Android'e Taşıma Özelliğini Duyurdu

Konuşma geçmişinin iOS'tan Android'e taşınamaması kullanıcıların uzun süredir WhatsApp uygulaması için şikayet ettiği bir konuydu. Dünya genelinde neredeyse 1,6 milyar kullanıcısı oln mesajlaşma uygulaması telefon değiştirenere büyük sorunlar çıkarıyordu.

Fakat son duyuruda WhatsApp, telefonunu değiştiren kişilerin video, sesli mesaj fotoğraflarla birlikte sohbet geçmişlerini yeni özellik sayesinde iOS işletim sisteminden Android'e aktarabileceğinin haberini verdi. Resmi internet sitesinde iOS'tan Android'e konuşma geçmişinin tamamının taşınabileceğini açıklayan WhatsApp, bu yeni özellikle birlikte milyonlarca kullanıcısının sohbetlerini ses veya görsel dosya ayrımı yapmadan iOS cihazlardan Android cihazlara kolayca taşımasına olanak sağladı. 

WhatsApp yaptığı resmi açıklamada telefon değişimi sırasında sohbetleri bir işletim sisteminden diğerine aktarmayı güvenilir bir şekilde yapmak için işletim sistemi ve cihaz üreticileriyle yoğun bir şekilde çalıştığını belitti.

Yeni Android cihazınızın kurulumu tamamlandıktan sonra sohbetlerinizi iOS cihazınızdan aktarmak için USB-C-Lightning kablosuna ihtiyacınız olacak. Böylece güvenli bir şekilde sohbetlerinizi aktarma seçeneğine sahip olacaksınız. 

Bu taşıma işlemi mesajları WhatsApp'a göndermeden gerçekleştiriliyor ve videoları, sesli mesajları ve fotoğrafları da kapsıyor. Şimdilik Android 10 veya üstü işletim sistemine sahip olan Samsung cihazlara sunulan bu özelliğin en kısa zamanda diğer Android cihazlarda da kullanılabileceği söyleniyor. 

Apple Car İçin Arizona'da Bir Araç Test Alanı Satın Alındı

Apple, geçtiğimiz aylarda yeni elektrikli otomobili Apple Car için tarih vermişti. Apple aracı prototipini 2024 yılına kadar göreceğimizi vaadeden açıklamalar yapılmıştı. Araç uzun yıllardır merak ve heyecanla bekleniyordu ve sonunda, geçtiğimiz günlerde bir gelişme yaşandı. Arizona'daki bir test alanı, Apple'a bağlı olduğu tahmin edilen bir şirket tarafından satın alındı. 

Yıllardır yalnızca adından bahsedilen haberler sayesinde bilgi alınan Apple Car, gizemini hala koruyor. Fakat bu araç için Apple'ın yaptığı yatırımlar sürekli gündemde. Apple'ın bu otomobil geliştirme konusunda ciddi olduğunun göstergeleri eski Mercedes mühendislerini bünyesinde çalıştırmaya başlaması ya da büyük otomobil imalatçıları ile yaptığı görüşmelerle sınırlı değil. 

Alınan son bilgi, Apple'a bağlı olduğu zannedilen gizemli bir şirketin Arizona'daki bir araç test alanını satın alması üzerinde yoğunlaşıyor. Asıl sahibi gizlenen Route 14 isimli bu firmanın 34 parçadan oluşan bu test alanına 125 milyon dolar ödediği biliniyor. Greenberg Traurig Hukuk Bürosu'nun yönettiği Route 14, ismini pek duyurmuş bir şirket değil.

Bu satın alma işleminin tarihi 25 Haziran 2021 ve test alanının satın alınmasını direkt Apple'a yorumlamak için kesin bir kanıt bulunmuyor. Fakat şirketin test alanını hemen kullanmayı amaçlaması ve 125 milyonu direkt peşin olarak vermesi, akıllara ilk olarak Apple'ı getiriyor. 

Kaynaklar:

https://www.uzakrota.com/katar-fifa-2022-dunya-kupasi-geri-sayiminda-100un-uzerinde-yeni-tesis-acacak/?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

https://www.uzakrota.com/airbnb-afgan-multeciler-icin-dunya-genelinde-ucretsiz-konaklama-imkani-sunmaya-hazirlaniyor/?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

http://https://shiftdelete.net/neset-ertas-filminden-fragman-geldi-sosyal-medya-ikiye-bolundu

https://www.webtekno.com/apple-car-arizona-arac-test-alan-satin-alindi-h114422.html

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/whatsapp-yeni-ozelligini-duyurdu-iostan-androide-tasima-ozelligi-geldi,YQFXTE-dnEq77ZfEJZq1XQ/882SyXrUCE2YpetCTkvdTA


BENZER YAZILAR

Hologram Teknolojisi

Günden güne kullanım alanlarını genişleterek yaşamımızda daha büyük bir yer tutmaya hazırlanan hologram teknolojisinin tarihi, teknik işleyişi ve birbirinden ilginç kullanım alanları.

Bering Boğazı ve İnsanlığın Amerika’ya İlk Yerleşimi

Amerika kıtası keşfedildiğinde uzun süredir orada yaşayan yerlilerin, çok daha eski zamana dayanan gelişi nasıl gerçekleşti?


Paylaş