Ünlü İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun kendi hayatından ögeler içeren 2021 yapımı Netflix Türkiye'de yayında olan filmi hakkında bilgiler.

Hand of God, ünlü İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun kendi hayatından ögeler içeren 2021 yapımı filmidir. Film, İtalya’nın En İyi Yabancı Dilde Film Oscar’ı için aday gösterdiği filmdir ve geçtiğimiz günlerde açıklanan kısa listede yerini bulmuştur. İlk gösterimini Venedik Film Festivali’nde yapan filmi şu anda Netflix Türkiye’den izleyebilirsiniz! 

Yönetmen: Paolo Sorrentino

Senarist: Paolo Sorrentino

Oyuncular: Filippo Scotti, Toni Servillo, Teresa Saponangelo, Luisa Ranieri, Renato Carpentieri, Marlon Joubert

Puanları: IMDB – 7.6, Rotten Tomatoes - %83, Letterboxd – 3.9

Hand of God Filmi Fragmanı

Hand of God Filminin Konusu

Film, Fabietto isimli 16 yaşındaki bir gencin 1980’lerde Napoli’de ailesiyle olan yaşamına odaklanıyor. Pek fazla arkadaşı olmayan Fabietto’nun dünyası genel olarak evdeki ailesi ve diğer aile üyelerinden oluşuyor. Hem annesi hem de babasıyla samimi bir ilişkisi olan Fabietto’nun üniversitedeki ağabeyi ise oyuncu olmak istiyor. Bir yandan teyzesiyle de yakın bir ilişki kuran Fabietto onun geçirdiği buhranlara tanıklık ediyor. Bu dönemde hem amcaları, kuzenleri, teyzeleri hem de Napoli’nin geri kalanı için Diego Maradona’nın Napoli futbol takımına gelip gelmeyeceği büyük bir tartışma konusu oluyor. Bütün şehir umutlarını Maradona’ya bağlıyor ve böylece Maradona filmin çok önemli bir noktasını oluşturuyor. Bütün bunlar sırasında Fabietto’nun ailesinin başına gelenler onu derinden etkileyerek sinemaya yönlendiriyor. 

Filmin Yönetmeni Paolo Sorrentino Kimdir? 

Paolo Sorrentino, ünlü bir İtalyan yönetmendir. Gençliğinden itibaren sinemaya ilgi duyan Sorrentino’nun senaryo kadrosunda yer aldığı ilk film Antonio Capuano’nun yönettiği Polvere di Napoli (Napoli’nin Tozu)’dur. Hand of God filminde de Sorrentino’nun gençliğinin bir yansıması olan Fabietto karakteri Antonio Capuano ile sinema ve film çekmek üzerine bir sohbet gerçekleştirir. 

Yönetmenin en öne çıkan filmleri arasında La grande bellezza (Muhteşem Güzellik) vardır. 2013 yılında gerçekleştirilen Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimini gerçekleştiren film Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dilde Film Oscar’ını kazanmıştır. Filmde Sorrentino’nun çoğunlukla birlikte çalıştığı yapımcılar ve kurgucular dışında aynı zamanda yönetmenin altı filminde yer almış Toni Servillo başrolü canlandırmıştır. Hand of God filminde ise Toni Servillo Fabietto’nun babasını oynamaktadır. 

Paolo Sorrentino ayrıca Jude Law’ın başrolünde yer aldığı The Young Pope ve The New Pope dizilerini yazıp yönetmiştir. İkincisi ilkinin devamı olan diziler hem eleştirmenler hem de seyirciler tarafından fazlasıyla beğenilmiştir. The Young Pope, Lenny Belardo isimli bir kardinalin Papa olarak seçilmesinden sonra Vatikan’da yaptığı değişiklikleri ve geçmişiyle olan hesaplaşma çabasını anlatmaktadır. İki diziyi de Blu Tv’den izleyebilirsiniz! 

Paolo Sorrentino’nun kişisel hayatına dair bilgiler genel olarak filme dair spoilerlar içermektedir. Ancak Sorrentino’nun annesi ve babasının hayatları, ailesinin yapısı, sinemaya yönelişi ve sebepleri, akıl hocası filmin ana karakteri Fabietto ile benzerlikler göstermektedir. 

Diego Maradona ve Napoli Futbol Takımı

Barcelona futbol takımında istediği performansı elde edemeyen ve bir türlü kendi rahat hissedemeyen Diego Maradona, 24 yaşındayken Napoli’ye transfer olmuştur. Kendisi Buenos Aires’te işsizliğin ve yoksulluğun yüksek olduğu bir yerde yetişen Maradona Napoli’deki halk ile bağlantı kurmuştur. Bu dönemde İtalya’nın daha kırsal üretim yapan güneyi ve daha endüstriyel üretim yapan kuzeyi arasında sürtüşmeler olmuştur ve henüz hiçbir güney futbol takımı lig şampiyonu olamamıştır. Maradona ile birlikte Napoli yükselişe geçmiştir. 1986-1987 sezonunda Napoli futbol takımı şampiyon olmuştur. Bu şampiyonluk Napoli’de büyük bir coşkuyla karşılanmıştır ve insanlar çocuklarına bile onun adını vermişlerdir. Daha sonrasında Maradona Napoli’ye yine bir şampiyonluk, ikincilikler ve kupalar kazandırmıştır. İlerleyen yıllarda özel hayatındaki çeşitli olaylar ve 1990 Dünya Kupası’nda Arjantin yarı finalde İtalya’ya karşı Napoli’de oynarken Arjantin’i kazandıran gölü atmasıyla şehirdeki popülerliği azalmıştır. Ancak, Napoli takımı ve hayranları günümüzde Diego Maradona’yı severek anmaktadırlar. 

Filmin ismi Hand of God yani Tanrı’nın Eli ise Maradona’nın 1986 Dünya Kupası’nda Arjantin milli takımında oynarken İngiltere’ye karşı elle attığı gölü açıklamak için kullandığı terimi gönderme yapmaktadır. 

Film Hakkındaki Yorumlar

Film genel olarak eleştirmenlerden pozitif yorumlar almıştır. Bazılar Paolo Sorrentino’nun bu filmiyle Fellini’ye benzetildiği yorumlara karşı gelmeye çalıştığını söylemiştir. Filmin geniş oyuncu kadrosu ve canlı, değişik karakterleri öne çıkarak övülmüştür. Fabietto’yu canlandıran genç oyuncu Filippo Scotti ise yine aynı şekilde beğenilmiştir.  Fabietto’nun anne ve babasının zaman zaman şefkat zaman zaman kızgınlık dolu ilişkilerinin yansıtılma şekli çok sevilmiştir. İzleyiciler de genel olarak filmi beğenmiştir ancak arada karakterlerin farklılığına karşı bazı negatif yorumlar da vardır. Bu seyircilerin İtalyan karakterlerin dünyasına ve onların kişiliklerine olan uzaklıklarına işaret edebilmektedir. 

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Hand_of_God_(film)

https://time.com/6129753/the-hand-of-god-review/

https://www.rogerebert.com/reviews/the-hand-of-god-movie-review-2021

https://www.goal.com/story/diegomaradonathegodofnaples/index.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Diego_Maradona#Napoli


BENZER YAZILAR

Bird Box (2018)

Vizyona gireceği anı merakla beklenen, beyazperdeye uyarlandığı ilk günden itibaren merakla izlenen ve Netflix dijitalinde en çok izlenen 2. filmin detayları.

İllüzyonu Yaşamak: The Prestige

Christopher Nolan’ın karanlık ve gizemli dünyasından; kariyerinde yükselişte olan iki sihirbazın birbirlerine değen saplantılı hayatı, kırılma noktaları ve nefret dolu rekabetin yarattığı zeka savaşları.


Paylaş