Hindistan’ın güneyindeki en güzel sahillere ev sahipliği yapan Goa’nın en güzel 3 plajı hakkındaki bilgileri sizin için derledik.

Hindistan denilince deniz-kum-güneş tatilinden ziyade kültür ve doğa gezisi gelir akıllara. Ancak Hindistan’ın güneyinde konumlanmış ve Hindistan’ın en zengin eyaleti olan Goa, akıllardaki Hindistan fotoğrafını değiştirebilir. Hindistan’ın kir ve kaosunun aksine, huzur ve dinginliğin adresi Goa Eyaleti’nin Hindistan’da olduğuna şaşıracaksınız.

Goa, 450 yıl Portekiz yönetiminde kalan ve hatta Portekiz İmparatorluğu’nun baş şehri olarak bilinen Goa, daha sonraları 68 kuşağı hippileri tarafından keşfedilmesiyle zaman içinde Hindistan’ın popüler tatil destinasyonlarından birisi haline geldi. Bugünlerde Hindistan’ın bioçeşitlilik açısından en zengin bölgelerinden birisi olan Goa, dingin atmosferi ve doğası sayesinde aynı zamanda Hindistan’ın en popüler yoga lokasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Muson iklimi görülen bu bölgeye gelmek için en uygun aylar Kasım – Şubat arası. Diğer mevsimlerde karşılaşabileceğiniz muson yağmurları canınızı sıkabilir.

Dikkat: Plajda inek var! Hinduizm dini için kutsal olan inekler, Hindistan’ın diğer bölgelerinde de olduğu gibi burada da el üstünde tutuluyor. Plajda güneşlenirken, barda biranızı yudumlarken ya da bir dükkanı gezdiğiniz sırada karşınıza çıkabilirler.

Hindistan’ın en güzel plajlarına ev sahipliği yapan Goa’nın en güzel 3 plajı olan Palolem Plajı, Agonda Plajı ve Arambol Plajı’na bir göz atalım.

1- Palolem Plajı

Bir ucunda durduğunuzda diğer ucunu görebildiğiniz bu plaj 1 kilometre uzunluğunda. Plajın tam ortasında konumlanan kocaman ışık, geceleri plajı aydınlatırken, aynı zamanda turistler için de bir işaret olmuş durumda. Çünkü ışığın konumlandığı bölge Palolem Plajı’nın merkezi. Yani plajda; bakkallar, motor kiralayabileceğiniz dükkanlar, tur acenteleri, bankamatikler gibi birçok şeyi bulabileceğiniz bölge.

Hem Hindistan’ın yorgunluğunu atmak isteyenler, hem de “Ben o kadar dinginliğe gelemem” diyenler için Goa’nın ideal plajı diyebiliriz. İster yüksek sesle partileyebilir, isterseniz sahildeki restoranlardan birinde canlı müzik eşliğinde denizin karşısında yemeğinizi yiyebilir, isterseniz de dalgaların sesi ile baş başa kalabilirsiniz.

Ayrıca Palolem Plajı’nda gün içinde yapabileceğiniz birçok aktivite de bulunmakta. Bunların başında yunus gözlemi, kano, yemek kursları, yoga dersleri ve tekne turları geliyor. Tabi ki sahilde konumlanmış birçok restoran, kafe ve bar sayesinde gün boyu deniz-kum-güneş de yapabilirsiniz.

Sahildeki deniz manzaralı bungalov otellerde diğer yerdekilere göre çok uygun fiyatlarda konaklayabiliyorsunuz. Bin bir çeşit deniz ürünü bulabileceğiniz restoranlarda denize karşı canlı müzik eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Ekvatora yakınlığı nedeniyle medcezir çok net gözlemlenebiliyor. Sabah yürüyerek geçtiğiniz yerden akşam geçmek isterseniz dizinize kadar suya girmeniz gerekebilir.

2- Agonda Plajı

Güney Goa’da bulunan Agonda Plajı, Palolem Plajı’na yalnızca 10 kilometre uzaklıkta bulunmakta. Goa’ya uçak ile ulaştıktan sonra Goa Havalimanı’ndan 1800 rupi civarına bir taksi tutarak plaja ulaşabilirsiniz.

Diğer plajlara göre Agonda Plajı ziyaretçilerine “daha az turistik” hissi veriyor ve aynı zamanda diğer plajlara kıyasla çok daha uygun ücretlere sahip. Eğer sakin, huzurlu ve dalga sesleri eşliğinde rahatlamak isterseniz bu plaj doğru bir seçim olacaktır. Uyarmalıyız ki sim kartı alacaksanız, bu plajda sadece Vodafone çekiyor.

Bu plaj aynı zamanda nesli tükenmek üzere olan ridley deniz kaplumbağalarına da ev sahipliği yapıyor. Agonda’da yapılabilecek en güzel şeylerden birisi deniz ve nehrin birleştiği bölgede, sabah erken saatlerde uyanan kuşları gözlemek. Bu etkinlik için bir tekne ayarlamanızı ve kuşları tanıyan yerli birisiyle bir tur yapmanızı tavsiye ederiz.

Gün batımında etraftaki koyları dolaşan bir tekne turu çok keyifli olabileceği gibi, plajda yatan inekler ile gün batımını izlemek de Goa’ya özel bir deneyim olabilir. Son olarak Agonda Plajı’nı çevreleyen ağaçlar, bisiklet turu ve doğa yürüyüşü için muhteşem patikalar sunuyor.

3- Arambol Plajı

Kuzey Goa’da konumlanan bu plaj Goa’nın hippi bölgesi olarak biliniyor. 1960’lı yıllarda hippiler ve gezginler tarafından keşfedilen Arambol Plajı bugün her türden insanı ağırlamakta. Bu plaja Goa Havalimanı’ndan iki yolla ulaşabilirsiniz. İlk olarak havalimanından kalkan otobüsler ile Panjim ve Mapusa’dan aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Daha kolay ama daha pahalı olan diğer yol ise havalimanından yaklaşık 1500 rupiye bir taksi ile anlaşmak.

Arambol Plajı, diğer plajlardan farklı olarak rüzgar sörfü yapma imkanı da sunmakta. Aynı zamanda plajın kuzeyinde denizin kenarında yer alan bir tatlı su gölü de bulunmakta. Bu plaj diğer plajların aksine jetski, bumper ride gibi birçok turistlik faaliyet de sunuyor. Ayrıca, gece hayatının da en canlı olduğu ve herkesin müzik zevkine hitap edecek gece kulüplerinin bulunduğu plajlardan birisi.

Kısaca Goa’da birbirinden güzel bir sürü plaj bulunmasına rağmen, plajlar atmosferleri, sundukları imkan ve aktiviteler ile birbirlerinden ayrılıyor. Sizin tercihiniz hangisi olurdu?

Kaynaklar:

https://www.birhayalinpesinde.com/goa-gezilecek-yerler-gezi-ve-seyahat-rehberi

https://www.thrillophilia.com/attractions/arambol-beach

https://wikitravel.org/en/Arambol

https://www.tripsavvy.com/agonda-beach-travel-guide-1539310

https://www.bizevdeyokuz.com/en/palolem-beach-goa/


BENZER YAZILAR

İzlanda'da Buzul Yolculuğu: Jökulsárlón ve Diamond Beach

Vatnajökül buzul tabakasından Jökulsárlón'a gelen, en son Diamond Beach'te güneşlenen buzullar.

Hayalet Mutfak

Hayalet Mutfak konsepti nedir? Bu konseptin özellikleri nelerdir?


Paylaş