Amsterdam'a çok yakın konumda bulunan, güzel sokakları, rengarenk evleri, sanat ve tasarım kokan ambiyansı ve yemyeşil kırlarıyla Volendam, Edam ve Marken ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatıyor.

Volendam

Tarihi

Kuzey Hollanda’da bulunan Volendam 22.000 nüfusa sahip sevimli bir kasaba. Aslında Volendam Edam’ın liman kasabasıyken 1357 yılında açılan kanalla Edam kendi limanına kavuşmuş. Volendam ise önce baraj olarak, sonra da doldurularak tarım alanı olarak kullanılmaya başlamış. Bu yüzden de kasaba “Doldurulmuş Liman” anlamına gelen Volendam ismini almış.

20. yüzyılın başlarında, hem Picasso hem de Renoir burada vakit geçirmiş ve Volendam sanatçıların sığınağı haline gelmiş. Nüfusun çoğunluğu Katolik inanca sahip ve tarihi mimaride bu mezhebin estetiği hakim. Volendam'ın kadın kostümü, sivri uçlu yüksek boneleriyle, Hollanda geleneksel kostümlerinin en tanınanlarından biridir ve genellikle turist kartpostallarında ve posterlerde yer alır.

Volendam’da Neler Yapabiliriz?

Volendam, eski balıkçı tekneleri ve geleneksel kıyafetleriyle tanınan, Hollanda'da popüler bir turistik kasaba. Bir sahil kasabası olduğu için yapılabilecek en güzel aktivitelerin başında deniz kenarında huzurlu bir yürüyüş geliyor.

Ana caddelerinden olan Haven Caddesi’nde sevimli hediyelik dükkanlarını, çok lezzetli deniz ürünleri yiyebileceğiniz kafeleri ve harika peynirlerin satıldığı peynir dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. Rengarenk evlerinin ve sevimli dükkanlarının önünde doyasıya fotoğraf çekilebilirsiniz. Rastgele sokaklarına girip yemyeşil kırların üzerindeki sevimli evleri görebilirsiniz.

Volendam’da birçok sevimli hediye dükkanı bulunuyor ve fiyatları Amsterdam’a göre çok daha uygun olduğu için Volendam turistler tarafından hediye almak için çok tercih ediliyor.

Volendam peyniriyle çok ünlü ve burada birçok peynir dükkanı görebilirsiniz. Peynir dükkanlarında çeşit çeşit peynirlerin tatlarına bakabilir ve üretimlerini izleyebilirsiniz.

Geleneksel kostümlerin, yağlı boya eserlerinin ve eski bir gemiden çıkarılmış kamaraların sergilendiği Volendam Müzesi'ni gezmek de Volendam’da yapılabilecek en güzel aktivitelerden.

Volendam bir sahil kasabası olduğu için deniz mahsülleri ile ünlü. Karnınız açıktığında sahilde bulunan balık restoranları ve büfeleri harika bir alternatif olacaktır.

Edam

Tarihi

Kuzey Hollanda’da bulunan Edam’da 7.380 kişi yaşıyor. Gemi yapımı ve balıkçılık faaliyetleri Edam’ı bir ticaret merkezi haline getirmiş. Peynir ticareti de Edam için önemli bir yere sahip. Peynir pazarı, 16. yüzyılda Edam ekonomisinin temel kaynağıymış ve 1526'da İmparator Charles V, Edam'a her hafta pazar kurma hakkı vermiş. 1594'te bu hak, Alkmaar Kuşatması sırasında Prens I. Willem  tarafından ebediyen verilmiş.

Edam’da Neler Yapabiliriz?

Kanalları, ikonik evleri, köprüleri ve ünlü peynir dükkanları ile Edam ziyaretçilerine kendilerini bir masalın içindeymiş gibi hissettiriyor. Sokaklarında sakince gezmek, harika evlerinin önünde fotoğraf çekilmek Edam’da yapılabilecek en güzel aktivitelerden.

Edam Müzesi’ni, Grote Kerk Kilisesi’ni ve The Edam Cheese Weigh House adlı peynir müzesini gezebilirsiniz. Edam Müzesi kasabanın ticaret merkezi olduğu 17. yüzyıl dönemini anlatıyor.

Diğer Hollanda kasabaları gibi Edam’ın da peynirleri çok ünlü. Çok leziz peynirlerin bulunduğu Edam Peynir Pazar’ını gezip, harika peynirleri deneyebilirsiniz.

Edam’da yemek için geniş bir yerel lezzet seçeneğine sahip olan De Beurs Eten & Drinken Restoran’ı tercih edebilirsiniz. Tatlı molası için ise çok lezzetli tatlıların bulunduğu Mastenbroek çok güzel bir alternatif.

Marken

Tarihi

Kuzey Hollanda eyaletindeki Waterland Belediyesi'ne bağlı bir köy olan Marken 1.770 nüfusa sahip. Marken eskiden bir adaymış. Daha sonra karayolu ile bağlanarak yarımada olmuş. Balıkçılık adanın en önemli geçim kaynaklarından birisi.

Marken’da Neler Yapabiliriz?

Marken yürürken güzelliğine hayran kalacağınız harika bir köy. Marken otobüs durağına çok yakın olan Beatrix Köprüsü’nden deniz kıyısına ulaşılan yürüyüş yolu başlıyor.

Marken’ın sokakları eşsiz güzellikte. Harika sokaklarından geçip, evlerinin ve rengarenk çiçeklerle kaplı bahçelerinin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Hollanda’nın en önemli sembollerinden biri olan “clogs” adını verdikleri tahta ayakkabıların sergilendiği Tahta Ayakkabı Fabrikası’nı gezebilirsiniz. Fabrikada geleneksel Hollanda tahta ayakkabılarının yapımını izleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Çok lezzetli ve çok çeşitli Hollanda peynirlerinin satıldığı “Cheese Shop” peynir dükkanını ziyaret edip peynir tadımı yapabilir ve satın alabilirsiniz.

Balıkçılıkla ünlü bu adada yemek olarak deniz mahsülleri servis eden minik restoranları tercih edebilirsiniz.

Kuzey Hollanda’da bulunan bu sahil kasabaları ziyaretçilerine doğasıyla, sevimli mimarisiyle ve lezzetleriyle huzur vadediyor.

Gastronomiyle ve dünyadaki peynir çeşitleriyle ilgileniyorsanız bu linkteki yazımıza da bakmak isteyebilirsiniz.

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Volendam

https://en.wikipedia.org/wiki/Marken

https://en.wikipedia.org/wiki/Edam,_Netherlands


BENZER YAZILAR

Café de Flore : Paris'in En Ünlü Kafesi

Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Albert Camus ve Picasso'nun müdavimi olduğu Paris'in tarih kokan kafesi.

Bitmeyen Kilise: La Sagrada Familia

Barselona şehrinin sembollerinden Sagrada Familia ne zaman, nasıl inşa edildi, neden yarım kaldı? Kilisenin bölümleri


Paylaş