IMDb, 2020 yılının en iyi dizilerini açıkladı. 2020 yılı bitmeden bu dizilerin konusunu ve oyuncu kadrosunu derledik.

Listeyi hazırlarken, IMDb skorunun yanı sıra izlenme oranı, verilen oy sayısı, liste başında kalma süresi ve benzeri kriterleri de göz önünde bulunduran IMDb, 2020 yılının en iyi 10 dizisini açıkladı. İşte o diziler:

10. The Crown

İzleyicilerini bir yıldır bekleten The Crown dizisi, 15 Kasım 2020’de 4.sezonuyla ekranlara geri dönmüştü. O zamandan beri de adından bahsettirmekten ve sosyal medyada gündem olmaktan vazgeçmedi. Listeye 10. sıradan giren İngiliz dizisi hakkında detaylar ise şu şekilde:

IMDb Skoru: 8.7

Rotten Tomatoes: 91%

İzlenebilecek Platform: Netflix

Bölüm Uzunluğu: ~1 saat

Konusu:

2016’da yayınlanmaya başlayan ve şu an 4. sezonunda olan dizi, İngiltere’nin Başbakanlık Konutu ve Buckingham Sarayı’nın içinde geçenlere dair bir izlenim veriyor bize. Romantik ilişkilerden, entrika ve oyunlara, İngiltere ve dünya tarihine yön veren olayların arka planını görmeye davet ediyor seyircisini. Özellikle Kraliçe II. Elizabeth’in hayatına odaklanan dizi, 20. yüzyılın ortasından itibaren süregelen olayları konu alıyor.

Başlıca Kadrosu:

Peter Morgan – Yapımcı

Claire Foy – Kraliçe II. Elizabeth

Olivia Colman – Kraliçe II. Elizabeth

Matt Smith – Edinburgh Dükü Philip

Tobias Menzies – Prens Philip, Edinburgh Dükü

Emma Corin – Prenses Diana

Gillian Anderson – Margaret Thatcher

Josh O’Connor – Prens Charles

Helena Bonham Carter – Prenses Margaret

Erin Doherty – Prenses Anne

9. The Witcher

DC filmlerinin Superman'i Henry Cavill, yine bir aksiyon yapımıyla karşımıza çıkıyor. Takipçilerinin, konusunu oyunlarından da bildiği, dört gözle beklenen bir başka Netflix dizisi olan The Witcher, listede dokuzuncu sırada yer alıyor. Polonya-Amerikan yapımı olan dizi, Aralık 2019’un sonlarında çıktığı için asıl etkilerini 2020’de gösteriyor. Şu an sadece 8 bölümden oluşan ilk sezonu dizi, ilgilileri için mutlaka izlenmesi gerekenlerden biri.

IMDb Skoru: 8.2

Rotten Tomatoes: 67%

İzlenebilecek Platform: Netflix

Bölüm Uzunluğu: ~1 saat

Konusu:

Yalnız bir canavar avcısı olan Rivialı Geralt, Prenses Ciri ve Vengerberg büyücüsü Yennefer’ın hayatlarının farklı zamanlarında geçen ve özgün kişiliklerinin oluşmasını sağlayan olaylara tanıklık etmemizi sağlıyor. Sonunda karakterleri tek bir zaman diliminde birleştirerek karakterlerin, bu canavarların ve canavar misali insanların olduğu dünyada neler yaptıklarını seyircilerine anlatıyor.

Başlıca Kadrosu:

Lauren Schmidt – Yapımcı

Henry Cavill – Rivialı Geralt

Freya Allan – Ciri

Yasen Atour – Coen

Basil Eidenbenz – Eskel

Anya Chalotra – Yennefer

Mimi Ndiweni – Fringilla

Mecia Simson – Francesca

8. Westworld

Özellikle bilim kurgu fanlarının takipçisi olduğu ve bizi bambaşka bir dünyaya götüren Amerikan yapımı Westworld, 15 Mart 2020’de piyasaya sürülen üçüncü sezonuyla yılın kendinden çok söz ettiren bir başka dizisi oldu. 

IMDb Skoru: 8.7

Rotten Tomatoes: 82%

İzlenebilecek Platform: beIN Connect, Amazon Prime

Bölüm Uzunluğu: ~1 saat

Konusu:

Eski filmlerdeki kovboy temasını, ileriye dönük distopik bir havayla buluşturan dizi, Westworld adında bir tema parkında geçiyor. Parkta, bilet alan misafirlerin etkileşime geçebileceği insan benzeri otomatonlar / robotlar bulunuyor. Misafirler, parka gelerek değişik senaryolarda istedikleri hayal dünyasında yaşama fırsatı buluyorlar fakat olaylar çok da beklenildiği gibi gitmiyor.

Başlıca Kadrosu:

Lisa Joy, Jonathan Nolan – Yapımcı

Anthony Hopkins – Dr. Robert Ford

Thandie Newton – Maeve Millay

Jeffrey Wright – Bernard Lowe

Evan Rachel Wood – Dolores Abernathy

Ed Harris – Man in Black

James Marsden – Teddy Flood

Tessa Thompson – Charlotte Hale

Luke Hemsworth – Ashley Stubbs

7. The Umbrella Academy

2009 dizisi Misfits'le tanıdığımız Robert Sheehan, yine bir süper kahraman dizisiyle geri dönüyor! Hem de Elliot Page, Tom Hopper gibi isimlerle birlikte... Gerard Way'in çizgi romanlarının diziye uyarlanmasıyla tanıştığımız, macera ve komediyi bir araya getiren Amerikan dizisi Umbrella Academy, Temmuz ayında Netflix'e dönüş yapmıştı. Müzik seçimleriyle de ön plana çıkan dizi, süper kahramanları sevenler için kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında.

IMDb Skoru: 8.0

Rotten Tomatoes: 82%

İzlenebilecek Platform: Netflix

Bölüm Uzunluğu: ~1 saat

Konusu:

Dizi, Ekim 1989’da aynı günde, açıklanamaz bir şekilde, bir gün önce hamilelikten eser olmayan rastgele annelerden dünyaya gelen 42 bebeği konu alıyor. Bu bebeklerden 7 tanesi, milyarder Reginald Hargreeves tarafından evlat ediniliyor. Bay Hargreeves, Umbrella Academi’yi kurarak bu çocukları ileride dünyayı kurtaracak süper kahramanlar olarak yetiştirmeye başlıyor fakat her şey plana göre gitmiyor.

Başlıca Kadro:

Steve Blackman, Jeremy Slater – Yapımcı

Elliot Page – Vanya Hargreeves

Tom Hopper – Luther Hargreeves

David Castaneda – Diego Hargreeves

Emmy Raver-Lampman – Allison Hargreeves

Robert Sheehan – Klaus Hargreeves

Aidan Gallagher – 5 Numara

Justin H. Min – Ben Hargreeves

Colm Feore – Reginald Hargreeves

6. The Queen’s Gambit

Ekim ayında gösterime girmesine rağmen, hem oyunculuklarıyla hem senaryosuyla ve çekimleriyle 2020'ye damgasını vuran Amerikan yapımı Queen's Gambit dizisi, piyasaya girdiği gibi her yaştan izleyicinin favorilerinden biri oldu bile. İzleyicilerin hem duygularına hem zekasına hitap eden satranç dizisi, listede 6. sırada yer alıyor.

IMDb Skoru: 8.7

Rotten Tomatoes: 99%

İzlenebilecek Platform: Netflix

Bölüm Uzunluğu: ~1 saat

Konusu:

Walter Tewis’in kitabından uyarlanan dizi, Beth Harmon’ın yaşadıklarını ve zekasının bedelini konu alıyor. 9 yaşında sıradan ve sessiz bir kız gibi görünen Beth Harmon’ın hayatı, satranç oynamaya başlamasıyla değişiveriyor. 16 yaşında US şampiyonasına katılan Beth için, yeteneği geliştikçe beraberinde gelen riskler ve kazançlar da artıyor.

Başlıca Kadro:

Scott Frank, Allan Scott – Yapımcı

Anya Taylor-Joy – Beth Harmon

Chloe Pirrie – Alice Harmon

Bill Camp – Mr. Shaibel

Marcin Dorocinski – Vasily Borgov

Marielle Heller – Alma Wheatley

Thomas Brodie-Sangster – Benny Watts

5. The Mandalorian

Resimlerini görür görmez hepimizin gönlünü fetheden Baby Yoda'yı görmek isteyenler buraya! Lucas Film, Star Wars fanlarının özlemini gidermek için yeni bir kahraman sunuyor bize. 2. sezonuyla Kasım 2020’de Disney+'a dönüş yapan Amerikan yapımı The Mandalorian, hem aksiyon dolu sahneleriyle hem karakterleriyle Star Wars severlerin kalbini yeniden çalıyor.

IMDb Skoru: 8.7

Rotten Tomatoes: 92%

İzlenebilecek Platform: Torrent

Bölüm Uzunluğu: ~40 dk.

Konusu:

Jango ve Boba Fett’ten sonra Star Wars evrenindeki yeni savaşçı, Mandalorian oluyor. Dizi, Grogu adındaki "çocuğu" kurtarmak için tutulan ödül avcımız Mandalorian ve akabinde aldığı kararları anlatıyor. İmparatorluğun düşüşünden sonraki bir zaman diliminde geçen dizi, galaksinin açıklarında yalnız savaşçımızın başından geçenleri konu alıyor. 

Başlıca Kadro:

Jon Favreau – Yapımcı

Pedro Pascal – Mandalorian

Gina Carano – Cara Dune

Giancarlo Esposito – Moff Gideon

Carl Weathers – Greef Karga

Temuera Morrison – Boba Fett

4. Ozark

Tahmin edilemez hikaye akışıyla, kompleksliğiyle, dramıyla, heyecanıyla, aradığınız gerilim Ozark; çünkü bütün dizi boyunca sizi ekrana kitlenmiş şekilde tutacak! Belki listenin diğer üyeleri kadar popüler olmasa da en az onlar kadar kaliteli olan Amerikan yapımı Ozark, 3. sezonuyla Mart 2020’de Netflix’e geri dönüş yapmıştı. Listeye 4. sıradan giriş yapan dizi, gerilim severler için kesinlikle tavsiyemiz.

IMDb Skoru: 8.4

Rotten Tomatoes: 81%

İzlenebilecek Platform: Netflix

Bölüm Uzunluğu: ~ 1 saat

Konusu:

Dizi, anne Wendy, baba Marty ve ergenlik yaşındaki çocukları Charlotte ve Jonah’dan oluşan Byrde ailesini konu alıyor. Marty, bir finansal danışman fakat aynı zamanda Meksika’daki en büyük uyuşturucu kartellerinden biri için para kaçakçılığı da yapıyor. İşler ters gitmeye başlayınca, aile de işin içine karışıyor ve Marty ailesini Missouri Ozarklarının yeri olan bir nehir kasabasına taşımak zorunda kalıyor. Fakat olaylar ailenin buraya taşınmasıyla son bulmuyor.

Başlıca Kadro:

Bill Dubuque, Mark Williams – Yapımcı

Jason Bateman – Martin Marty Byrde

Laura Linney – Wendy Byrde

Sofia Hublitz – Charlotte Byrde

Skylar Gaertner – Jonah Byrde

Julia Garner – Ruth Langmore

Lisa Emery – Darlene Snell

3. Dark

Sosyal medyada uzun süre üzerine tartışılan ve çoğu izleyicisi tarafından bir başyapıt olarak değerlendirilen gizemli Alman dizisi Dark, hikaye anlatımıyla ve ters köşeleriyle izleyenleri ekrana bağlıyor. İzledikten sonra sadece oturup kendinizi "Ne oldu şimdi?" derken bulacağınız, süprizlerle dolu Dark dizisini izleyenlere spoiler vermeden verebileceğimiz tek tavsiye, karakter isimlerini akıllarında iyi tutmaları...

IMDb Skoru: 8.8

Rotten Tomatoes: 95%

İzlenebilecek Platform: Netflix

Bölüm Uzunluğu: 45 dk. – 1 Saat

Konusu:

Bir Alman kasabasında geçen dizi, iki küçük çocuğun kaybolmasıyla başlıyor. Kasabanın gizemli olaylarını ve dört aile arasındaki çarpık ve iki yüzlü ilişkileri açığa çıkaran bu kaybolma olayı, aynı kasabada 1986’da geçen olaylara da bağlanarak gizemli bir yolculuğa çıkarıyor izleyenleri.

Başlıca Kadrosu:

Baran bo Odar, Jantje Friese – Yapımcı

Louis Hofmann - Jonas Kahnwald

Karoline Eichhorn - Charlotte Doppler

Lisa Vicari - Martha Nielsen

Maja Schöne - Hannah Kahnwald  

Stephan Kampwirth -  Peter Doppler

Jördis Triebel - Katharina Nielsen

Andreas Pietschmann - The Stranger

Paul Lux - Bartosz Tiedemann

Moritz Jahn -  Magnus Nielsen

Christian Hutcherson - Magnus Nielson

2. La Casa De Papel

Kendimizi suçluların yerine koyup onlarla empati yapmamızı sağlayan, soluğumuzu tutup izlediğimiz İspanyol dizisi La Casa de Papel, Nisan 2020’de yayınlanan 4. sezonuyla yine uzun bir süre gündemde kalarak listemizin de 2. sırasına oturuyor.

IMDb Skoru: 8.4

Rotten Tomatoes: 93%

İzlenebilecek Platform: Netflix

Bölüm Uzunluğu: ~ 40 dk.

Konusu:

Hiç de sıradan olmayan ve tamamen farklı kişiliklerde karakterlerden oluşan bir grup soyguncuyu konu alıyor dizi. Grubun, 2,4 milyar Euro kaçırarak İspanya tarihindeki en büyük soyguna yeltenişlerini, arkasındaki dehayı ve soygun esnasında gelişenleri anlatılıyor.

Başlıca Kadro:

Alex Pina – Yapımcı

Ursula Corbero – Tokyo

Alvaro Morte – Profesör

Itziar Ituno – Raquel Murillo

Pedro Alonso – Berlin

Miguel Herran – Rio

Jaime Lorente – Denver

Esther Acebo - Monica Gaztambide

Enrique Arce – Arturo Roman

Darko Peric – Helsinki

Alba Flores – Nairobi

Paco Tous – Moskova

Hovik Keuchkerian – Bogota

Rodrigo de la Serna – Palermo

1. The Boys

Ve işte IMDb’ye göre 2020'nin en iyi dizisi olan Amerikan yapımı the Boys! Kara mizahı ve distopik elementleri harmanlayan dizi, süper kahraman dizilerine yeni bir soluk getiriyor. Kimlerin iyi kimlerin kötü adamlar olduğu konusunda sizi arada bırakan, aksiyon olduğu kadar komedi de içeren dizi, daha ilk bölümünden yakalıyor izleyenleri. 4 Eylül’de ikinci sezonuyla ekrana geri dönen dizi, televizyon ekranlarında en çok izlenen süper kahraman dizisi oluyor. Lord of the Rings, Star Trek gibi filmlerde rol alan Karl Urban; Gossip Girl'ün Nate'i Chase Crawford ve House of Card'dan tanıdığımız Dominique McElligott gibi isimleri buluşturan yapım, kesinlikle izlenmeye değer.

IMDb Skoru: 8.7

Rotten Tomatoes: 90%

İzlenebilecek Platform: Amazon Prime

Bölüm Uzunluğu: ~ 1 saat

Konusu:

Süper güçleri olanların kahraman olarak görüldüğü bir evrende geçen The Boys, bu kahramanların Vought International adında bir kurum tarafından sahip olunduğu ve agresif bir şekilde pazarlanıp üzerlerinden para kazanıldığı bir zamanı anlatıyor. Karakterlerimizin çoğu, kahraman "kişiliklerinin" dışında, kibirli ve yozlaşmış bir halde. Dizi, çoğunlukla iki gruba odaklanıyor: Yozlaşmış kahramanları kontrol altında tutmak isteyen kanun kaçağı grubu, the Titular Boys ve Vought International’ın ana kahraman takımı, the Seven. İki grup arasındaki çekişme hem komik hem de sürükleyici bir yapımın ortaya çıkmasını sağlıyor.

Başlıca Kadro:

Eric Kripke – Yapımcı

Karl Urban - Billy Butcher

Jack Quaid - Hughie Campbell

Antony Starr - Homelander

Erin Moriarty - Annie January

Dominique McElligott - Queen Maeve

Jessie T. Usher - A-Train

Laz Alonso - Mother's Milk

Chace Crawford - The Deep

Tomer Capon - Frenchie

Karen Fukuhara -  Kimiko Miyashiro

Nathan Mitchell - Black Noir

Kaynaklar:

https://www.businesswire.com/news/home/20201208005088/en/IMDb-Announces-Top-10-TV-Series-of-2020


BENZER YAZILAR

Camdaki Kız Dizisi ve Kitabı

Son dönemin en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Gülseren Budayıcıoğlu'nun aynı isimli kitabından uyarlanan ''Camdaki Kız'' adlı dizisinin ön incelemesi ve kitap hakkındaki bilgiler.

The Lost Daughter: Bencilce Bir Hayat, Onarılamaz Hatalara Gebedir

Maggie Gylenhall’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2021’de Netflix’te yayınlanan The Lost Daughter filmi hakkında bilgiler ve yorumlar.


Paylaş