İstanbul’un renkleri, İstanbul’un sesleri 50 yıldır festivalde buluşuyor.

İstanbul Müzik Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) ilk festivali. 2022’de 50. yaşını kutluyor. 6-24 Haziran tarihleri arasında Borusan Holding sponsorluğunda gerçekleştirilecek festival, “İstanbul” teması altında müzikseverlere zengin bir program sunmaya hazırlanıyor.

İstanbul Müzik Festivali Hakkında Bilgiler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Borusan Holding sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 50. İstanbul Müzik Festivali, 50. kez müzikseverlerle buluşacak.

İstanbul Müzik Festivali Ne zaman?

2022 İstanbul Müzik Festivali 6-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

50. İstanbul Müzik Festivali, “İstanbul” temasıyla üç hafta boyunca 12 farklı mekânda Türkiye ve yurtdışından 65’in üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

Festivalde Neler Var?

İstanbul Müzik Festivali, şef ve besteci Tan Dun ile şef ve piyanist Thomas Adès’e verdiği eser siparişlerinin Türkiye prömiyerlerine ev sahipliği yapacak.

Deutches Symphonie Orchester Berlin, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası gibi önemli topluluklar ve Anna Prohaska, Gautier Capuçon, Alice Sara Ott gibi yıldız solistler de festivalin konukları arasında yer alacak.

50. İstanbul Müzik Festivali Nerede?

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) uzun yıllar sonra ilk defa 50. yılında yeniden festival mekânları arasında yer alacak. İstanbul Müzik Festivali kapsamında hafta sonları İstanbul’un farklı park ve mekânlarında ücretsiz hafta sonu konserlerinin yanı sıra İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirilen Müzikli Bir Hafta Sonu etkinlikleri ile çocuklara ve gençlere yönelik atölyeler de düzenlenecek.

Farklı disiplinlerden isimlerin katıldığı, festivalin klasikleşen Konsere Doğru Konuşmaları bu yıl da devam edecek.

Festival konserleri bu yıl İstanbul’un farklı ilçelerinde yer alan mekânlarda gerçekleşecek.

Festival Biletleri

50. İstanbul Müzik Festivali biletleri, 20 yıldır İKSV’nin tüm çalışmalarını destekleyen Lale Kart üyeleri için 4 Mart’ta başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından, 11 Mart Cuma günü 10.30’dan itibaren, passo.com.tr internet sitesi üzerinden ve İKSV ana gişeden genel satışa sunulacak.

Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında, her konser için belirli sayıda öğrenci bileti ise 10 TL’den satışa çıkacak. Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Müzik Festivali konserlerini ücretsiz olarak izleyebilecek.

İstanbul Müzik Festivali Ödülleri

50. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Onur Ödülü, besteci ve eğitimci Prof. Özkan Manav’a; Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise dünyaca ünlü şef ve besteci Tan Dun’a sunulacak.

Eserleri ulusal ve uluslararası arenada birçok sanatçı ve topluluk tarafından seslendirilen, üretimleriyle Türkiye çağdaş müziğine katkılarda bulunan, 1999 yılından bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ders veren besteci ve eğitimci Prof. Özkan Manav’a ödülü, festivalin 6 Haziran akşamı düzenlenecek Açılış Töreni’nde sunulacak.

Tan Dun’a ise ödülü 22 Haziran’da AKM’de gerçekleşecek konser öncesinde takdim edilecek.

Tan Dun ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası festivalde buluşuyor

Çağdaş klasik müziğin önde gelen isimlerinden, Doğu ve Batı geleneklerinin sınırlarını aşan yaratıcı repertuvarıyla aralarında Grammy ve Oscar’ın (Kaplan ve Ejderha-Crouching Tiger Hidden Dragon) da bulunduğu pek çok prestijli ödülün sahibi olan Tan Dun bir Türkiye prömiyeriyle festivale konuk olacak.

Bestecinin Mayıs 2021’de kemancı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov ve New Century Oda Orkestrası’nın dünya prömiyerini gerçekleştirdiği, İstanbul Müzik Festivali ile Borusan Sanat’ın ortak siparişçileri arasında olduğu eseri İkili Konçerto, Türkiye’de ilk kez seslendirilecek.

Daniel Hope ve Alexey Botvinov’un bu kez Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’yla birlikte yer alacağı konser, Borusan Holding’in destekleriyle gerçekleştirilecek.

Fazıl Say, ona 2013’te ECHO Klassik Ödülü’nü getiren ünlü ilk senfonisi İstanbul ile festivale konuk oluyor. 7 ayrı bölümden oluşan ve her biri farklı konu başlıkları altında İstanbul’un değişik bir yönünü anlatan İstanbul Senfonisi; her biri kendi sazlarının virtüözleri olan Aykut Köselerli, Burcu Karadağ ve Hakan Göngör’ün solist olarak yer alacağı konserde başarılı genç şeflerimizden Can Okan yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilecek.

Fazıl Say, Nejat Eczacıbaşı’na adadığı yeni eseriyle festivalde

Konserde Say’ın ayrıca 8 bölümden oluşan ve her bölümü ayrı bir Türk aydınına adanan piyano ve flüt için son eseri Portreler’den İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın kurucusu, Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı’nı andığı bölümü de yer alacak. Konser 7 Haziran’da AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda düzenlenecek.

Konserde Say’ın ayrıca 8 bölümden oluşan ve her bölümü ayrı bir Türk aydınına adanan piyano ve flüt için son eseri Portreler’den İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın kurucusu, Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı’nı andığı bölümü de yer alacak. Konser 7 Haziran’da AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda düzenlenecek.

Festivalin temasından ilhamla: İstanbul Semt Şarkıları

Programında İstanbul’a dair özel eserlerin yer aldığı “Ey Güzel İstanbul, Benim Sevgili Yârim” İstanbul Semt Şarkıları başlıklı konserin programında ise Lavtacı Hristo Ağa, Yesari Asım Arsoy, Refik Fersan ve Münir Nurettin Selçuk gibi bestecilerin İstanbul’un semtlerini müzikle tasvir ettiği eserleri var.

Dilek Türkan ve İbrahim Suat Erbay’ın sesleri ve Derya Türkan, Özata Ayan, Mete Aslan, Volkan Erten, Serdar Bişiren ve Devrim Ekiz’in enstrümanlarının buluşacağı bu konser festival izleyicisine Boğaz’a nazır bir yaz akşamında, İstanbul’un seslerini sunacak. Konser, 13 Haziran’da Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta gerçekleştirilecek.

50. İstanbul Müzik Festivali Programı 

Açılış Konseri: Tekfen Filarmoni Orkestrası & Kirill Gerstein
6 Haziran Pazartesi 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Fazıl Say “İstanbul Senfonisi”

7 Haziran Salı 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Festival Buluşması: Borusan Quartet & Xavier De Maistre

8 Haziran Çarşamba 20.00, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Deutsches Symphonie-Orchester Berlin & Anna Prohaska

9 Haziran Perşembe 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Fındıkkıran ve Ben “Çocuklar İçin Masalsı Bir Konser”

11 Haziran Cumartesi 11.00, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası & Gautier Capuçon

12 Haziran Pazar 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

“Ey Güzel İstanbul, Benim Sevgili Yârim” İstanbul Semt Şarkıları

13 Haziran Pazartesi 20.00, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

Amsterdam Sinfonietta & Valentina Lisitsa

14 Haziran Salı 20.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Yıldızlarla Bir Kutlama Akşamı: Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası

15 Haziran Çarşamba 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Echoes of Life - “Yaşamdan Yansımalar” Alice Sara Ott

16 Haziran Perşembe 21.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Kinan Azmeh Cityband

17 Haziran Cuma 20.00, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Müzik Rotası

19 Haziran Pazar 12.00 / 13.00, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Bahariye Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Moda Meryem Ana-Asompsiyon Kilisesi

Yıldızlarla Oda Müziği: Miloš & Ottensamer

19 Haziran Pazar 21.00, Harbiye Saint Esprit Katedrali

Mare Nostrum

20 Haziran Pazartesi 21.00, Fransız Sarayı

Il Pomo d’Oro & Jakub Jósef Orliński “Aşkın Yüzleri”

21 Haziran Salı 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

“Bir Prömiyer: Tan Dun & Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası”

22 Haziran Çarşamba 20.00, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu

Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu

23 Haziran Perşembe 20.00, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

“Rameau À La Turque” Musica Sequenza
24 Haziran Pazar 21.00, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Ayrıntılı bilgi: https://muzik.iksv.org/


BENZER YAZILAR

Avrupa'da Küçük Bir Prenslik: Lihtenştayn

Avrupa'nın en küçük 4. ülkesi Lihtenştay'ın ilginç tarihi ve kültürü

Almanya'nın Yeniden Doğan Sanat Şehri: Dresden

Saksonya eyaletinin başkenti, sanat ve kültür şehirlerinden, Protestanlığın doğum yeri Dresden ve tarihi


Paylaş