Bu yazımızda büyüleyici kuzey ışıkları ile tanınan İzlanda'nın muhteşem doğa harikaları barındıran Snæfellsjökull Milli Parkı'nı inceledik.

İzlanda'nın Snæfellsnes yarımadasındaki 170 metrekarelik bir bölgeyi kaplayan Snæfellsjökull Milli Parkı, 28 Haziran 2001'de kurulmuş. Parkın ana sembolü olan aktif Snæfellsjökull Volkanı bölgenin jeolojik yapısına şekil vermiş durumda. En son yaklaşık 1700 yıl önce patlayan bu volkan sebebiyle bölgede lav yatakları, lav mağaraları, siyah kumlu plajlar ve basalt falezler bulunuyor. 

Snæfellsjökull Milli Parkı Jeolojik Oluşumlar

Lóndrangar Basalt Falezleri 

Milli parkın suyla buluştuğu yerde görebileceğimiz bu kaya formasyonları, deniz dalgalarıyla aşınan bir volkanik kraterin kalıntılarından oluşuyor. Bu görüntüsü sebebiyle "the rocky castle" (kayalık kalesi) adını da almış.

Halk efsanelerine göre bu bölgede elflerin yaşadığına inanılıyor, dolayısıyla halk bu bölgenin elflere ait olduğunu düşünüp bu tepeye tırmanmaktan çekiniyor.

Bu falezlerde martıların ve kutup fırtına kuşu olarak bilinen fulmarların yuvaları da bulunuyor. 

Vatnshellir Mağarası

İzlanda'nın en eski lava tüplerinden olduğuna inanılan Vatnshellir Mağarası'nın yaklaşık 8000 yıl önce gerçekleşen bir volkanik patlama sonucunda oluştuğu düşünülüyor.

Patlama sonucunda ortaya çıkan lavın içerdiği mineraller hala görülebilir durumda. Mağaranın içerisindeki kayalar canlı renkli. Kırmızı renk demir birikintilerini, sarı renk kükürdü ve yeşil renk ise bakırı temsil ediyor.

Yaklaşık 200 metre uzunluğunda ve en derin noktası 35 metrede bulunan bu mağara, mağaracılık sporu için oldukça gözde bir merkez. Sadece yaz aylarında hizmet veren rehberli turlara katılmanız mümkün.

Snæfellsjökull Volkanı

İzlanda'nın en ünlü volkanlarından biri olan Snæfellsjökull, günümüzde hala aktif durumdadır. En son yaklaşık 2000 yıl önce patlamasına rağmen bir daha ne zaman harekete geçeceğine dair bir bilgi mevcut değildir.

Kimi uzmanlara göre dünyanın yedi çakrasından (ruhsal veye enerji merkezleri) biri olan Snæfellsjökull volkanının manyetik özelliklere sahip olmasından ötürü kimi ziyaretçilerin uykusuzluk çekmesine neden olduğu söyleniyor. 

Ününü Jules Verne'in Dünya'nın Merkezi'ne Yolculuk romanından alan bu volkanın bilim insanları tarafından yaklaşık 17.000 yıllık olduğu düşünülüyor. 

Snæfellsjökull Milli Parkı Plajları

Djúpalónssandur Plajı

Siyah kumları ile ünlü olan Djúpalónssandur plajı, milli parkın en gözde bölgelerinden biri. Bir zamanlar bir balıkçı köyüne ev sahipliği yaptığı bilinen bölge Búðir ve Hellnar gibi limanlara da ev sahipliği yapıyor.

Bu bölgede 1948 yılında İzlanda denizlerinin ağır koşullarına dayanamayıp karaya vuran İngiliz balıkçı teknesi Epine GY 7'nin kalıntıları, hayatını kaybedenlerin anısına sergilenmektedir.

Aşırı büyük dalgaları (sneaker wave, rogue wave) nedeniyle ziyaretçiler devamlı uyarılmaktadır. Bu dalgalar aniden sahilin iç kesimlerine ulaşıp bölgede bulunanları içine çekme özelliğine sahiptir. 

Djúpalónsperlur veya "derin lagünün incileri" olarak bilinen sahili oluşturan çakıl taşları büyüleyici görüntüleriyle taş koleksiyoncularına çekici gelebilir, ancak bu taşlar yasalarla korunmaktadır ve ziyaretçiler tarafından bölgeden çıkarılmaları kesinlikle yasak.

Skarðsvík Plajı

Skarðsvík, İzlanda'daki siyah kumlu plajların çoğunun aksine altın kumu, turkuvaz renkli suyu ile Akdeniz kıyı şeridini andırıyor. Etrafındaki siyah renkli volkanik oluşumlar ise ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. 

Bu plajda da tehlikeli dalga uyarısı bulunmakta. Bu tehlikeden ötürü, ziyaretçilerin bölgeyi düşük gelgit döneminde ziyaret edilmesi öneriliyor.

Dünya'nın sayılı bölgesinde tanık olabileceğiniz birbirinden muhteşem doğa harikaları, Snæfellsjökull Milli Parkı'nda bir araya gelmiş durumda. Lav alanı, ülkedeki en güzel bitki örtüsünü barındırıyor ve İzlanda'da bulunan 16 tür eğrelti otundan 11'i dahil olmak üzere yaklaşık 130 bitki türüne barınak sağlıyor. Kuşların uğrak yeri olarak da bilinen bu bölgede, genellikle deniz kuşları yuva yapmakta. Bu kuşlar arasında çeşitli martılar, tepeli karabataklar ve ustura gagalı alklar bulunmaktadır. 

Jules Verne'in Dünya'nın Merkezine Yolculuk ve Halldór Laxness'in Buzulun Altında oyununa konu olan bu doğa harikasına tanık olmak, ziyaretçiler için adeta başka bir dünyayı keşfetmek gibi olacaktır. 

Linkler:

https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/londrangar

https://www.west.is/en/inspiration/places/nature/londrangar-basalt-cliffs

https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/vatnshellir-cave

https://visiticeland.com/article/snaefellsjokull-national-park

https://www.bookmundi.com/t/snfellsjkull-volcano-all-you-need-to-know

https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/djupalonssandur

https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/skardsvik-beach

https://www.extremeiceland.is/en/attractions/snaefellsjokull-national-park

https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/snaefellsjoekull-national-park

 

 

 

 

 


BENZER YAZILAR

Dünya Mutfaklarından Farklı Tatlılar 

İspanyol, Fransız, İtalyan ve Türk Mutfağının en bilinen tatlıları. 

Squid Game Dalgona Şekeri Nedir? Nasıl Yapılır?

Netflix'te yayınlanan Squid Game dizisiyle ünlenen Dalgona Şekeri'nin tarihi, tarifi ve oyunu hakkında merak edilenler.


Paylaş