Kırmızı Oda dizisinin oyuncuları kimlerdir, konusu nedir? Yazarı ve diziye ilham veren kitap Madalyonun İçi hakkında bilgiler.

Kırmızı Oda Dizisinin Konusu Nedir?

Psikiyatrist ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu'nun psikiyatri kliniğinde yaşanmış hikayelerden yola çıkarak uyarlarlanmış bir dizidir. Dizinin başrol oyuncusu Binnur Kaya, kendi kliniğine sahip bir psikiyatristi canlandırıyor. Klinikteki doktorlar ve onlara muayene olmak için gelen hastaların hayatlarını da ele alan dizi, birçok hayat hikayesinin altındaki üzüntülerini ve acılarını her hafta izleyici ile buluşturuyor. İzleyicilerin birçoğu ''Kırmızı Oda''nın kapalı kapıları ardında kendinden bir şeyler bulacak. Tedavi olmak için kliniğe gelen hastalar, kimseye anlatamadıkları dertlerini ve sırlarını kısaca hikayelerini dile getirecekler.

Kırmızı Oda hangi kanalda, hangi günler yayınlanıyor?

Dizi her cuma akşamı TV8 ekranlarında izleyici ile buluşuyor. İzleyen hemen hemen herkesin anlatılan hikayelerden yola çıkarak kendi geçmişleri ve bugünlerine dair hesaplaşmalar yapabileceği bir dizi. 

Kırmızı Oda Hangi Eserden Uyarlanmıştır? 

Dizi OGM Pictures imzalı olup, yönetmen koltuğunda Cem Karcı'nın olduğu, Banu Kiremitçi Bozkurt'un da senaryosunda görev aldığı, Psikiyatrist ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu'nun ''Madalyonun İçi'' adlı kitabından uyarlanmıştır. Kitapta anlatılanlar gerçek yaşam öykülerine dayanır.

Eserle Dizi Arasında Benzer ve Ayrı Noktalar Nelerdir?

Önceki başlıklarımızda ele aldığımız gibi diziye ilham veren kitap ''Madalyonun İçi'' dir. Kitap tam anlamıyla dizide anlatılan hikayelerin kaynağını oluşturmaktadır. Kitapta anlatılan hikayelerin dizide de yer aldığı görülür. 

Dizideki ''Alya'' karakteri de dahil, pek çok farklı hikayenin işlendiği bilinmektedir.

Gülseren Budayıcıoğlu Kırmızı Oda ve Madalyon Psikiyatri Merkezi

Kitabın yazarı olan psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu, 2005 senesinde en büyük hayali olan kendi kliniğini açma hayalini, Sağlık Bakanlığı'ndan aldığı onay doğrultusunda, Ankara'daki ruhsaltı ilk özel psikiyatri merkezi olan Madalyon Psikiyatri Merkezi'ni açarak gerçekleştirdi.

Burada kendisi gibi oldukça başarılı doktorlarla çalışma fırsatı buldu. Ülkemizdeki ilk ve tek psikiyatri merkezi olma özelliğini taşıyan bu merkez, hemen hemen her kesimden insanın başvurabileceği bir konumda olduğu için kısa zamanda önemli bir yer haline gelmiştir. Tüm bunlar kitabın ve dizinin gerçek hayattan bire bir yansıması gibidir.

Kırmızı Oda Jenerik

Kırmızı Oda Oyuncuları Kimlerdir, Rolleri 

Dizinin oyuncu kadrosunda Başrol'de Doktor Hanım Binnur Kaya olmak üzere, Tülin Özen, Burak Sevinç ve Meriç Aral yer almaktadır. Tülin Özer Doktor Piraye'yi, Burak Sevinç de Doktor Deniz'i ve Meriç Aral da Doktor Ayşe'yi canlandırmaktadır. Dizide ilk olarak Melisa Sözen, Salih Bademci, Evrim Alasya, Hande Doğandemir ve Celil Nalçakan konuk oyuncu kadrosunda bulunmuşlardı.

Şimdiki bölümlerde ise Sezin Akbaşoğulları, Elif Ceren Balıkçı, Sema Keçik, Aslıhan Gürbüz, Bülent Seyran ve Feyyaz Şerifoğlu adlı isimler kadroda yer almaktalar.

Kırmızı Oda Dizisinin Öne Çıkan Yönleri Nelerdir? 

Son yıllarda televizyondan dijital mecralara doğru yoğun bir geçiş süreci yaşanınca, insanlar TV' de izleyecek kaliteli ve güzel dizilere rastlayamadıkları şikayetlerini sıklıkla dile getirmeye başladılar. Tam da geçtiğimiz aylarda seyircinin tekrardan televizyon karşısına geçmesini sağlayan ''Kırmızı Oda'' ekranlara geldi.

Kırmızı oda ilk ne zaman yayınlandı?

4 Eylül 2020 tarihinde ilk kez yayınlanan dizinin yeni bölümleri çekilmeye devam etmektedir. Dizinin ortalama süresi 2-2.30 saattir. Jeneriği ilk olarak Acunn.com'un orjinal Youtube kanalından yayınlanmıştır. Fragman yaklaşık 156 bin kişi tarafından izlenmiştir.

Dizinin yönetmeni daha önce ''Hercai'' ve ''Her şey Seninle Güzel'' adlı yapımların da yönetmenliğini yapmış Cem Karcı'dır. Senarist koltuğunda ise Tuna Kiremitçi'nin kız kardeşi ''Banu Kiremitçi Bozkurt'' yer almaktadır. Ayrıca OMG Pictures adlı yapım şirketi ile çalışmaları, dizinin müziklerinin Fırat Yükselir tarafından bestelenmesi de diziyi kaliteli kılan diğer etkenlerdir. 

Ancak en önemli etken ise elbette oyuncu kadrosudur. Daha önce birçok yapımda yer almış, tiyatro kökenli usta başrol oyuncularının hikayeyi sadece oynamayıp bir yandan seyirciye de aktarabiliyor olması dizinin ses getirmesinde önemli bir etkendir. Bir diğer öne çıkan özelliği ise, yaşanmış hayat hikayelerinden uyarlanmış olması yani olayların ve karakterlerin bizden biriymişçesine izleyiciye sunulmasıdır. Eğer Dram ağırlıklı yapımlar seviyorsanız bu dizi tam da size göre.

Kırmızı Oda 1. Bölüm

Genel Bir Çerçeveyle Kırmızı Oda İzleyenlerin Yorumları 

Dizide izleyici yorumlarını genel hatlarıyla okuyup inceleyecek olursak, İzleyicilerin birçok bölümde anlatılan hikayelerde kendi yaşamlarından bir şeyler buldukları, uzun zaman sonra TV izlemelerini sağlayan kaliteli bir yapım olduğu, ancak Binnur Kaya'nın yerine psikiyatr rolünü daha önce ''İstanbullu Gelin'' dizisinde seyrettiğimiz psikiyatr rolündeki Tilbe Saran'ın oynaması gerektiği gibi yorumlar sıklıkla dile getirilmiştir.

Dizi hakkında yapılan fazla olumsuz bir yorum bulunmamaktadır. Sadece birtakım forumlarda, dizinin çok acıklı olup dram içermesinden ve bu yüzden izlemekte zorlanıldığından bahsedilmiştir. 5 Şubat 2021 tarihinde 23. bölümü yayınlanacak dizi her cuma izleyicinin beğenisine sunulmaya devam ediyor.

Kırmızı Oda 23. Bölüm izle

Gülseren Budayıcıoğlu'nun eserinden ilham alan Masumlar Apartmanı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar; 

https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/televizyon/kirmizi-oda-oyunculari-kimler-kirmizi-oda-oyuncu-kadrosuna-aslihan-gurbuz-ve-bulent-seyran-katildi-41698640

https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1_Oda

https://www.cnnturk.com/magazin/kirmizi-oda-hangi-gun-saat-kacta-kirmizi-oda-canli-yayin-hangi-kanalda

https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1_Oda


BENZER YAZILAR

IMDB'ye Göre Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler Listesi

IMDb puanları ve beğenilerine göre tüm zamanların en iyi filmler listesi serimizin ilk on filmi.

Ali Atay: Mizahın Göz Renkleri

Ali Atay’ın yönetmenlik kariyeri boyunca çektiği ve yazdığı filmlerdeki bakış açısını ve hayatının buna ne derecede yansıdığını inceledik.


Paylaş