Havayı temizleyen ve ısısını kontrol eden klimaların bakımları ve temizlikleri göz ardı edilirse, zatürre ya da yüz felci gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Lejyoner Hastalığı

Diğer adı “Klima hastalığı” olan lejyoner, ilerlediği takdirde zatürre gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına varabiliyor. Bu hastalığın en büyük etkeni ise yeterince temizlenmemiş klimalar. Bu cihazların içinde üreyen “lejyonella” bakterileri nehir, sauna ya da havuz gibi nemli ve sulu ortamlarda da üreyebiliyor. Solunum yoluyla bulaşıyor ve genelde üst solunum yollarında rahatsızlığa neden oluyor. Tedavi edilmezse akciğerlere kadar inerek zaturreye sebep oluyor. 

Solunum Yolu Hastalıkları

Klimanın sağladığı soğuk hava, burun tıkanıklığına yol açabilir. Bu durumda ağız solunumu yapmak zorunda kalırız ve bu da üst solunum yolu ve boğaz rahatsızlıklarına yol açar. 

Yüz Felci

Klimanın aşırı soğuk ya da sıcak havasına direkt maruz kalmak kas tutulmasına, ağrısına hatta yüz felcine bile neden olabilir. Bu durum geçici olsa da tekrarlanması durumu kas kaybına yol açabilir. 

Klima Ateşi

Lejyoner rahatsızlığının belirtileri arasında yer alır ve diğer klima kaynaklı hastalıkların da kapısını açar. Kirli hava ve neme maruz kalınmasının ardından ateş, titreme, kas ağrıları ve halsizlik gibi belirtiler görülür. Özellikle işyeri ve otel klimaları daha çok sebep olur. 

Eklem Rahatsızlıkları

Ani hava değişimine maruz kalmaktan kaynaklanan sırt ve boyun ağrıları, ani ve bilinçsiz hareketlerle kırıklara neden olabilir. Basit tutulmalarda bile rahatsızlık süresi 3-4 güne kadar uzar. 

Klima rahatsızlıklarını yaşamamanın en kolay yolu klima bakımı ve periyodik kontrollerinin yapılması. Bunun için "Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler" ve "Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler" yazılarımızı okuyabilirsiniz. 


BENZER YAZILAR

National Geographic 2019 Travel Fotoğraf Yarışmasından Göz Alıcı Fotoğraflar

National Geographic'in 2019 yılında "Seyahat" kategorisindeki aday fotoğrafların her biri birbirinden güzel açı ve enstantane içeriyor.


Paylaş