Özgün konuları, başarılı kurguları ve görsel efektleriyle korku türüne adını altın harflerle yazdıran film önerilerini sizler için derledik.

Hava karardı, mısırlar patlatıldı. Klişelerden sıyrılmış ve sadece ses efektleri ile korkutan korku filmlerinin yanı sıra hem konusu ile hem de bu konunun işlenişi açısından oldukça etkili olan ve vurucu sahneleri ile öne çıkan film önerilerine mi ihtiyacınız var? O halde, sizler için derlediğimiz film önerilerimize bakmadan geçmemenizi tavsiye ederiz.  

Relic

2020 yılında vizyona giren 1 saat 29 dakikalık süreye sahip olan Avustralya yapımı “Relic”, 6.0 IMDB puanına sahiptir. Yönetmen koltuğunda gördüğümüz Natalie Erika James, aynı zamanda Christian White ile filmin senaristliğini de üstlenmektedir. Filmin oyuncu kadrosunda ise Robyn Nevin, “Mary Poppins: Sihirli Dadı” filminden de tanıdığımız Emily Mortimer ve 2012 yapımı “Karanlık Gölgeler” filminden aşina olduğumuz Bella Heathcote yer almaktadır. Türkiye’de İKSV’nin aylık seçkileri üzerinden online olarak izleyebileceğiniz filmin genel anlamda korku filmleri kategorisine baktığımızda oldukça farklı bir konusu vardır. 

Filmin Konusu

Kay’in annesi Edna oldukça ileri yaşlardadır. Yaşlı kadın bir gün ortadan kaybolur, yetkililer annesinin kaybolduğu haberini vermek için Kay’i arar. Bunun üzerine doğup büyüdüğü kasabaya kızı Sam’i de alarak gelen Kay, annesini aramaya başlar. Yaşlı kadın birkaç gün sonra birden ortaya çıkar ve hiçbir şey olmamış gibi davranır.

Fakat göğsünde büyük bir çürük oluşmuştur, bunu diğerlerinden saklamaya çalışır. Dönüşünün ardından Edna oldukça tuhaf davranışlar sergilemeye başlar, kendi kendine konuşmakta, bazı şeyleri unutmaktadır. Bu durumdan şüphelenmeye başlayan Sam ve Kay, Edna’nın doğaüstü bir varlık tarafından ele geçirildiğinden şüphelenmeye başlar.

-Spoiler-

Zeminde doğaüstü güçler tarafından ele geçirilmiş izlenimi veren film, metaforlar üzerinden demans (en çok bilinen türü ile Alzheimer) ve yaşlanmayı konu almaktadır. Bir yanda hafızanın labirentlerinde kaybolmakta olan yaşlı bir kadın, diğer yanda bunu kabullenemeyen ve bu durumla mücadele etmeye çalışan kızı ve torunu üzerinden işlenen film, korku türünde pek sık rastlanmayan bir meseleyi ele alarak özgün bir duruş sağlamaktadır.

The Conjuring

2013 yılında vizyona giren ve 1 saat 52 dakikalık bir süreye sahip olan filmin IMDB puanı 7.5’tir. Bizce çok daha yüksek puanları hak eden “The Conjuring / Korku Seansı” filmi gerçek olaylardan esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır. “Testere”, “Hızlı ve Öfkeli” gibi oldukça öne çıkmış filmlerden tanıdığımız James Wan, filmin yönetmen koltuğunda bulunmaktadır. Pek çok korku filminin senaryosunu yazan Chad Hayes ve Carey W. Hayes ise filmin senaristleridir. Filmin oyuncu kadrosunda korku filmlerinin kraliçesi unvanını verebileceğimiz, "Bates Motel", "Orphan", "Annabelle" gibi filmlerden tanıdığımız Vera Farmiga ve “Insidious”, “Operadaki Hayalet” gibi başarılı yapımlarda ismini duyuran Patrick Wilson yer almaktadır. Filmin kadrosunda aynı zamanda Lili Taylor, Ron Livingston ve Stanley Caswell gibi başarılı oyuncular bulunmaktadır.

Filmin Konusu

İkinci filmi 2016 yılında seyirciyle buluşan ve çok yakında (28 Mayıs 2021’de) üçüncü filmine kavuşacağımız “Korku Seansı”, bahsettiğimiz gibi gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır. Paranormal olayları araştıran ve bu alanda uzmanlaşan Ed ve Lorraine Warren çiftinin dünyaca meşhur oluşlarının hikayesi anlatılır serinin ilk filminde. Ed ve Lorraine çifti paranormal bir olayın açıklığa kavuşabilmesi için karanlık bir varlığın musallat olduğu bir ailenin çiftlik evine çağrılırlar. Bu evde yaşanacak olanlar ise Warren çiftinin en korkunç vakasıdır aslında.

Korku filmlerinde sık sık gördüğümüz pek çok unsur çıkar karşımıza film boyunca. Lanetlenmiş ruhlar, oyuncaklar, bodrum katı gibi… Fakat “Korku Seansı”nı diğer filmlerden ayıran bu unsurların kullanılış şeklidir. Film, temposunu başında sonuna kadar sürdürür, klasik korku filmlerinde olduğu gibi yavaş bir tempoda başlayıp filmin sonunda tüm korku unsurlarını birden veren filmlerden değildir. Film boyunca tetikte beklersiniz. “Korku Seansı”nın bir diğer farkı ise sonunun bizce oldukça çarpıcı oluşudur. Korkmayı beklerken bir yandan duygularınızdan da kaçamayabilirsiniz. Korku/gerilim filmleri kategorisinde özellikle birinci ve ikinci filmi ile kesinlikle adını altın harflerle yazdıran bir filmdir “Korku Seansı”. İzlemeden geçmeyin.

Korku filmi severler için kaliteli korku veya gerilim filmi bulmak aslında oldukça zor bir iştir. Bu türün yalnızca görsel efektlerle veya ses efektleri üzerinden götürülebileceğini düşünen pek çok yapım karşımıza çıkar. Fakat biz seyircilerin beklentisi başarılı bir kurgu ve özgün bir konudur da aynı zamanda. Bu ihtiyaçlarınızı kesinlikle karşılayacağını düşündüğümüz “Relic” filmi ve “Korku Seansı” serisi korku/gerilim türünde öne çıkan oldukça başarılı ve özgün yapımlardandır. Tüm korku severlere önerimiz olan bu iki yapımı izlemeden geçmeyin deriz.


BENZER YAZILAR

An Astrological Guide for Broken Hearts (Kırık Kalpler İçin Astroloji Rehberi)

Kırık Kalpler için Astroloji Rehberi dizisinin konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Netflix Korku Filmi Önerileri

Göz atmadan geçmek istemeyeceğiniz birbirinden başarılı Netflix korku ve gerilim filmlerini sizler için seçtik.


Paylaş