Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödüllü oyuncu Marion Cotillard’ın canlandırdığı ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın sansasyonel yaşam hikayesini ele alan biyografik film.

2007 yapımı La Vie en Rose, Türkiye’de bilinen adıyla Kaldırım Serçesi, Edith Piaf’ın zorlu geçen çocukluk yılları, özel hayatı, kariyerinin zirvesi ve "Non, je ne regrette rien" adlı ünlü şarkısına nasıl ulaştığı gibi birçok ayrıntıyı seyirciye sunuyor. Marion Cotillard, çok beğenilen Piaf rolü ile kazandığı çeşitli önemli ödüllere sahip. Filmin konusu, sinema dünyasındaki başarısı ve Piaf’ın birbirinden güzel şarkılarını bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Tür: Biyografi, Dram, Müzikal

IMDB: 7.6

Dünya çapı hasılat: 86 Milyon Dolar

Oyuncu Kadrosu: Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean Paul Rouve, Gerard Depardieu, Cotilde Courau, Jean-Pierre Martins, Pauline Burlet

La Vie en Rose Fragman

La Vie en Rose Konusu

"Yapamaz mıyım? O zaman Edith Piaf olmamın anlamı ne?"

Film, izleyicilere kronolojik bir zaman ve olay örgüsü sunmuyor. Edith Piaf’ın New York’taki bir konseri esnasında bayılması ile başlayan film, daha sonra çocukluk ve gençlik yıllarına geçiş yaparak kariyerinin zirvesi ve hastalığından dolayı genç yaşında çöküşü gibi ayrıntıları gözler önüne seriyor. Son olarak ise ölümünden önce "Non, je ne regrette rien" (Hiçbir şeyden pişman değilim) şarkısını seslendirmesi ile kapanışı yapıyor.

Bir söz yazarının "No, je ne regrette rien" şarkısını Piaf'a dinletmesi üzerine Piaf'ın ilk tepkisi: "Harikasın! Bu tam olarak beklediğim şey! İnanılmaz. Bu şarkı tam olarak benim hayatım, bu benim."

Piaf’ın çocukluk dönemini konu alan kısımlarda, annesinin sokaklarda şarkı söyleyerek geçinen bir kadın olduğunu görüyoruz. Dünya savaşı saflarında olan babası, annesinin ona sahip çıkamayacağını düşünerek bir süre bakmaları için kızını büyükannesinin olduğu bir geneleve bırakır. Orada kısa süreli bir körlük geçiren Edith, genelevde kaldığı süre boyunca kadınlar tarafından kollanır.

Asıl işi cambazlık olan babası yıllar sonra kızını almak için döner çünkü ona işinde yardımcı olmasını istemektedir. Babası sokaklarda cambazlık yapar ve bu sırada kızı da izleyenlerden para toplaması için hep yanındadır. Bir gün izleyicilerden biri Edith’in de gösterinin bir parçası olup olmadığını sorar. Bunun üzerine Edith, Fransa milli marşı "La Marseillaise"i söylemeye başlayarak tüm kalabalığı sesine hayran bırakır.

Gençlik yıllarında ise Mômone adlı arkadaşı ile sokaklarda şarkı söylerek para kazanır. Bir gece kulübü işletmecisi Louis Leplee, Edith’i keşfeder ve böylece kariyerine doğru giden yolda ilk adımlarını atmış olur. Daha sonra 47 yaşındaki ölümüne kadar olan yaşamının detayları izleyiciler ile buluşturuluyor. Ünlü boksör Marcel Cerdan ile olan ilişkisi, onun trajik ölümü, Jacques Pills ile olan evliliği, hastalığı,bağımlılıkları ve bunun kariyerine olan etkisi gibi özel hayatına dair çeşitli olaylar da beyaz perdeye aktarılmış olarak karşımıza çıkmakta.

"Amerikalılar güzel kızlar görmek ister, beni değil. Ben onların bekledikleri gibi Parisli çekici bir kadın değilim. Beni bir koro kızı olarak hayal edebiliyor musun? Onların taktığı gibi benim de kuş tüylerim var mı? Benim üzgün olduğumu düşünüyorlarsa aptallardır. Onlara anlam veremiyorum."

Sinema Dünyasındaki Başarısı 

Marion Cotillard, Edith Piaf rolü ile bütün ödülleri silip süpürdü diyebiliriz. BAFTA, Altın Küre, Cesar ve Lumiere ödül törenlerinin hepsinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.

Cotillard’a ek olarak filme verilen diğer ödüller ise şu şekilde:

Oscar (Akademi) Ödülleri: 1 ödül, 1 adaylık

BAFTA: 3 ödül, 3 adaylık

Cesar Ödülleri: 4 ödül, 6 adaylık

Lumiere Ödülleri: 2 adaylık

Filme Dair Ek Bilgiler

-Film, galasını 57. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde yaptı ve tam olarak 15 dakika boyunca ayakta alkışlandı.

-Yönetmen Olivier Dahan, Marion Cotillard ve Edith Piaf'ın gözlerinde benzerlik sezdiği için kendisiyle henüz tanışmamış olmasına rağmen Cotillard'ı filmine başrol olarak seçmiş.

-Yapımcılar, filmin iyi bir başarı yakalaması açısından Cotillard'ın iyi bir seçim olmadığını düşünüp filme ayırdıkları parayı 5 Milyon Dolar azaltma kararı almış. Olivier Dahan ise buna razı olup Cotillard seçiminden geri adım atmamış.

-Cotillard, Oscar Töreni'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü alarak Fransızca dilinde performans sergileyip bu ödülü alan ilk ve tek kişi olmuş ayrıca yabancı dildeki performansı ile Oscar kazanan 6 oyuncudan biridir. Edith Piaf rolüyle toplamda 27 ödül kazanmış.

-Cotillard, dış görünüş açısından Piaf ile benzerlik yakalamak için saçının bir kısmını ve kaşlarının tamamını kazıtmış. Yetişkin Piaf'ı oynayacağı zaman yapılan makyaj yaklaşık beş saat kadar sürebiliyormuş.

Film Müzikleri

Filmi anlamlı kılan en önemli özelliklerden biri ise filmin müzikleri. Filmde yer alan "Mon Homme", "Les Momes de la Cloche", "Mon Legionnaire" ve "Les Hiboux" isimli dört şarkıyı Jil Aigrot seslendiriyor. "L'Accordeoniste" ve "Padam Padam..." şarkılarının ise yine bazı kısımlarını seslendirdiğini görüyoruz. Filmde küçük Edith'in söylediği Fransa milli marşını ise çocuk şarkıcı Cassandre Berger seslendiriyor. Bunlara ek olarak Edith Piaf'ın orijinal kayıtları da filmde kullanılmış. Hemen hemen herkesin bildiği Piaf’ın imza şarkısı "La Vie en Rose" ve "Non, je ne regrette rien" ve daha nice şarkılarına Spotify'dan kolayca erişebilirsiniz.

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/La_Vie_en_rose_(film)#Cast

https://www.imdb.com/title/tt0450188/?ref_=tt_mv_close

https://www.sinemalar.com/film/709/kaldirim-sercesi


BENZER YAZILAR

Bir Şifa Bağımlısının İtirafları

Ela Başak Atakan'ın gerçek hikayesini anlattığı aynı isimli kitabından uyarlanan bu belgesel yogadan telomere, ozon terapisinden şamanizme uzanan yolculuğunun öyküsü.

Bir Başkadır Konusu, Oyuncuları, Fragmanı ve Yorumlar

Fark etmeden "ötekileştirdiğimiz" hayatları anlatan bir dizi incelemesi.


Paylaş