Goodfellas( Sıkı Dostlar), The Irıshman( İrlandalı), The Age of Innocence (Masumiyet Çağı), Shutter Island ( Zindan Adası) gibi filmleriyle Ödüllü yönetmen Martin Scorsese'nin hayatı ve filmleri.

Martin Scorcese Biyografisi

17 Kasım 1942’de New York’ta doğmuş. Ailesi İtalyan-Amerikan asıllı bir aileden geliyor. Yönetmenin sinemaya olan tutkusu küçük yaşlarda başlamış. Astım hastası olduğu için spor aktivitelerinden uzak kalmış ve ailesi de onu sık sık sinemaya götürürmüş. 1960 yılında Bronx’ta gittiği Cardinal Hayes lisesinden mezun olarak New York Üniversitesi sinema bölümünde öğretime devam etmiştir.

Buradan mezun olduktan sonra ise 1966 yılında yüksek lisansını da New York Üniversitesi sanat okulunda yapmıştır. Bu okul şimdiki adı Tisch Sanat Okulu olarak geçmektedir. Martin Scorsese ilk uzun metraj filmini 1967 yılında çekmiştir. Bu film Kim Kapımı Çalıyor (Who’s that Knocking at My Door) filmidir.

Bu filmden sonra birçok başarılı yapıma imza atmıştır. Yönetmenin oyunculardan en çok çalıştığı isimler; Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Joe Pesci, Harvey Keitel. Filmlerinde sık kullandığı temalardan bazıları şöyledir; suç, adalet, şiddet ve din.

Martin Scorsese’nin Aldığı Bazı Ödüller

The GoodFellas (Sıkı Dostlar)

The Goodfellas Konusu

Film 1990 yılında çekilmiştir ve  yaklaşık iki saat yirmi sekiz dakika sürmektedir. Goodfellas 1991 yılında 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. 1985 yılında Nicholas Pileggi tarafından yazılan Wiseguy kitabının film uyarlamasıdır. Hikaye kurgu değildir. Henry Hill küçüklüğünden beri mafya ve gangster işlerine meraklı bir gençtir. Önce Paul Cicero isimli bir adam için ufak işlerde çalışmaya başlar fakat zaman geçtikçe çevresi genişler ve yeraltından başka insanlarla tanışır. İşlediği suçlar da artar. Henry Hill’in evlenmesine, suça karışmasına şahit oluruz ayrıca büyümesini ve çocukluğu ile ilgili detaylarda filmde verilir.

Filmle İlgili Bazı Bilinmeyenler

Sinemalar: 8.6/10

IMDb: 8.7/10

Beyazperde: 4.5/5

The Goodfellas Fragmanı

The Goodfellas Oyuncuları

Ray Liotta

Joe Pesci

Paul Sorvino       

Robert De Niro

Frank Vincent

Chuck Low

Lorraine Bracco

Shutter Island (Zindan Adası)

Zindan Adası Konusu

2010 yılında çekilen filmin uzunluğu iki saat yirmi dakikadır. Zindan Adası Psikolojik gerilim türündedir. Yapıt Dennis Lahene’nin romanından uyarlanmıştır. Zindan Adası başrolünde Leonarda DiCaprio oynar. Film 2 polis memurunun bir soruşturma için Shutter Adası'na gitmesi ile başlar. Bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine Chuck Aule ve Teddy Daniels durumu araştırmaya Ashecliffe Hastanesine gider. Rachel Solando 3 çocuğunu boğup akıl hastanesine yatmış bir hastadır ve iki memur onun kaybolmasını araştırırlar.

Müzik: Gustav Mahler, John Cage, Ingram Marshal

Sinemalar: 8.5/10

IMDb: 8.2/10

Beyazperde: 4.3/5

Zindan Adası Fragmanı

Zindan Adası Oyuncuları Başlık 3

Leonardo DiCaprio

Mark Ruffalo

Michelle Williams

Ben Kingsley

Emily Mortimer

Patricia Clarkson

The Irishman (İrlandalı)

The Irishman Konusu

The Irıshman Martin Scorcese’nin en uzun süren filmlerinden biridir. 2019 yılında çekilen film yaklaşık üç buçuk saat uzunluğunda sürmektedir. The Irishman tür olarak suç- biyografi türünde yer almaktadır. Yapıt Frank Sheeran’ın yaşamına odaklıdır. Bu adam aynı zamanda  mafya tetikçisidir ve 2. Dünya savaşına asker olarak katılmıştır. Başlangıçta filmde bir huzur evi sahnesinden bir kesit  görülür ardından geçmişe dönüş sahneleri ile bize Frank Sheeran’ın hayatından kesitler sunar. Aynı zamanda yapıtta Jimmy Hoffa’nın (Al Pacino) ortadan kaybolma hikayesi de yer alır.

IMDb: 7.8/10

Beyazperde: 4/5

Sinemalar: 7.7/10

The Irishman Fragman

The Irishman Oyuncuları

Al Pacino

Joe Pesci

Robert De Niro

Harvey Keitel

Anna Pequin

Ray Romano

Stephen Graham

Bobby Cannavale

The Age of Innocence (Masumiyet Yaşı)

Masumiyet Yaşı Konusu

1993 yılında çekilmiş olan film romantik drama türündedir ve yaklaşık iki saat yirmi dakika uzunluğundadır. Edith Warton’un aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film En İyi Kostüm Tasarımı Akademi ödülünü kazanmıştır. Film 1870’li yıllarda geçmektedir. Avukat Newland Archer (Daniel Day-Lewis), May Welland ile nişanlanır. Bu başarılı avukat nişanlısının kuzenini New York’a gelir. İlk başta May’in kuzeni (Kontes Ellen Oleska) dışlanır ve toplum onu kötü söylentilerden dolayı istemez. Fakat yavaş yavaş toplum kabul eder. Bir süre sonra Newland Archer nişanlısının kuzenine aşık olur ama Archer ve May evlenir. Burada bir aşk üçgeni söz konusudur.

IMDb: 7.2/10

Rotten Tomatoes: %84

Metacritic: %90

Masumiyet Yaşı Fragmanı 

Masumiyet Yaşı Oyuncuları

Daniel Day-Lewis

Michelle Pfeiffer

Winona Ryder

Geraldine Chaplin

Mary Beth Hurt

Miriam Margolyes

Richard E. Grant

Martin Scorsese Filmleri

Raging Bull – 1980- Kızgın Boğa

Casino- 1995

After Hours-Geç Saatler- 1985

The Aviator- 2004

The Wolf of the Street – Para Avcısı – 2013

Hugo- 2011

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Scorsese

https://www.beyazperde.com/sanatcilar/sanatci-852/

https://www.scorsesefilms.com/

https://whatculture.com/film/20-things-you-didnt-know-about-goodfellas?page=2

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Age_of_Innocence_(1993_film)

https://en.wikipedia.org/wiki/Shutter_Island_(film)

https://tr.wikipedia.org/wiki/The_Irishman


BENZER YAZILAR

9. Boğaziçi Film Festivali Ödülleri Verildi

23-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 9. Boğaziçi Film Festivali 30 Ekim akşamı Altın Yunus ödülünü alan isimleri açıkladı.

La Casa de Papel

Netflix'in başarılı yapımlarından biri olan La Casa de Papel, konusu, karakterleri ve aldığı ödüller.


Paylaş