Marvel'ın, 5 Kasım'da vizyona giren, aynı isimli çizgi romandan uyarladığı filmin detayları.

Türkçe ifadeyle “Ebediler” olarak tanımlanabilecek Eternals, Jack Kirby tarafından yaratılan bir çizgi roman serisidir. Kadim tanrılar, kozmik güçler gibi konuları işleyen film, geride bıraktığımız günlerde beyaz perdede yayınlanarak yeni karakterlerin güçlerini ve hikâyelerini seyirciye tanıttı.

Odaklanılması gereken karakter sayısının çok olduğu düşünüldüğünde tek filme sığdırılmasının beklenmesi güç duruyor. Bu nedenle Eternals’ın geri dönecek olması muhtemel. Bu yazıda Eternals’ın hikâyesini inceleyebilirsiniz.

Eternals Filmi

5 Kasım 2021'de vizyona giren Eternals filmi, Chloé Zhao’nun imzasını taşıyor. Filmin göz kamaştıran oyuncu kadrosunu Angelina Jolie, Salma Hayek, Richard Madden, Gemma Chan, Kumail Nanjiani, Kit Harington, Barry Keoghan ve Dong-seok Ma gibi yıldız isimlerin karakterleri canlandırıyor olması çarpıcı bir husus. Marvel evreninin tarihi, kadim tanrılar, gezegenler, kozmik güçler gibi konuları ele alıyor.

Detaylar

Yönetmen: Chloé Zhao

Senarist: Patrick Burleigh, Ryan Firpo, Kaz Firpo

Orijinal karakterleri yaratan: Jack Kirby

Yazar: Ryan Firpo, Kaz Firpo

Stüdyo: Marvel Studios

Vizyon Tarihi: 5 Kasım 2021

Süre: 2 sa 36 dk.

Tür: Macera, Fantezi

Hasılat: $200 milyon

Eternals IMDb Puanı

Macera, fantezi kategorisinde yer alan filmin IMDb puanı 103 bin kişinin oyuyla 6.8 olarak belirlenmiştir.

Eternals Konusu

“The Eternals”, insanlığın varoluşundan bu yana Dünya'yıo koruyan, olağanüstü güçlere sahip olan bir grup kahramanı ve hikayelerini anlatıyor. Deviantlar'ın artık tarihe karıştığı düşünülmektedir. Fakat insanlığın en eski düşmanı olan bu canlılar beklenmedik bir şekilde geri dönüyor ve bu da insanlık için büyük bir tehlike oluşturuyor. Eternallar, bir kez daha insanlığı kurtarmak için bir araya geliyorlar

Eternals Fragman

Eternals Karakterleri

Eternals’lar kozmik güçlere sahip aşırı güçlü karakterlerdir. Celestials olarak adlandırılan kadim tanrılar tarafından yaratılan iki ırktan biridir. Kendilerinden olmayan “Deviants” sendromlu, fiziksel kusurları bulunan ırktan olanları öldürmek için deneysel olarak yaratılmışlardır.

Eternals karakterleri, beş kadın ve beş erkekten oluşmaktadır. Kadın karakterler; Ajak, Sersei, Makkari, Thena, Sprite iken erkek karakterler; Ikaris, Druig, Gilgamesh, Kingo ve Phastos’dur. Çoğunun farklı güçlere sahip olduğu Eternals karakterleri, Uni-mind denilen bir teknik ile birbirlerine bağlanarak güçlerini tek bedende birleştirebilirler. Dünya gezegenini, var oluşlarını sorgulamadan önce, Deviantlar’dan korumak başlıca görevleri olup birçok medeniyetlerin kurulmasına yardım etmiş, icatlarla tanıştırmış, insanlık tarihinde bazı önemli olayların gerçekleşmesinde rol almışlardır. Aşağıda karakterleri detaylı inceleyebilirsiniz.

Ajak

Eternals’ların lideri konumundadır. Kuvvetli bir karakter olduğu söylenemez. Ancak iyileştirme gücüne sahiptir. Bu gücü, yalnızca kendileri için değil insanlar üzerinde de kullanabilir. Aynı zamanda Celestialler ile iletişim kurabilir.

Sersei

Tüm Eternals’lar gibi kozmik güce sahiptir. Dokunduğu maddelerin atomuna işleyerek yapılarını değiştirebilir. Ekip içerisinde insanoğluna en yakın olan karakterdir.

Makkari

Ekibin en hızlı karakteridir. Sürat makinesidir. Kendisi sağırdır ve konuşma engeli bulunmaktadır. Bu durum, oluşturduğu ses patlamalarından kendisini korumaktadır.

Thena

Ekibin savaşçılarından birisidir. Kendisi nihayetinde savaş tanrıçasıdır. Phastos’la benzer olarak zihninden geçen herhangi bir silahı oluşturabilmektedir.

Sprite

Ekibin en cılız karakteridir. Ancak görünenden çok daha güçlüdür. Gerçekçi illüzyonlar oluşturma yeteneğine sahiptir.

Ikaris

Eternals’lar içerisinde en güçlü karakterdir. Uçabilir ve gözlerinden ışık yansıtabilir.

Druig

Zihin kontrol gücüne sahiptir. Belirli bir sayıda kişilerin hatta toplumun zihinlerini kolaylıkla kontrol edebilmektedir.

Gilgamesh

Oldukça iri cüsseli bir karakterdir. Cüssesiyle birlikte ekibin en güçlü karakteri olduğu söylenebilir. Dövüş konularında oldukça kabiliyetlidir.

Kingo

Renkli ve komik mizaçlı bir karakterdir. Kozmik enerjiyi kullanarak oluşturduğu mermileri elleriyle fırlatabilir.

Phastos

İnsanlık tarihinde konu olacak teknolojik aletlerin icadını gerçekleştiren bir karakterdir. Zihninden geçen her şeyi oluşturabilir.

Eternals İncelemesi

Hikayesinden çok yeni karakterleriyle heyecan yaratan The Eternals, fazlasıyla merak edilen filmlerden bir tanesi oldu. Filmde canlandırılan karakterlerin, özellikle çoğunun cinsiyetinin, çizgi romandakilerden farklılık gösterdiğini gördük. MCU'nun bir kez daha şaşırtmadığı da söylenebilir.

Film izlendiğinde Marvel’ın, filmin yönetmenliğini Zhao’nun yapması yönündeki isteğinin başarısını görmek mümkün. Zaman, mekân ve görsel içeriğin canlılığı anlamında ortaya konulan emek, başarılı duruyor. Kısa da olsa bu kadar çok sayıda karakterin film süresince hayat hikayeleri aktarılmaya çalışılmış. Ancak karakterler, onlar için ayrılan zamana sığmış gibi gözükmüyor.

Film fragmanın yayınlanmasıyla karakterlerin aşırı fantastik özellikler taşıdığı yaklaşımı seyircilerinin yarısını daha baştan olumsuz düşünceler oluşturmaya yöneltmişti. Binlerce yıldır insan ırkı ile yaşayan bu kozmik karakterlere, bu kadar insan dışı güçler yüklemek seyircilere bilim kurgu filmi olduğunu hatırlatıyor.

Karakterlerin sahip oldukları aşırı güçlerinin yanı sıra insani duygular gibi düşünebilme yetisi ve insanoğluyla ilgili düşünceleri dikkat çeken bir durumdu. Bu durum, uzunca süre Dünya’da yaşamış olmalarının etkisinden olabilir.

Savaşın Mağlupları

Karakterlerin düşmanı olan Deviantlar, güçsüz işlenmiş. Düşmanın kuvveti bu iken böylesine güçlere sahip karakterlere olan gereklilik kulağa abartılı geliyor. Umarız ki bu güçler devam serilerinde karşılığını alacak düşmanlar ile boy ölçüşür. Böylelikle hem hikâyenin hem oyuncu kadrosunun karşılığı çok daha iyi verilebilir.

Ne Cevaplar Edindik?

Filmde cevaplandırılması istenen soruların bazıları yanıtsız kalıyor. Yaşanan tüm olaylar Dünya üzerinde gerçekleşirken en başta Dr. Strange’in bir haber olması ihtimali mümkün durmuyor. Böyle olunca “filmde neden hiç görülmedi?” sorusu akıllara geliyor. Ayrıca Eternals’ların yaratıcısı olan Aishem’in, karakterleri yaratırken aklından geçenlerden hiç bahsedilmedi. Sprite karakteri, fiziksel olarak en cılızları olurken İkaris’in gerek fiziksel gerekse kozmik güç olarak hepsinden kuvvetli olmasının ona sağlanan bir ayrıcalık olması ne kadar muhtemel? Bu soru da yanıtsız kalıyor.

Film boyunca aksiyon, gerilim ve biraz komedi unsurlarıyla farklı duygu durumlarını yaşıyoruz. Genel olarak MCU’nun en iyi yapımlarından birisi olmadığını düşünsek de izlenebilecek filmler listesinde bir yer alabilir. İzleyicilerin çok tanımadığı karakterlerin ele alınması ve MCU’nun geçmişine tanık olmamıza olanak sağlamasıyla oluşan yenilik, kötü bir film sayılmasına engel oluyor. Söz gelimi, beklenti yükseğe çekilmeyerek izlenirse keyifli bir seyir yaşayabilirsiniz.

Kaynakça

https://www.beyazperde.com/filmler/film-136316/oyuncular/

https://www.imdb.com/title/tt9032400/

https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/eternals-filmi-yeni-karakter-detaylari-gucleri-ve-hikaye-ayrintilari/


BENZER YAZILAR

Dünyadan Haberler Filmi: News of The World

Kasabaları dolaşarak haberleri okuyan Amerikan İç Savaşı gazisi bir adamın bulduğu yetim kıza yuva arama hikayesi.

Hafta sonu İzlemek İçin 5 Sürükleyici Film Önerisi

İzlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız 5 film önerimizi sizler için bu yazımızda derledik ; Cold Mountain (Soğuk Dağ), Primal Fear (İlk Korku), Collateral (Tetikçinin Gecesi), Babamın Kemanı, ve Dangerous Beauty (Tehlikeli Güzellik)


Paylaş