Filmleri moduna göre seçenler için en iyi 5 dram filmini bu yazımızda inceledik.

Film izlemeyi herkes çok sever fakat bazı türler herkese aynı hazzı vermez. Bu yazımızda dram türündeki, izleyeni ağlatmadan bırakmayacak filmleri sizler için derledik.

1. Gizli Dünya / Room

Gizli Dünya Konusu

Emma Donoghue'nin Room isimli kitabından bizzat kendisi tarafından uyarlanılmış bir film aslında. Bu hikaye bir anne çocuk üzerinde geçiyor. 7 yıl önce bir odaya hapsedilen Ma(anne) buradan bir erkek çocuk doğuruyor. Film tam da bu nokta üzerinden dönüyor.

Film Jack'in 5. yaş gününde başlıyor ve odada geçen bir günlerini konu alıyor. Ancak gece olduğunda Jack öcü gelecek korkusuyla bir dolabın içine saklanıyor ve annesi onu çıkarana kadar o dolaptan kıpırdamıyor. Nick yani anneyi buraya hapseden kişi her gece geliyor yiyecek ve içecek bırakıyor ve gidiyor.

Mutfak, televizyon, yatak odası ve tuvaletin aynı yerde bulunduğu bu karanlık oda Jack'in bildiği tek dünya. Annesi Ma ise bu durumu değiştirmek için elinden geleni yapıyor. 

Gizli Dünya (Room) Fragman

Gizli Dünya (Room) Oyuncu Kadrosu

2. Senden Beş Adım Uzakta / Five Feet Apart

Five Feet Apart Konusu

Film aslında ölümle burun buruna yaşayan iki aşık gencin hikayesini anlatıyor. Stella 17 yaşında bir genç kızdır. Akciğer nakil sırasında beklemektedir. Asla enfeksiyon kapmaması, hasta olmaması gerekiyor. Bu yüzden kimseye yaklaşamıyor dokunamıyor.

Will ise Stella ile aynı hastalığı taşımaktadır. Kistik Fibroz sebebiyle hastanededir ancak hiç umudu yoktur, ölümü kabullenmiş ve hayattan kopmaya hazırdır. Ancak bu iki genç hastanede hiç bilmedikleri bir şeyle tanışırlar, aşk ile. Birbirlerini yaklaşamamaları onlara engel olmayı başaramaz ve birbirlerinden 5 adım uzakta, dokunamadan aşklarını yaşamaya başlarlar. 

Five Feet Apart Fragman

Five Feet Apart Oyuncu Kadrosu

3. 7. Koğuştaki Mucize

7. Koğuştaki Mucize Konusu

7. Koğuştaki mucize 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip olan bir babanın adalet arayışını konu ediyor. Bu film dramın kendisi, asla akıllardan çıkmayacak filmler arasında yerini almış durumda.

1983 yılında Ege kasabasında bir kız ölür. Bu kız komutanın kızıdır ve ölümünden Memo sorumlu tutulur. Memo suçsuz olduğunu defalarca anlatır ancak kimseyi inandıramaz ve annesinden, çocuğundan koparılır.

Memo için idam cezası istenilir. Memo'nun tüm yakınları onu kurtarmak için elinden geleni yapar. Memo ve küçük kızı Ova'nın tek derdi ise birbirlerine kavuşabilmektir. 

7. Koğuştaki Mucize Fragman

7. Koğuştaki Mucize Oyuncu Kadrosu

4. Bir Köpeğin Hikayesi / Hachiko

Yönetmen: Lasse Hallström                                                                             

Senarist: Stephen P. Lindsey                                                                                 

Yapım Yılı: 2009                                                                                                      

IMDb Puanı: 8.1                                                                                                         

Tür: Çocuk/ Dram

Hachiko Konusu

Film Japon manastırında doğan Akita cinsi bir köpek yavrusunun, Amerika Birleşik Devletleri'ne kargo nakli esnasında kaza olması sonucu dışarı çıkması ve çevresini keşfetmesiyle başlıyor.

Hachi, evinden kilometrelerce uzakta kaybolmuşken üniversitede öğretmenlik yapan Profesör Parker Wilson ile karşılaşır. Profesör köpeğin evine dönmesi için tüm yolları denese de başarısız olur ve en sonunda ona Hachi ismini koyarak evine götürür.

Parker ve Hachi öyle bir bağ kurarlar ki artık onları ayırmak mümkün değildir. Ta ki Parker ölene dek. Bir köpeğin sadakatini konu alan bu film kesinlikle izlenmeye değer. Hachiko'nun hikayesini anlattığımız yazımıza buradaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi Fragman

Hachiko Oyuncu Kadrosu

5. Aynı Yıldızın Altında / The Fault in Our Stars

Aynı Yıldızın Altında Konusu

Aslında film John Green tarafından 2012 tarihinde yayınlanan Aynı Yıldızın Altında kitabından uyarlanmıştır. 16 yaşındaki Hazel tiroid kanserine yakalanmıştır. Kanser öyle bir yayılmıştır ki akciğerlerini kullanamayan Hazel, oksijen tüpü ile gezmektedir. Hazel hastalığının bir tedavisi olmadığını kabullenmiştir. Ancak annesinin yardımıyla eski kanser hastalarının gittiği bir destek terapi grubuna katılmaya başlar. Bu toplantılar sırasında tümörden tek bacağını kaybetmiş Augustus ile tanışır. İlk görüşmelerinden itibaren birbirine aşık olan iki genç kanser yolculuğunda birbirlerine destek olmaya başlarlar. Bu film onların hayatlarına ve yolculuklarına açılan bir kapıdır aslında. 

Aynı Yıldızın Altında Fragman

Aynı Yıldızın Altında Oyuncu Kadrosu


BENZER YAZILAR

How I Met Your Mother'ın Yenisi Geliyor: How I Met Your Father

Yayınlandığı döneme damga vuran dizi How I Met Your Mother'dan yıllar sonra, How I Met Your Father seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Özgürlüğün Bedeli: The Shawshank Redemption

IMDb Top 250 listesinin The Godfather ile birlikte yakaladığı birinciliğinden beri tahtını koruyan; esaret, umut ve özgürlüğe dair dev oyunculukları ve senaryosu ile dünya mirası haline gelmiş başyapıt film hakkında bilgiler.


Paylaş