2009 yılında beyaz perdede yer alan kült filmin konusu, kadrosu. Filmin metaforları, mesajları ve filmden unutulmaz replikler.

Mr. Nobody, 2009 yapımı başrollerinde Jared Leto, Diana Kruger, Sarah Polley, Lihn Dan Pahm gibi isimlerin oynadığı; IMDB puanı 7,8/10 olan bir film.  Brezilyalı yönetmen Jaco Van Dormael’in filmi bilim kurgu/ drama/ romantik temalı.

Yönetmenin yaptığı en yüksek bütçeli film olma özelliğinin yanı sıra; konusu, ele alış biçim, farklı imgelere değinmesiyle bütün gözleri kendisine çevirmiştir.

Uzun metrajlı bu film; kuantum fiziği, kelebek etkisi, paralel evrenler, bilinçaltı, duygu yönetimi ve felsefe nihilizm başlıklarını işlemiş ve izleyicilerde kendini sorgulama, kendini bulma, farkındalık yaratma, uyuyan hisleri uyandırmaya çalışma ve düşünmeyi ön plana koyarak insanlarda hayret verici bir duygu karmaşası yaratmıştır.

İzleyiciye sunulan bu hayatlarda kelebek etkisinin doğuracağı sonuçlar gözümüze çarparken, küçücük bir şeyin hayatları birleştirdiği veya sonlandırdığı bu sebepler ile kahramanımızın kader çizgisinin değiştiği filmin en dikkat çekici noktalarından biridir.

Mr Nobody Filminin Konusu

2092 yılında gelişmiş dünyada yaşayan 117 yaşındaki son ölümlünün: Nemo’nun hayatını, geçmişindeki yaptığı seçimleri konu alıyor.

*Spoiler Uyarısı*

Nemo 9 yaşındayken anne ve babasının boşanmasından sonra tren istasyonunda yaptığı seçim ile hayatının farklı yönlere doğru ilerlemesini ve yaşayacağı üç ana ve toplam sekiz alternatiften oluşan hayatı bambaşka perspektiflerden bakarak görüyor.

Nemo, bu hayatların tamamını ve buna dair her şeyi daha dünyaya gelmeden biliyor. Filmde geçen sahnede mitolojik efsaneye göre bebekler doğmadan önce cennetteyken hayata dair her şeyi; savaşları, insanları, evreni, tüm olayları, bilirler.

Buna insanlara öbür dünyada verilmiş bir lütuf olarak bakılır. Bebek doğacağı zaman ise melekler bu bildiklerini konuşmasınlar ve yaratılış hakkında şüphe duymasınlar diye bebeklerin dudaklarının üstlerine işaret parmaklarıyla dokunurlar. Burada bir çukur oluşur.

Philtrum isimli bu çukur, bebeklerin bildikleri her şeyi unutmasını sağlar. Ama melekler Nemo’yu gözden kaçırıp onu işaretlemeyi unuturlar. Ve Nemo dünyaya geldiğinde yaşanacak her şeyi ve yaptığı seçimler doğrultusunda şekilleneceği hayatı bilerek gelir.

Bu hayatlarda aşık olduğu kadını ve evlendiği diğer iki kadını bizlere gösterir. Aşık olduğu kadın olan Anna ile geçen kusursuz beraberliğini bize yansıtırken, farklı gerçekliklerde evlendiği diğer kadınlar olan; Elisa ve Jean’i ise bizlere mantıksal ama sorunlu ilişkiler olarak anlatır.

Elisa ile olan ilişkisinin, karısının düzensiz ruh halleri ve psikolojik sorunları yüzünden iyiye gitmediğini bizlere gösterir. Jean ile olan evliliğinde ise; çocukları, parası, çalışanları vardır ama mutluluğu yoktur. Çünkü burada baş ettiği psikolojik sorunları vardır.

Başından geçen ilişkileri 2092 yılında, kendisiyle röportaj yapan gazeteciye anlatırken Anna’dan  "Yaşayabileceğim tüm hayatlar için, tek bir hayattan vazgeçtim" diyerek bahseder. Burada hayatının aşkını, ruhunu mucizevi bir şekilde tamamlayan kadını, eşini anlatır. Ve anılarında Anna’yı hatırlar.

Filmde 9 yaşındaki Nemo, güzel bir son istediği için 3 ana hikayeyi sürekli değiştirerek kusursuzu bulmaya çalışır. Kusursuzluğa giden tüm yollarda Anna ile karşılaşır. Beğenmediği hikayeler hakkında uzak gelecekteki Nemo "Daha önce neler olacağını bilmediğinden seçim yapamıyordu; şimdi ise neler olacağını bildiği için seçim yapamıyor" diyerek 9 yaşındaki Nemo’ya bir atıfta bulunur.

Mr Nobody, Bay Hiçkimse Filminin Teması-Mesajı

Kararsızlıkla başlayan hikayesinde, her bilgiye sahip olduğu için heyecanını, gizemini ve merakını kaybeder ve bu yürüdüğü yolda hayatının anlamını bulamaz, sonunda paralel evrenlerde ruhu kaybolur.

Buradan kurtulmak için 9 yaşındaki tren istasyonunda kalan Nemo, ebeveynlerinin ikisini de seçmez ve koşarak oradan uzaklaşır. Seçim yapmak istemeyen küçük Nemo bu hareketle tekrar bir seçim yapar ve geldiği ilk yere; cennete geri döner.

117 yaşındaki Nemo şu sözlerle bize hayatı ve filmde verilmek istenen asıl mesajı anlatır: Seçilenler doğru yoldur. Yaşanılanlar bambaşka şekilde olsaydı bile yine de aynı anlam ve değeri taşırdı.

Mr Nobody filminin kadrosu

Başrolünde Nemo Nobody karakterine hayat veren Oscar ve Altın Küre ödüllü başarılı oyuncu, Jared Leto oynamaktadır. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yapan, çektiği filmlerle kendine has bir özgünlük yakalayan Jaco Van Dormael ve filmin başarılı müziklerini yapan aynı zamanda yönetmenin abisi olan Pierre Van Dormael filmin kilit isimlerindendir.

Mr Nobody, (Bay Hiçkimse) filminden unutulmaz replikler

KAYNAKLAR

https://www.imdb.com/title/tt0485947/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bay_Hi%C3%A7kimse

Google.com


BENZER YAZILAR

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? Film Eleştirisi

Türk sinemasının efsane ve unutulmaz filmlerinden olan Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü'nün detaylı incelemesi ve eleştirisini sizler için hazırladık.

Kış Uykusu

Nuri Bilge Ceylan sinematografisinin ışığında bir "Aydın"ın yaşadığı coğrafyayla olan kavgasının ve özel yaşamındaki hesaplaşmalarının öyküsü.


Paylaş