Abba'dan The Beach Boys'a, Pink Floyd'tan The Rolling Stones'a müzik tarihinin efsane grupları ve müziği bırakma nedenleri.

Bu haftaki içeriğimizde müzik tarihinde tüm dünyada birer efsane haline gelmiş müzik gruplarından bahsedeceğiz. Elbette her insanın müzik zevki birbirinden farklıdır.  Fakat bazı müzisyenler sadece müziğin değil, aynı zamanda müzik tarihinin de birer konusudur.  Hazırsanız dünya müzik tarihine ismini altın harflerle yazdıran gruplardan 7 tanesini hep birlikte inceleyelim.

1. Abba

Abba,1972 yılında kurulmuş İsveçli pop müzik grubudur. 1966 senesinde bir müzik grubu kurma kararı alan Björn Ulvaeus ve Benny Andersson, 1969 ilkbaharında ABBA'nın diğer üyelerinden oluşacak olan Agnetha Fältskog ve Anni-Frid Lyngstad'in katılımı ile grubu kurdular ve üyelerinin isimlerinin baş harflerinden oluşan ABBA adını aldılar. 1974 yılında kazandıkları Eurovision birinciliğinin ardından dünya sahnesine çıkmıştır. Dancing Queen, Money Money Money, Waterloo ve daha bestelenmiş birçok şarkı... Ancak şu 3 şarkıdan herhangi birine bir yerlerden duyup aşina olmayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Eurovision'da kazandıkları başarı, onların tüm Avrupa ülkelerinin yanında ABD'de de ün kazanmasını sağladı. ''SOS'' adlı üçüncü albümleri ile ünlerine ün kattılar. ''Dancing Queen'' İngiltere listelerinde bir numaraya yükselen ilk ABBA şarkısıdır. 

Mamma Mia Müzikali

2008 yılında başrollerini Merly Meryl Streep, Amanda Seyfried, Pierce Brosnan'ın paylaştığı, konusu babasız büyümüş ve bunun özlemini çeken Sophie adında güzel bir kızın, babasının kimliğini keşfetme öyküsünü anlatır. İsveçli müzik grubu ABBA'nın şarkılarından oluşan, aynı isimli Broadway müzikalinin sinemaya uyarlanışıdır. Film de adını, grubun 1975 yılında müzik listelerinde üst sırada yer alan aynı isimli şarkısından almıştır.

ABBA The Museum-Stockholm

70'lerin pop ikonu ABBA'nın dünden bugüne müziğe kattıklarını görmek, ABBA'nın 5. üyesi gibi hissetmenin mümkün olduğu, üyelerle şarkı söylüyormuşçasına bir hava yaratan ABBA The Museum, ister sevenleri ister sevmeyenleri olsun bütün ziyaretçilere grup hakkında bilgi vermenin yanında, İsveç pop kültürüne önemli katkılar sağlayan bir müze. Müzeyi ziyaret esnasında isterseniz gruba ait kostümleri deneyebilir, isterseniz hologram teknolojisi ile grubun 5. üyesi gibi sahne alıyormuşçasına şarkı söyleyebilirsiniz.

Müzeye girdiğiniz zaman size verilecek kimlik numarası ile müzenin web sayfasında size özel bir sayfa açılıyor. Sergilediğiniz performansları, kaydettiğiniz müzikleri ve kostümlü hâlleriniz bu kimlik numarası aracılığıyla sayfanıza yükleyebilirsiniz. Ancak her ziyaretçi için oluşturulan bu sayfaların bir süresi mevcut. Müzede geçirdiğiniz zamanları, sevdiklerinizle sosyal medyanızda paylaşarak veya kaydederek arşivinizde bulundurmak için 30 gün süreniz var. 30 günlük sürenin sonunda sizin adınıza özel açılan sayfanız siliniyor.

Nasıl Gidilir?

ABBA The Museum, Stockholm’ün merkezinden ulaşımı oldukça kolay bir bölge olan Djurgarden adasındadır. Şehir merkezinden, ister yürüyerek, ister otobüsle ya da tramvay ile ulaşım mümkün. Ziyaret öncesi bilet almak için rezervasyon yapmanız gerekmektedir.

ABBA - Live At Wembley 1979 Full Concert | Music And History

Müzik Yapmayı Neden Bıraktılar ?

Grubun zaman zaman bir araya gelip konser vereceği, yeni şarkılar çıkaracağı gündeme gelse de 1983'te verdikleri konserleriyle, müzik çalışmalarına son vermişlerdir. Bir başka sebep ise, grup üyelerinden Benny Andersson ve Björn Ulvaeus yazarlık teklifi alarak gruptan ayrıldılar ve bir daha da dönüş yapmadılar. Grup bugün halen daha popülerliğini korumakta ve şarkıları milyonlarca kişi tarafından dinlenmektedir.

2. The Beach Boys

Dünyada en iyi vokal gruplarından biri ilan edilen Beach Boys, bir kuzen, üç kardeş ve okul arkadaşlarından oluşan Amerikalı bir topluluk halinde, 1961 yılında "Pendletones" adıyla piyasaya çıkmışlardır. Grup üyeleri; bas gitarda Brian Wilson, saksafonda Mike Love, gitarda Al Jardine, David Marks, bas gitarda Bruce Johnston'dan oluşmaktadır. Grup 1966 senesinde o güne değin tüm dünyada gelmiş geçmiş en iyi albüm olarak kabul gören ''Pet Sounds'' albümünü kaydederek, Beatles'a rakip olmuştu. Çıkış tarihiyle aynı yıl piyasaya sürdükleri ''Surfin'' adlı şarkıları ilk hitleri olmuştur. Beach Boys, pek çok ayrılık ve birleşme süreci yaşayıp günümüze kadar gelebilmiş olsa da, 92 senesindeki dağılışlarına kadar geçen sürede efsaneliğini korudu. Pop-surfing tarzında icra ettikleri müziklerle 60'lı ve 70'li yıllarda fırtınalar estiren grup, Beatles'in tek rakibi olarak listeleri altüst etmişti.

The Beach Boys- Live at Big Sur 1970/10/03

Müzik Yapmayı Neden Bıraktılar?

1988'de ''Kokteyl'' adlı filmin müziği “Kokomo” ile yeniden 1 numarada yükselişe geçen grup, 1992'de üyelerden Brian Wilson ile Mike Love’in aralarının bozulması ile grup dağılır. Şu anda Mike Love ve Bruce Johnston tarafından kurulan The Beach Boys ve Alan Jardine’in kurduğu Beach Boys Family & Friends adlı gruplar hala ''Beach Boys'' ismini kullanmaktalar.

3.The Rolling Stones

The Rolling Stones, 1962 senesinde İngiltere'de kurulan bir müzik grubudur. Üyeleri; vokalde Mick Jagger, gitarda Keith Richards (dünyanın en iyi ritm gitaristi) ve Ronnie Wood, davulda Charlie Watts'dan oluşmaktadır. Grup Dartford'dan okul arkadaşları olan Keith Richards ve Mick Jagger tarafından kuruldu. 60'lı yılların sonuna gelindiğinde grup dünyanın en büyük Rock'n Roll grubu olarak adlandırılıyordu. Grubun bu ismi seçme hikayesi ise; blues sanatçısı Muddy Waters'ın ''Yuvarlanan Taşlar'' anlamını taşıyan şarkısından esinlenmeleri olmuştur.

Grup tüm dünyada 200 milyondan fazla albüm satarak tahta kurulmuştu. 1966 senesinin Mayıs ayına geldiğimizde grubun bugün bile en çok ses getiren şarkısı ''Paint It Black'' piyasaya çıktı. Kariyerine yarım asırlık bir süreçte pek çok albüm, konser, single sığdıran grup 50. yıla özel 2012'de bir HBO belgeseli (Crossfire Hurricane) yayınladılar. Belgeselde, grubun ilk yıllarından dünyanın en iyi rock and roll grubu olduğu zamana değin geçen süreçten bahsedildi.

The Rolling Stones perform "You Can't Always Get What You Want" | | One World: Together At Home

Her biri 60 yaşını aşmış olan üyeleri ile hala aktif olarak müzik yapmaya devam eden grup en son geçtiğimiz nisan ayında tüm dünya ile birlikte ''Evde Kal'' çağrısı ile beraber aralarında Billie Ellish, Lady Gaga gibi sanatçıların da bulunduğu bir konser verdiler.

4. Led Zeppelin

Led Zeppelin, 1968'de Londra'da kurulan İngiliz rockn roll grubudur. Grup üyeleri; gitarda Jimmy Page, davulda John Bonham, vokalde Robert Plant ve bas gitarda John Paul Jones'tan oluşan dört kişilik bir gruptur. Grubun isminin hikayesi ise şöyledir: ''Siz bu kafayla kurşundan bir zeplin gibi yere çakılırsınız!'' diyen ''The Who'' isimli grubun davulcusu Keith Moon'un grubu dinledikten sonra bu yorumu yapması üzerine grup ''Led Zeppelin'' ismini seçmeye karar vermiştir.

Led Zeppelin, ağırlıklı olarak heavy metalin öncülerinden biri olarak bilinse de, icra ettikleri müzikle Rockabilly, Blues ve pek çok farklı müzik türünü bir potada eritti. Bugüne kadar dünyada 111 milyonu Amerika'da, dünya çapında 300 milyonun üstünde albüm satışı gerçekleştirmiştir. Amerika albüm satışlarında Beatles'tan sonra 2. sıradadır. Rolling Stone dergisi, Led Zeppelin'i ''rock tarihindeki tartışmasız en uzun soluklu gruplardan biri'' ilan etmiştir. Grubun en bilinen şarkısı ''Stairway To Heaven'' dır. ''Babe I'm Gonna Leave You'' , ''Rock and Roll'' , ''Heartbreaker'' , ''Dazed and Confused'' gibi daha birçok dinlenen ve sevilen parçaları mevcuttur.

Grubun isimsiz dördüncü albümlerinin kapağında grup üyelerinin imza yerine kullandığı dört adet mistik şekil vardır. John Paul Jones, ustalığı ve özgüveni temsil eden kelt şeklini, Robert Plant, Mu uygarlığından bir şekli, Jimmy Page, ''Zoso'' isimli gizemli bir şekli, John Bonham, birbirlerine bağlı üç çemberden meydana gelen şekilleri temsil etmektedir. Şarkının sözleri, İngiliz mistik edebiyatının tanınmış yazarlarından, ''Lewis Spence'ye ait olan ''The Magic Arts in Celtic Brain'' isimli kitabından esinlenilerek Robert Plant tarafından yazılmıştır. Mistik güçlere sahip olan ve doğaüstü bir kadının ruhsal bir arayış içinde oluşunu anlatan, gelmiş geçmiş en büyük rock şarkılarından biri olarak kabul edilen ''Stairway to Heaven'' da bu albümde yer alır.

Stairway To Heaven-Live

Müzik Yapmayı Neden Bıraktılar?

1980 yılında üyelerden John Bonham'ın vefatı ile müzik yapmayı bırakan grup, en son 2007 tarihinde Londra'da bir konser düzenlemiş olsalar da hala etkileri süren saygın bir grup olarak dinlenmeye devam ediyor.

5. Pink Floyd

1965 yılında Londra'da kurulmuş İngiliz psikedelik\progresif rock grubu Pink Floyd, vokal ve gitarda Syd Barrett, klavye ve vokalde Richard Wright, davulda Nick Mason, bas gitar ve vokalde Roger Waters adlı üyelerden oluşmaktadır. 60'lı yılların sonunda Londra'nın yeraltı müzik piyasasında vermiş oldukları konserler popülerliklerini arttırmışlardır. Aralık 1967 tarihinde David Gilmour gruba gitarist ve vokalist olarak katılmıştır. Zihinsel rahatsızlıkları nedeniyle gruptan ayrılan Barrett'ın ardından Water grubun lideri haline geldi. Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, The Wall, Animals ve daha birçok hit şarkıya ve albüme imza attılar. Dark Side of the Moon ile The Wall albümleri tüm zamanların en çok satış grafiği yakalayan albümleri oldular. Dark Side of the Moon, tüm zamanların en çok zirvede kalan albümü olarak 741 hafta gibi bir süreyle Billboard 200 listesinde kalmıştır. 

Pink Floyd - The Last Concert (Gilmour, Waters, Mason ,Wright )

Müzik Yapmayı Neden Bıraktılar?

İsimlerini Syd Barrett'in aklına gelen iki caz müzisyeni Pink Anderson ve Floyd Council'den esinlenilerek bir kelime oyunundan alan grup, 2 temmuz 2005 senesinde Londra Hyde Park'ta 24 yıl aranın ardından tüm üyelerle beraber sahne aldı. 7 Temmuz 2006 tarihinde Syd Barrett'in Cambridge'deki evinde hayatını kaybetmesi ve 15 Eylül 2008 tarihinde grubun bir başka üyesi Richard Wright'ın kanserden hayatını kaybetmesi üzerine grup daha sonra 2014 yılına kadar çeşitli konserler düzenleyip yeni şarkılar kaydetseler de Ağustos 2015'te Gilmour, grubun dağıldığını ve Wright olmadan yeniden birleşmesinin bir anlamı olmayacağını açıkladı. Grup halen daha dillere dolanan şarkılarıyla dinlenmeye devam ediyor.

6. Black Sabbath

1968'de Birmingham Aston'da kurulan grubun üyeleri; gitarda Tommy Iommi, vokalde Ozzy Osbourne, bas gitarda Geezer Butler, ve davulda Bill Ward'dan oluşmaktadır. Grup rock tarzında şarkılar icra etse de heavy metal müziğin öncüleri olarak kabul görürler. Black Sabbath, Paranoid, Master of Reality albümleri grubun heavy metal tarzını tanıtmasına ve bu alanda öncü olmalarına vesile olmuştur.

Grubun isminin ortaya çıkış hikayesi ise şöyledir; grup üyelerinden Butler, sokakta gördüğü herkesin Boris Karloff'un rol aldığı ''Black Sabbath'' filmi için sıraya girdiğini gördü ve insanlar korkmak için bir filme gidebiliyorlarsa neden korkmak için de bir müzik dinleyemesinler diye düşündü. Böylece grubun ismi resmi olarak konulmuş oldu. Dünya çapında 70 milyon albüm satan grup, 15 milyonunu Amerikan sertifikalı RIAA ile sağlamıştır. Tüm zamanların en etkili gruplarından bir tanesidir. Paranoid albümü ile müzik piyasasına yeni bir soluk kattılar. Rolling Stone dergisi bu albümle ilgili ''müzik sonsuza dek değişti'' demiştir.

Grup Heavy Metal müziğin ''Beatles''ı olarak tanımlanmıştır. Time dergisi Paranoid için; ''Heavy Metal'in doğduğu yer'' tabirini kullanmıştır ve albümü tüm zamanların en iyi albümü olarak nitelendirmiştir. MTV, en iyi 10 Heavy Metal Grubu listesinde 1 numaraya yükseltmiş, VH1'de ise, Hard Rock'ın en iyi 100 sanatçısı kategorisinde 2 numaraya yükselmişlerdir. Grup, Heavy Metal müziğin öncüsü olmasının yanı sıra, Black Metal, Doom Metal, Trash Metal ve Grunge müziğin de temellerini atmıştır. Örnek vermek gerekirse; Nirvana, Alice In Chains, Soundgarden gibi pek çok grubu etkisi altına almışlardır. Ayrıca Gothic Müziği de müzik dünyasına kazandırmışlardır.

Black Sabbath - Intro + Black Sabbath - Genting Arena Birmingham - 04.02.2017 - Last Show ever

Müzik Yapmayı Neden Bıraktılar?

2010 senesinde grupla turneye çıkması beklenen Ronnie James Dio'nun mide kanserinden vefat etmesi ve ardından grup birkaç kez yeniden birleşme kararı alıp bunu sadece Dio'nun ölümünden sonra bir araya gelerek 2012'ye kadar sürdürebildiler. Black Sabbath doğduğu şehirde, Birmingham'da Şubat 2017'de son konserlerini vererek dağıldıklarını açıkladılar. Grup dillerden düşmeyen birçok şarkısıyla bugün hala bir efsane.

7. The Beatles

1950'li yıllarda John Lennon, Elvis Presley gibi sanatçılardan etkilenir ve Rockn Roll ile ilgilenmeye başlar. Daha sonra arkadaşı Pete Shotton ile beraber ''The Quarrymen'' isminde bir grup kurarlar. Gruba katılan diğer elemanlar enstürman çalma becerisi konusunda yetersiz kaldıkları için sürekli değişiklik yapmak zorunda kaldılar. 6 Temmuz 1957 tarihinde John Lennon, bir partide Paul McCartney ile tanışır. Daha sonra Lennon'dan gruba katılması için teklif alır ve bu teklifi kabul ederek gruba dahil olur.

Grup için üye arayışları devam ederken 1958 yılında gruba George Harrison isminde genç bir gitarist dahil olur. Böylece Liverpool'da Beatles'ın temelleri atılır. İlk singleları ''Love Me Do''yu 1962 tarihinde çıkaran grup, müzik listelerinde 17. sıraya kadar yükseldi. İkinci single ''Please Please Me'' ise ikinci sıraya kadar yükseldi. Şarkı ile aynı adı taşıyan albüm, Mart 1963 tarihinde piyasaya sürüldü. Bu sayede ''Beatlemania'' ismini taşıyan Beatles çılgınlığı Birleşik Krallık'ta kendini göstermeyi başardı.

Grup, 2 Şubat 1963'te çıktıkları ilk turnelerinde ilk kez Amerikalı 2 grubun ilgisini çeken bir grup olmuş ve ve ünlü logoları da bu dönemde tasarlanmıştır. Grup, kendilerinin bile tahmin edemeyeceği kadar başta Amerika olmak üzere tüm dünyada popüler hale gelmişti. John Lennon'un da söylediği gibi ''The Beatles İsa'dan da daha popüler'' sözü şaka maksatlı da olsa Amerika'da sorunlara yol açtı ve tepkilerin odağı haline geldi. John Lennon daha sonra özür dilese de, affı 2008 yılında Vatikan tarafından kabul edildi. Poptan caza kadar pek çok tarzda müzik türünü kendi tarzlarında icra eden grup, yalnızca müziğe yön vermedi. Aynı şekilde kostümleri, saç stilleri hatta modada bile bir ikon haline gelmeyi başardılar.

The Beatles "Last Live Show" Candlestick Park 8/29/66 

Müzik Yapmayı Neden Bıraktılar?

20 Eylül 1969 tarihinde John Lennon gruptakilere ayrıldığını açıkladı ancak konuyla ilgili herhangi bir basın açıklaması yapılmadı. Daha sonrasında yeni şarkılar kaydetmek için stüdyoya girseler de Lennon bu kayıtların çoğunda bulunmadı (Let It Be şarkısı buna dahil). Tarihler 10 Nisan 1970'i gösterdiğinde McCartney bir basın toplantısı düzenleyerek grubun resmi olarak dağıldığı açıklamasını yaptı. 

Herhangi bir alışveriş merkezinde, gittiğiniz tatil köyünde, radyoda ya da dinlediğiniz bir müzik platformunda (Youtube, Spotify vb...) mutlaka rastladığınız şarkılarıyla her biri efsane haline gelmiş müzik dünyasının en efsane gruplarını inceledik. Hadi içlerinden birinin bir şarkısını seçip dinleyelim. Ne dersiniz ?

Kaynaklar:

https://kulturveyasam.com/muzik-dunyasinin-efsane-gruplari-i/

https://www.radyoodtu.com.tr/zbam/topic/244

https://www.seturday.com/kultur-sanat/abba-the-museum-stockholm 


BENZER YAZILAR

Aysel Gürel: Ezberbozan Kadın

Şair, tiyatro oyuncusu ve edebiyat öğretmeni Aysel Gürel.

Can Yücel ve Bob Dylan Üzerinden “Blowin in the wind” 

Bob Dylan'ın eseri, dünyanın en sansasyonel protesto şarkılarından "Blowin in the wind" ve Can Yücel'in Türkçe'ye uyarlaması.


Paylaş