2021 yılı içinde Türkiye’de gerçekleşmesi beklenen müzik festivalleri listesi.

Geçen sene ortaya çıkan ve bu sene de etkisini hâlen hissettiren Covid–19 salgını, herkesin yaşamını etkiledi. Çoğumuz vaktimizin büyük bir kısmını evde geçiriyorduk. Hâl böyle olunca da biraz sıkıldık. Şimdi eğlence zamanı! Sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz harika müzik festivalleri başlıyor. Hadi ne duruyorsunuz daha, festivallere!

Zeytinli Rock Festivali

2005 yılından beri Balıkesir’de düzenlenen Zeytinli Rock Festivali, her yıl birbirinden değerli rock sanatçılarını ağırlıyor. Eğer seiz de bir rock hayranıysanız, o zaman bu festival tam size göre! İster arkadaşlarınızla ister sevgilinizle veya tek gidebileceğiiz bu festivalde, hem rock müziğin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz hem de kamp yapabilirsiniz.

Bu yılki festival içeriği tam açıklanmamış olup, tahmini 25 – 29 Ağustos tarihleri arasında Akçay Sahili’nde yapılması öngörülüyor.

İKSV: İstanbul Caz Festivali

Cazın ritminde kaybolduğunuzu hissediyorsanız, o zaman bu festival tam size göre! Bu yıl 1-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalde Afrika müziğinin dört Grammy ödüllü kraliçesi Angélique Kidjo, pop müzikteki yetkinliğini caza taşıdığı “İhtimaller” albümüyle Kenan Doğulu, Avrupa cazının önde gelen alto saksofonisti Stefano Di Battista, bu topraklara ait kültürü şarkılarında başarılı bir şekilde yer veren Altın Gün, Türk şarkıcı-şarkı yazarı ve piyanist Karsu, BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazanan ve önemli müzik festivallerde yer alan Arlo Parks ve daha nice değerli sanatçılar var.

İKSV: İstanbul Müzik Festivali

Klasik müziğin vazgeçilmez adresi İstanbul Müzik Festivali’nde sanatçılar bu yıl “Başka bir dünya mümkün mü?” sorusuna yanıt arayacaklar. 18 Ağustos – 16 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Festival Orkestrası, Accademia Bizantina gibi toplulukların yanı sıra Fazıl Say, İdil Biret, Khatia Buniatishvili, Alexander Rudin, Paul Meyer, Anna Vinnitskaya, Ufuk – Bahar Dördüncü, Martynas Levickis, Hande Küden gibi birçok yıldız isim de yer alıyor. Festivalde küresel COVID-19 salgınına yönelik önlemler alınacağını da belirtelim.

Electronica Festival

Türkiye'nin önde gelen elektronik müzik festivali Electronica Festival, 2004 yılından beri müzisyenler ile dinleyicileri bir araya getiriyor. Festival hem İstanbul’da hem de Çeşme’ de yapılmakta olup, genellikle iki gün sürüyor.

Bu yılki festival içeriği tam açıklanmadı. Fakat Çeşme’deki festivalin iptal edildiğini ve İstanbul’daki festivalin 1 – 2 Ekim 2021 tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleşeceğini biliyoruz. Ayrıca, festivalde küresel COVID-19 salgınına yönelik önlemler alınacağını da belirtelim.

Bozcaada Caz Festivali

Bozcaada’nın muhteşem doğasında gerçekleşecek olan Bozcaada Caz Festivali’nde hem ulusal hem de uluslararası müzik sektöründe kendini kanıtlamış caz sanatçılarını dinleyebilir, adaya özgü içeceklerin tadım etkinliğine katılabilir ve çeşitli atölyelere katılarak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Siz de bu keşif yolculuğunda yer almak istiyorsanız, o zaman hadi Bozcaada Caz Festivali’ne!

20 – 22 Ağustos 2021 tarihleri arasında Ayazma Manastırı’nda gerçekleşecek olan festivalde küresel COVID-19 salgınına yönelik önlemler alınacağını da belirtelim.

Chill – Out Festival

2006 yılından beri düzenlenen Chill-Out Festivali, müziği, ilgi çekici atölyeleri ve lezzetli yemek alternatifleri ile katılımcılara farklı bir deneyim sunuyor. Festival hem İstanbul’da hem de Bodrum’ da yapılıyor.

Bu yılki festival içeriği tam açıklanmamış olup, Bodrum’daki festivalin iptal edildiğini biliyoruz. Fakat İstanbul’daki festivalin, tahmini 4 Eylül 2021’de Garden Fiesta adlı mekânda gerçekleşmesi bekleniyor.

Referanslar

https://festivall.com.tr/

https://www.passo.com.tr/tr/kategori/muzik/turk-sanat-halk-muzigi/8615/16617

https://www.iksv.org/

https://www.biletix.com/anasayfa/TURKIYE/tr


BENZER YAZILAR

Dave Benton: İlk ve Tek Siyahi Eurovision Birincisi

Eurovision tarihi boyunca yarışmaya katılan ilk siyahi yarışmacı Milly Scott ve yarışmanın ilk kazananı Dave Benton'ın hikayesi.

Müzik Dünyasının Efsane Grupları

Abba'dan The Beach Boys'a, Pink Floyd'tan The Rolling Stones'a müzik tarihinin efsane grupları ve müziği bırakma nedenleri.


Paylaş